• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sucuk ekmek 20 bin Euro
03 Ekim 2010 Pazar 23:27

Sucuk ekmek 20 bin Euro

Tüketiciler, bir firma tarafından Afyon'daki termal tesise ücretsiz davet ediyor. Psikolojik baskı ile devremülk sözleşmelerinin imzalatıldığı davette ikram edilen sucuk ekmek 20 bin Euroya mal
Tüketiciler, bir firma tarafından Afyon'daki termal tesise ücretsiz davet ediyor. Psikolojik baskı ile devremülk sözleşmelerinin imzalatıldığı davette ikram edilen sucuk ekmek 20 bin Euroya mal olabiliyor!
 
 TÜKETİCİLER BİRLİĞİ’NE ŞİKAYET YAĞIYOR 

Bir firmanın, şehrin birçok yerinde, kalabalık cadde ve sokaklarda el ilanı dağıtıp tanıtım amaçlı ücretsiz tatil imkanı sağladıklarını belirtip halkı kandırdıkları, Afyon’daki tatil merkezine götürüp bir odada topladıkları ve halka psikolojik baskı yaparak zorla devremülk sözleşmesi imzalatıp hak talep ettikleri öğrenildi. Vatandaşlar, daha sonra sözleşme şartlarını okuduklarında tuzağı fark ederek Tüketiciler Birliği’ne şikayet yağdırıyor.

YÜKSEK GELİRLİ AİLELER HEDEFTE

Şehrin kalabalık yerlerinde stant açarak anket çalışması adı altında ailelerin gelir düzeyini öğrenen sözde turizm firması yetkililerinin daha sonra yüksek gelirli aileleri arayarak ücretsiz tatil için çağırdıklarını belirten Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, “Ailenin ekonomik durumu belirli bir seviyenin üzerindeyse o aileyi ücretsiz tatil yapmaya çağırıyorlar. Burada amaçları, devremülk sözleşmesi imzalatmak” diye konuştu.

YAŞLI TEYZEYE 20 BİN EURO’LUK SÖZLEŞME

“Termal turizm olduğu için yaşlılar da yoğun ilgi gösteriyor ve emeklileri de bu yolla kandırıyorlar. Emeklinin maaşına haciz koyuyorlar” diyerek devam eden Mustafa Dinç şöyle konuştu: “Yaşlı bir teyze firmayı bize şikayet ederken, ‘Yavrum 20 bin euroluk sözleşmeye imza attık. Bize yarım ekmek arası sucuk ekmek yedirip geri gönderdiler. Yani sucuk ekmeyi 20 bin euoroya yemiş olduk’ demişti. Tüketiciler bu oyunlara gelmesin.”

 
Bir turizm firmasının şehrin birçok yerinde, kalabalık cadde ve sokaklarda el ilanı dağıtıp tanıtım amaçlı ücretsiz tatil imkanı sağladıklarını belirtip halkı kandırdıkları, Afyonkarahisar’daki tatil merkezine götürüp bir odada topladıkları ve halka psikolojik baskı yaparak zorla devremülk sözleşmesi imzalatıp hak talep ettikleri öğrenildi. Tanıtım programı ve ikramların ücretsiz olduğu söylenilen ve 28-60 yaş arası vatandaşların katılımlarına açık olduğu belirtilen tatil programı ile ilgili ise söylenenlerin tamamen uydurmaca olduğu belirtiliyor. Yoğun psikolojik baskı altında kendilerine sunulan devre mülk sözleşmesine imza attıklarını belirten vatandaşlar, daha sonra sözleşme şartlarını okuduklarında hiçbir şeyin söylendiği gibi olmadığını anlıyor ve Tüketiciler Birliği’ne şikayet yağdırıyor.  GELİRİ YÜKSEK AİLELER TERCİH EDİLİYOR
Zafer Meydanı, bazı alışveriş merkezleri ve benzeri şehrin kalabalık yerlerinde stant açarak anket çalışması adı altında ailelerin gelir düzeyini öğrenen sözde turizm firması yetkililerinin daha sonra yüksek gelirli aileleri arayarak ücretsiz tatil için çağırdıklarını belirten Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, “Ailenin ekonomik durumu belirli bir seviyenin üzerindeyse o aileyi ücretsiz tatil yapmaya çağırıyorlar. Burada amaçları, ödeme gücü olan ailelere yoğun psikolojik baskı uygulayarak devremülk sözleşmesi imzalatmak. Termal turizm olduğu için yaşlılar da yoğun ilgi gösteriyor ve emeklileri de bu yolla kandırıyorlar. Emeklinin maaşına haciz koyuyorlar” dedi.
HALKI NASIL KANDIRIYORLAR?
Halkın yüksek meblağlardaki sözleşmeye gönül rızası ile nasıl imza attığını da anlatan Mustafa Dinç, “Burada bir tanıtım yapmak istediklerini ve programın ailelere yönelik olduğunu söylüyorlar. Burada, kadınların bazı konulardaki zaafiyetini kullanıyorlar. Tatil yapmak adı altında götürdükleri Afyonkarahisar’da bir otelin odasında toplantı yapıyorlar. Toplantı odası loş ışıklı ve yüksek müzikli bir atmosfere sahip oluyor ki, vatandaş ortamdan sıkılsın ve bir an önce çıkıp gitmek istesin. Bir kişi geliyor, sözde termal turizm merkezinin tanıtımını yapıyor. Devremülk satın alındığında bedava tatil yapılabileceği yönünde yoğun bir baskı uyguluyor. Birinci kademe satıcı satışı gerçekleştiremediyse, devreye şef giriyor. O da satamazsa müdür satıyor. Tüketiciye aylık sadece 100 TL ödeyerek istenildiği zaman tatil köyündeki odalarına gelip tatil yapabilecekleri söyleniyor. Oysa ki aylık bakım ücreti bunun 10 mislini dahi bulabiliyor. Ama tüketiciye bundan hiç bahsedilmiyor. Devremülk olduğu için tüketiciye sıra tatil yapmanın mümkün olmadığı bir dönemde gelebiliyor” diye konuştu.
KANUNLA BİRLİKTE TAKTİK DE DEĞİŞTİ
2003 yılında tüketicileri ilgilendiren kanun maddesinde yapılan değişiklikte, “Yerinde incelemeden devremülke imza attırılamaz, attırılsa dahi hak talep edilemez” şeklinde bir değişiklik yapıldığını, bununla birlikte tüketiciyi kandıranların da taktik değişikliğine gittiklerini dile getiren Mustafa Dinç, işi sahtekarlık olanın bir şekilde çıkış yolu bulduğunu ifade etti. Dinç, “Vatandaşı ücretsiz olarak tatil köyüne götürüp getireceklerini söylüyorlar ki, öyle de yapıyorlar. Konya’dan belirli periyodlarla otobüsler dolusu vatandaşı Afyon’a götürüyorlar. Burada anlaştıkları bir tatil merkezinde sadece birkaç saat bekletiyor, toplantı yapıyorlar. Tatil merkezini belki de hiç görmüyorlar. Fakat uygulanan psikilojik baskı nedeniyle, ‘Artık bitse de gitsem düşüncesi, imzayı at kurtul’ havası oluşturuluyor. Tüketici de içinde bulunduğu psikolojik baskıdan kurtulmak için imza atıyor” dedi.
SUCUK EKMEK 20 BİN EURO
İmzaladığı sözleşmeyi daha sonra evinde okuyan tüketicinin neye imza attığını fark ettiğini fakat işin işten geçtiğini söyleyen Dinç, “Tüketici hemen firmayı arıyor. Sözleşmesinin iptal edilmesini istiyor. Ama firma yetkilileri bunu yapamayacaklarını, sözleşmenin iptali için bin euro ödemesi gerektiğini söylüyor. Bir kısım vatandaş parayı ödeyip sözleşmeyi feshettiriyor. Bir kısmı da bize başvuruyor. Bin euroyu ödemeden de bunlardan kurtulmak mümkün. Tüketiciler Birliği’ne başvurulduğunda biz hiçbir ücret talep etmeden vatandaşı bu yükümlülükten kurtarıyoruz. Yılda en az bin kişi bu şekilde kandırılıyor. Tüketiciler ilginç şikayetlerle geliyor. Yaşlı bir teyze firmayı bize şikayet ederken, ‘Yavrum 20 bin euroluk sözleşmeye imza attık. Bize yarım ekmek arası sucuk ekmek yedirip geri gönderdiler. Yani sucuk ekmeyi 20 bin euoroya yemiş olduk’ demişti. Tüketicileri tekrar tekrar uyarıyorum. Ben imza atmayacağım diye önyargıyla gidenler dahi kandırılıyor. Bu tür oyunlara gelmeyin. Bedava tatili kimse kimseye yaptırmaz” ifadelerini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA