• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Su zengini değiliz
09 Mayıs 2013 Perşembe 12:22

'Su zengini değiliz'

Selçukta su yönetimi ve politikaları ele alındı.
Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından ‘Su Yönetimi ve Politikaları Paneli’ gerçekleştirildi. Panelde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, öğrencilere ülkemizde su yönetimi konusunda karşılaşılan problemleri ve çözümleri hakkında detaylı bilgi verdi. Prof. Dr. Kınacı, “Su zengini bir ülke değiliz. Su yönetimi konusundaki gerekli düzenleme ve çalışmalara hassasiyet göstermezsek nüfusumuz 112 milyona ulaştığında artık su problemi yaşayan bir ülke olabiliriz.” dedi.
 Panele Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Handan Gülce, KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8’inci Bölge Müdürü Mustafa Sungur, Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bilgehan Nas, KOP İdaresi Başkanlığı’ndan Mevlüt Pınar Kara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Konya İl Müdürlüğü yetkilileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
SU YÖNETİMİ KRİTERLERİ ELE ALINDI
Panelin açılış konuşmasını yapan Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bilgehan Nas, “Ülkemizde suyun havza esaslı yönetimini, katılımcı ve bütünleşik havza yönetimi anlayışı ile planlayarak, su kaynaklarımızın korunması ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasına ilişkin politikaları oluşturmak üzere kurulan Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği uyum sürecinde çevre konusunda ülkemizin su yönetimi kriterlerini sağlamak için ardı ardına projeler üretmektedir. Bugün de burada sizlere bu projeler ve politikalar hakkında bilgi verilecek.” dedi.
“SU KRİZLERİNİN ÇIKMAMASI İÇİN SU YÖNETİMİNE ÖNEM VERİLMELİ”
Su yönetimi politikalarının önemine değinen Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Handan Gülce, “Su, günümüzün en önemli doğal kaynağı olduğu için suyu koruma ve yönetme üzerine yapılan politikalar da aynı derecede önemlidir. Sadece doğal kaynak açısından değil endüstriyel kalkınma, enerji üretimi gibi önemli konularda su yönetim politikaları hayati bir rol oynamaktadır. Günümüzde su için verilen mücadeleler küresel su krizlerini ortaya çıkarmaktadır. Gelecekte su savaşlarının artmaması için su politikalarının akılcı bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Mevcut su kaynakları düzenli kullanılmalı, sulardaki doğal yaşamın kirlilikten etkilenip doğal dengenin bozulmaması için su yönetimi politikalarıyla önlemler alınmalıdır. ” dedi.
“ÜLKEMİZ SU ZENGİNİ DEĞİL”
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, “Su yönetimi konusunda üniversiteler, kamu ve özel kuruluşlar birbirleriyle uyum içinde çalışmalıdır. Üniversiteler ülkemizdeki gerçek sorunların ne olduğu konusunda ve çözümünde hem kamu kurumlarını hem de özel kuruluşları yönlendirmeli, kamu ve özel kuruluşlar da ilgilendikleri alanlardaki gelişmeleri takip etmek ve akademik anlamda bilgi almak için üniversitelerden faydalanmalıdır. Ancak bu şekilde ülkemizdeki su yönetimi için bir yön haritaları çizilebilir. Ülkemiz su zengini bir ülke olmadığından su yönetimi ve politikası konusu hayati bir öneme sahiptir. Su yönetimi konusundaki gerekli düzenleme ve çalışmalara hassasiyet göstermezsek nüfusumuz 112 milyona ulaştığında artık su problemi yaşayan bir ülke olabiliriz.” dedi.
4 HAVZA KORUMA ALTINA ALINACAK
Su yönetiminin politikalarla kontrol altına alınması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Cumali Kınacı, “Taşkın, kuraklık, atık suların uzaklaştırılması, su kirliliğinin önüne geçilmesi, kontrollü halk sağlığı gibi çok çeşitli alanlarda problemlerin çözümü için su yönetiminin tek çatı altında toplanması gerekiyor. 7 bakanlığın, Devlet Su İşleri ve belediyelerin su yönetimi konusunda söz hakkı olduğundan ciddi problemlerle karşılaşılıyordu. Bu kargaşanın önüne geçmek için Su Yönetimi Genel Müdürlüğü kuruldu. Önümüzdeki yıl çalışmalarımızda Konya Kapalı Havzası’nın da içinde bulunduğu 4 havzanın koruma ve düzenlemeleriyle yepyeni bir su yönetimi politikası uygulayacağız.” dedi.
Prof. Dr. Cumali Kınacı’nın ardından Orman Su İşleri Bakanlığı Su Politikası Şube Müdürü Elif Okumuş, ‘Türkiye’nin Su Politikası’ hakkında öğrencilere bilgi verdi. Panelin sonunda Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencilerine ‘Yüksek Onur’ ve ‘Onur’ Belgeleri takdim edildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA