• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sudan bölünüyor, yeni bir ülke doğuyor
02 Ocak 2011 Pazar 18:29

Sudan bölünüyor, yeni bir ülke doğuyor

İki milyon vatandaşını iç savaşa kurban veren Sudanda güneyde yaşayan Hristiyan kesim El Beşir yönetiminden ayrılmak için referanduma gidiyor. El Beşir de ayrılıktan yana. Ayrılık 193'üncü ülkeyi doğuracak.

Dünya 2011 yılı ile birlikte yeni bir devletindoğuşuna hazırlanıyor. 2 milyon kişinin katledildiği iç savaştan sonraKuzey ve Güney olarak ikiye ayrılan Sudan’da Güney kesimde yaşayanHristiyan halk, BM’nin 2005 yılında kendilerine tanıdığı kendigeleceğini belirleme hakkı (Self Determinasyon) uyarınca 9 Ocak’taayrılık için referanduma gidiyor.

Uluslararası gözlemcilere göre 1 hafta sürecek referandumdankesinlikle ayrılık kararı çıkacak. Bunun için referanduma katılımınyüzde 60 olması yeterli. Yeni Güney Sudan devletinin BM tarafından da193’üncü ülke olarak hemen tanınması bekleniyor. Dünyada 195 ülkebulunuyor. Ancak bunların 192’si BM tarafından tanınıyor.

El Beşir, şeriatı benimseyecek

Ayrılık kararı Sudan hükümeti tarafından da destekleniyor. SudanDevlet Başkanı Ömer El Beşir, dün yaptığı açıklamada, referandumkararına uyacağını ilan etti. Zengin petrol yataklarına rağmen GüneySudan’ın bağımsızlığına kavuşması El Beşir’in de işine geliyor.

2005 yılında imzalanan BM barış anlaşması uyarınca şu anki SudanAnayasası’nda İslami kuralların sadece Kuzey Sudan’la sınırlı kalmasınışart koşuyor. Beşir Güneyin ayrılması durumunda ilk iş olarak şeriatıbenimseyeceklerini ilan etmişti. 1989 yılından beri Sudan’ın lideri olan El Beşir, 300 bin kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor ve hakkındauluslararası tutuklama kararı bulunuyor. BM raporlarına göre ülkede1995-2005 yılları arasında yaşanan iç savaşta 2 milyondan fazla kişikatledildi.

Güney Sudan’da 9 Ocak’ta yapılacak referandumda oy kullanacak 5.5milyon kişi için 3 bin sandık açılacak. Referandumda 10 bin 800 kişigörev alacak. Güvenlik ise 14 bin polis gücü tarafından sağlanacak.Ayrıca Darfur’da konuşlandırılan 10 bin kişilik BM barış gücü dereferandumun güvenliğinin sağlanmasına yardım edecek.

Referandumda Sudan’ın kurulduğu 1956 yılından bu yana ülkenin güneykesiminde yaşayan herkes oy kullanabilecek. Ancak Güney Sudan’ın yenibir devlet olarak ayrılması, Darfur bölgesinin de Hartum yönetimindenayrılmak için girişim başlatacağı endişesini beraberinde getiriyor.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA