• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SÜ öğrencilerinden harç protestosu
17 Şubat 2012 Cuma 18:20

SÜ öğrencilerinden harç protestosu

Selçuk Üniversitesinde okuyan bir grup öğrenci kampus içerisinde bulunan Gökkuşağı Alış Veriş Merkezinde toplanarak, 6111 Sayılı Torba Yasa ile yürürlüğe giren zamlı harç sistemini protesto etti.
Selçuk Üniversitesi’nde okuyan bir grup öğrenci kampus içerisinde bulunan Gökkuşağı Alış Veriş Merkezi’nde toplanarak, 6111 Sayılı Torba Yasa ile yürürlüğe giren zamlı harç sistemini protesto etti.

Grup adına konuşma yapan Ceyda Naifoğlu, parasız eğitimin öğrencilerin en temel hakkı olduğunu savunarak, “Üniversitelerde en küçük idari işlemlerden dönemlik-yıllık harçlara ve çeşitli bahanelerle toplanan zorunlu bağışlara dek paralı eğitim uygulamalarının önü açıldı. Eğitim gittikçe paralı hale getirilerek, öğrencilerin eğitim hakkı cebindeki paranın miktarı ile ölçülür oldu. 6111 sayılı torba yasayla birlikte üniversitelerin önüne hayati bir sorun olarak gizli harç zamları çıkarılmıştır. İkinci dönem ile birlikte üniversitemiz 22.12.2012 tarihli toplantısında aldığı kararla 6111 sayılı kanunu göz önüne alarak kredi başına ek katkı payı ödeme sistemini devreye sokmuştur. Fakat, 02.11.2011 tarihinde yürürlüğe giren 662 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin geçici 60. maddesi ile uygulamanın 2014-2015 eğitim yılına ertelendiğini ve öğrencilerden alınan fazla ücretlerin iadesinin gerektiği açıklanıyor. Biz Selçuk Üniversitesi öğrencileri olarak, yeni harç sistemini kabul etmiyoruz. Geri çekilmesini ve fazla ödenen ücretlerin geri ödenerek öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz. Konunun hukuksal takipçisi olacağız” dedi.

Açıklamadan sonra, “Müşteri değiliz, öğrenciyiz”, “Rektör duy bizi, bu bir soygundur”, “Haraçlara hayır” diye bir süre slogan atan grup, olaysız şekilde dağıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • Başkan Altay BÜSAN Sanayi Camii’nde Esnafla Buluştu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA