• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sualtı arkeolojisinde dünya merkezi olacağız
12 Kasım 2011 Cumartesi 14:09

'Sualtı arkeolojisinde dünya merkezi olacağız'

Sualtı Sporları Federasyonu, Türkiye'yi sualtı arkeolojisinde dünya merkezi yapmaya hazırlanıyor.
Sualtı Sporları Federasyonu, Türkiye'yi sualtı arkeolojisinde dünya merkezi yapmaya hazırlanıyor.
    
Federasyon başkanı İnkılap Obruk, Türkiye'nin sualtı sporlarında özellikle son 6 yılda büyük bir aşama kaydettiğini söyledi.Bu büyük aşamanın ardından dünya arenasında da söz sahibi ülke konumuna geldiklerini ifade eden Obruk, bu kapsamda 140 ülke temsilcisinin oy kullandığı dünya federasyonu genel kurulunda, kendisinin 15 kişilik yönetim kuruluna 4'üncü sıradan girdiğini kaydetti.
    
İnkılap Obruk, sportif alanda alınan başarıların yanı sıra Türkiye'de ve dünyada sporun gelişmesi için yaptıkları projelerin de ses getirdiğini vurgulayarak, ''Mesela dünyada tüplü dalışta alt yaş sınırı yoktu. İlk bilimsel araştırmayı bizim federasyonumuz, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne yaptırdı ve biz 14 yaşın altındaki çocukların tüple dalmasının çocuk fizyolojisine ve psikolojisine etkilerini bir proje olarak 3 dilde 140 ülkenin federasyonuna gönderdik. Çok taktir aldık. Bir çok ülke yaş sınırını hemen düzeltti. Bu bir ilkti dünyada. Bu tür projelerin de üzerinde çalışıyoruz'' dedi.
     Federasyon olarak şuan yeni bir proje hazırladıklarını ve bunun üzerinde çalıştıklarını dile getiren Obruk, ''Benim de mesleğim olan sualtı arkeolojisinde, Türkiye'yi dünya merkezi yapmak istiyoruz. Böyle bir proje başlattık. Bu bir kaç sene sürecek, uzun vadeli bir proje olacak'' diye konuştu.
    
İnkılap Obruk, dünya konfederasyonunda 3 komite bulunduğunu, bunlardan birinin sportif müsabakalar, ikincisinin bilimsel araştırmalar, üçüncüsünün de teknikle ilgili olduğunu belirtti.
    
Dünya federasyonunun kurucusu kaptan Cousteau'nun bunu önce spor federasyonu olarak düşünmediğini, bilimsel araştırma olarak düşündüğünü anlatan Obruk, şöyle devam etti:
     ''Kaptan Cousteau, kurarken işin içine sporu da sokuyor. Daha sonra spor bilimselliğin önüne geçiyor ve bir spor konfederasyonu oluyor. Kurulduğunda 90 ülkeymiş, şimdi 140 ülke işin spor ağırlığında ama bilimsel çalışmalardan hiç vazgeçmiyor. Türkiye, sualtı arkeolojisi konusunda dünyada sayılı bir ülke. Çünkü burası ipek yolu, çünkü burası doğu ile batının köprüsü. Çünkü burası Kuzey Afrika'nın Avrupa ile bir geçiş alanı. Bu nedenle su altında bir çok tarihi şehirler, medeniyetler var. Yani siz Efes'i geziyorsunuz ama su altını biz geziyoruz. Ayrıca batık gemilerimiz var. Antik batık gemileri olduğu gibi yakın tarih 1. ve 2. Dünya Savaşı batık gemileri var. Biz bunları, bu özelliklerimizi, Türk karasularımızın bu özelliklerini kullanıp, Türkiye'yi bir sualtı arkeoloji merkezi yapmaya çalışıyoruz.''
    
Obruk, geçen ay konuyla ilgili olarak dünya federasyonunda bir öneri konuşması yaptığını ve toplantıya katılanlardan büyük alkış aldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
     ''Şimdi bunun altyapısını hazırlamaya başlıyoruz. Böylece Türkiye'nin tanıtımına, Türk karasularının ve Türk turizminin tanıtımına da bir katkı olacak. Dünya bunu olumlu karşıladı. Türkiye'de dalmayan su arkeoloğunu kimse ciddiye almaz. Biz, hazırladığımız proje ile ülkemizi dünya merkezi yapacağız. Türkiye, bu anlamda cennet bir ülke. Suyun altı bakir. Biz de federasyon olarak bunu öne çıkarmak istiyoruz.''
    
 İnkilap Obruk, ocak ayında Almanya'nın Dusseldorf kentinde yapılacak olan dalış fuarında stant açacak olan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın federasyon olarak kendilerine de yer ayırdığını, burada projelerden bahsedeceklerini de sözlerine ekledi.
 
 
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA