• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Subaylar mali açıdan sıkıntılı
25 Eylül 2012 Salı 10:14

Subaylar mali açıdan sıkıntılı

Balyoz davasında ceza alan 2 kadın için askeri cezaevinde kadınlar koğuşu yapılacak.Bu arada cezalar Yargıtay tarafından onanırsa, emeklilik hakkını kazanmamış olan sanıklar ekonomik açıdan yanacak.

Binbaşı ve yüzbaşı ile daha alt rütbedeki sanıklardan emeklilik hakkını elde etmeyenlere maaş bağlanmayacak ve tazminat ödenmeyecek.

SUBAYLAR?MALİ?AÇIDAN?SIKINTILI

Cumhuriyet Gazetesi'nden Barkın Şık'ın haberine göre, Balyoz Davası’nda verilen cezalar Yargıtay tarafından onanırsa, emeklilik hakkını kazanmamış olan dava sanıkları ekonomik açıdan yanacak. Emeklilik hakkını kazanmış olanlar Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından emekliye ayrılacak. Bu kişilerin özlük haklarında bir kayıp meydana gelmeyecek. Devletten hak ettikleri maaşlarını almaya devam edecekler. Ancak binbaşı ve yüzbaşı ile daha alt rütbedeki sanıklardan emeklilik hakkını elde etmeyenlere maaş bağlanmayacak, tazminat da ödenmeyecek. 16 ila 18 yıl hapis cezası alanlar bu süre içinde aile desteği de olmazsa, devletin iaşesi ile cezasını çekecek.

Balyoz Davası’nın gerekçeli kararı önümüzdeki günlerde Genelkurmay Personel Başkanlığı’na da gönderilecek. Dosyayı inceleyecek olan Personel Başkanlığı’nın, karar kesinleşmediği için muvazzaf Balyoz sanıklarını emekliye ayırması beklenmiyor. Ancak TSK Personel Kanunu’nun 50. maddesi Genelkurmay Başkanlığı’na emekli etme hakkı tanıyor. Söz konusu maddede, “Subay Sicil Yönetmeliğinde gösterilen esaslara göre kendisinden istifade edilemeyeceği sıralı sicil üstlerinin düzenleyeceği sicil belgesi ile anlaşılan subaylar hakkında hizmet sürelerine bakılmaksızın T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanır” deniyor. Ancak, sanık yakınları, Genelkurmay Başkanlığı’nın Yargıtay’ın vereceği kararı bekleyeceğini düşünüyor.

CEZAEVİNE KADIN AYARI

Balyoz davasından tutuklanan Deniz Hâkim Yarbay Tülay Delibaş ile sivil memur Güllü Salkaya, askeri cezaevinde beraber yatacak. Ancak askeri cezaevinde kadınlar için ayrılmış bir bölüm bulunmadığı öğrenildi. Bu yüzden Delibaş ve Saklaya için yeni bir “Kadınlar Koğuşu” yapılacağı bildirildi. Emekli Albay Berna Dönmez’in ise Metris veya Bakırköy’deki kadın hapishanesine gönderilmesi bekleniyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA