• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Su sorununu çözmek için önlem
14 Temmuz 2009 Salı 14:19

Su sorununu çözmek için önlem

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tahıl ambarı Konya Ovası'nın su sorununu çözmek ve gelişi güzel su kullanımını önlemek için kuyulara su sayacı takmaya hazırlanıyor.
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tahıl ambarı Konya Ovası'nın su sorununu çözmek ve gelişi güzel su kullanımını önlemek için kuyulara su sayacı takmaya hazırlanıyor.

Yapılan araştırmalara göre Konya'da 41 bin 300'ü kaçak olmak üzere toplam 60 bin 500 kuyu bulunuyor.

Küresel ısınma, vahşi sulama ve izinsiz açılan kuyular yüzünden Konya Ovası susuzluk alarmı veriyor. Uzmanların, önlem alınmaması halinde birkaç yıl içinde ovanın büyük bir kuraklık tehlikesi yaşayacağı uyarıları yetkilileri harekete geçirdi. DSİ Genel Müdürlüğü, Konya'daki su sorununun çözümü için oluşturduğu projeleri hayata geçiriyor. Genel Müdürlük, çalışmalara bölgedeki kuyu sayılarının tespiti ile başladı. Yaklaşık 2 yıl süren çalışmalar sonunda Konya'da 19 bin 240'ı ruhsatlı olmak üzere toplam 60 bin 500 kuyu olduğu belirlendi. DSİ yetkilileri, kaçak kuyulardan yıllık bin 25 hektometreküp su çekildiğini tahmin ediyor.

CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL

Kaçak kuyulara her geçen yıl yenileri ekleniyor. DSİ, son birkaç yıldır kuyu açılmasına izin vermiyor. Ancak vatandaş ekili alanlarda izinsiz kuyu açmaya devam ediyor. Hukukçular, bu durumun yasal mevzuattaki boşluktan kaynaklandığını düşünüyor. Kaçak kuyu açanlara kesilecek cezaların durumunun yasada belirlenmediği için kaymakamlıklar ve ilgili birimler vatandaşa Kabahatler Kanunu'na göre ceza uyguluyor. Vatandaşın denetimlerde tarlasında izinsiz kuyu tespit edilmesi halinde bin 500 TL ceza yazılıyor. DSİ yetkilileri, yaptıkları çalışmalarda 41 bin 300 izinsiz su kuyusu belirledi. Ancak buna rağmen 2009 yılında sadece 300 kişiye kapatma yazısı, 8 kişiye ise kuyu kapatma cezası verilebildi.

DSİ BÜNYESİNDE KOMİSYON OLUŞTURULDU

Konya Ovası'ndaki su sorununun çözülmesi amacıyla DSİ bünyesinde bir komisyon oluşturuldu. Aralarında yeraltı suları konusunda uzman daire başkanı, uygulamanın yasal yönlerinin belirlenmesi için hukuk müşaviri ve şube müdürlerinin bulunduğu ekip, yapılacak çalışmalar ile ilgili projele hazırlıyor. Projeler daha sonra birleştirilerek DSİ Genel Müdürü ile Çevre ve Orman Bakanı'na sunulacak. Komisyon, kuyulara su saatlerinin takılması için çalışmalarını sürdürüyor. Ancak yasal mevzuattaki boşluklar nedeniyle saatlerin ruhsatsız kuyulara mı yoksa tamamına mı takılacağı henüz karara bağlanmadı.

Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Selçuk Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr Güler Göçmez, sayaç uygulamasıyla bölgede ciddi su tasarrufu yapılacağını söyledi. Uygulamanın çiftçiyi daha bilinçli sulama yapmaya yönlendireceğini ifade eden Güler Göçmez, "Projeyle, hem daha az su kullanılacak hem de yetiştirilen ürün türünde değişiklik yaşanacak. Böylece hem kaçak kuyuların kontrolü sağlanacak, hem de yeraltı suları daha akıllıca kullanılacak. Ruhsatlı kuyu sayısı kaçaklardan daha az. Şuan kullanılan su miktarı bu sayede yarı yarıya azalacaktır. Uygulama ile çiftçiye yıllık belirli miktarda su kullanımına izin verilecek. Verilen kota aşılmayacak." diye konuştu.

Konya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Hüseyin Motuk ise tahıl ambarının su sorununun çözüme kavuşması için 4 yıldır birçok çalışma yapıldığına dikkat çekerek, "Kuyulara su sayacı takmakla bu sorun çözülmez. Arazilerin toplulaştırılması şart." ifadesini kullandı.

Motuk, DSİ yetkilileriyle yaptıkları görüşme hakkında ise şu bilgileri verdi: "Bu görüşmelerimizde arazilerde toplulaştırma, su sayacı takılması gibi tedbirlerin alınmasını görüştük. Ama tek başına su saati bölgenin sorunun çözmez diye düşünüyorum. Bu su sayacı kadar önemlidir. Toplulaştırma yapıldıktan sonra bölgedeki fazla kuyular kapatılmalı. Yeterince kuyu açık bırakılmalı. Bu kuyulara su saati bağlanmalı. İhtiyaç ne kadar ise o kadar su kullanımına izin verilmeli. Bütün kuyulara saat takmak çok fazla bir çözüm getirmeyecektir."

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA