• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Su Kullanıcı Örgütleri Çalıştayı yapıldı
30 Mayıs 2013 Perşembe 17:57

Su Kullanıcı Örgütleri Çalıştayı yapıldı

Konyada, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA)'nın düzenlediği Su Kullanıcı Örgütleri Çalıştayı yapıldı.
Bir otelde düzenlenen çalıştaya, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Ova Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Konya Bölgesi Sulama Kooperatifleri Birliği Başkanı Şaban Güven, MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.Programın açılış konuşmalarını yapan MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, bölgede hem tarımsal üretimde verimliliğin artırılması hem de gıda arz güvenliğinin sağlanması için su kaynaklarının etkin kullanılmasının son derece önemli olduğun belirtti. Akman, “Sulu tarım alanlarının önemli bir bölümünde faaliyet gösteren su kullanıcı örgütleri ve ilgili tüm paydaşların verimliliğinin artırılması toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilirliğinin sağlanması noktasında önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.
Sulama kooperatiflerinin kuyularının yüzde 50’sinin kapalı sistem kuyuya dönüştürüldüğünü ifade eden Konya Bölgesi Sulama Kooperatifleri Birliği Başkanı Şaban Güven, “Önümüzdeki yıllarda sulama kooperatiflerinin sulama sistemlerinin tamamen kapalı sisteme dönüştürülmesi bize artı yüzde 30 daha tasarruf ettirecektir. Biz bunları yaparken sulama sistemleri rehabilitasyonun da üçüncüsü ise büyün bunlar yapılırken arazi toplulaştırmaları, sulama sistemi rehabilitasyonu, üçüncüsü olanda belki bugün ihtiyaç olarak görülmeyen ama bize ileri ki yıllarda mutlaka bize lazım olacak olan dış havzalardan suyun transferidir” ifadelerini kullandı.

"BİZ UMUDU TEHDİDE DÖNÜŞTÜRME HAKKINA SAHİP DEĞİLİZ"

Konya’nın su konusundaki problemine “Kadim Başkentin, Kadim Sorunu” denilebileceğini vurgulayan Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise, “Konya’nın suyla ilgili problemi son zamanlarda zuhur etmiş bir problem gibi görülebilir ama gerçekte öyle değil. Burada binlerce yıldır tarım yapılıyor. Binlerce yıldır tarım için ihtiyaç duyulan suyu doğal yollardan karşılama imkanı çokta mümkün görünmüyor. Toplam yağış miktarımızla, tarımda kullanmamız gereken su miktarı arasında yaman bir çelişki var. Bu çelişkiyi gidermek konusunda yüzyıldan fazladır insanlar oturmuş düşünmüşler. Çözümlerden bir tanesi olarak dış havzalardan su getirme konusu gündeme gelmiş. Ancak dış havzalardan su getirme konusu sanıldığı kadar kolay bir iş değil” şeklinde konuştu.Konya’nın etrafında hala kullanılması mümkün olan su kaynakları olduğunu kaydeden Vali Doğan, “Biz çok sofistike şeyler konuşuyoruz. Şu bölgedeki nehri alsak bu tarafa akıtsak ne olur diye. Bir temel kural var, suyu mecrasından başka yerlere taşımak aslında doğal denge açısında arzu edilen bir şey değil. Mümkün olduğu kadar da bu tip davranışlardan sakınmak gerekiyor, doğal sürdürülebilirliği sağlamak için. Bundan daha önemli başka gerekçelerde var. Havzalarda da bizim gibi o suya ihtiyaç duyan başka insanlarda var. Onların suyunu onlardan almak çok kolay değil. Bunu ilgili arkadaşlarımız çok iyi bilirler. Bir köyün içme suyu yoktur. Yandaki köyden su almak lazım gelir, kıyamet kopar. Suyu almak o kadar da kolay bir iş değildir. Dolayısıyla bu konuda hakkında ortaya fikir koyan arkadaşlarımız, Konyalı, Konya ölçeğinde değil de gerçekten sürdürülebilirler kriteri çerçevesinde görüşlerini ortaya koymaları lazım. Aksi takdirde ortaya çıkan umut bir süre sonra tehdit olmaya başlar ki biz umudu tehdide dönüştürme hakkına sahip değiliz” diye konuştu.
Konuşmaların arından KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu ve diğer çalıştay katılımcıları sunumları yaptı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA