• Konya21 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şu bizim ikinci adamlar

03 Eylül 2007 18:15
İlki konuşmak adettendir her toplumda. Ancak çoğunlukla işleri ikinci adamlar yaparlar. Başkanları, bakanları onlar yönlendirir verilecek kararda etkin rol onlardadır.

Konya’da bu görevde kimler var diye şöyle bir düşündüğümüzde karşımıza bakın kimler çıkıyor. Özellikle icraat yeri oldukları için belediyelerde başkan yardımcıları şehrin gelişimi ve başkanların iş takibindeki birinci derece etkiye sahiptirler.

Konya Büyükşehir ve 3 merkez ilçenin ikinci adamlarını şöyle bir irdeleyelim. Öncelikle şunun altını çizmeliyiz; Belediye hizmetlerinin yürümesinde başkan yardımcıları birinci derece fonksiyona sahipken, Başkanın şehir dışında olduğu zamanlarda, başkanlık makamı genellikle meclis üyeleri tarafından yürütülür.

Konya Büyükşehir’de bu işi çoğunlukla tecrübeli 2-3 isim yapıyor. İlçelerde ise durum farklı. Mesela Meram, belli bir sırayla her meclis üyesine başkanlık makamını tahsis ediyor. Karatay ve Selçuklu ise Büyükşehir’e yakın bir tercih güdüyor. Oralarda başkanlık koltuğuna pek fazla kimse oturmuyor.

Büyükşehir’de Başkan Akyürek’in bir genel sekreteri, iki de genel sekreter yardımcısı var. Genel Sekreter Haşmet Okur Genel sekreter yardımcılarından Şenol Aydın, fen ve teknik işlere, Abdülmelik Ötügen ise daha çok sosyal işlere bakıyor. Şöyle bir düşündüğünüzde Konya’da genel sekreter yardımcılarını, Genel Sekreterin ismi kadar duyduğunuzu fark edeceksiniz. Bunun özel bir nedeni yok; ama ilçe belediyelerine baktığımızda durum biraz değişkenlik gösteriyor.

Selçuklu, Meram ve Karatay’da toplam 11 adet Başkan Yardımcısı makamı var. İşte bizim bu yazıya başlama gerekçemizde şimdi ortaya çıkıyor. 11 Başkan yardımcısından en son hangisini nerde gördüm diye düşündüğümde, sadece tek bir isim aklıma geliyor. Abdülkadir Gök, Selçuklu Başkan yardımcısı. O’nu Başkan Adem Esen’le katıldığı programlarda sıkça görüyoruz.

Diğer 10’u kimler acaba? Selçuklu’dan devam edelim o zaman. Hüseyin Kaplan, Hayrettin Yalnız. Bu başkan yardımcıları teknik işlere bakıyor olabilir, ancak Selçuklu’da isimleri hiç bilinmiyor, duyulmuyor. Bir hizmet dönemi bitecek biz henüz tanıyamadık.

Karatay’da durum Selçuklu’dan farkı değil. Üç başkan yardımcısı var ancak, kimdir bunlar bilen yok. H.Hüseyin Esfendiyar, Adnan Özkafa ve Hüseyin Baran. Şöyle bir yoklayın hafızalarınızı, bu isimleri en son ne zaman bir yerel medyada gördünüz ya da duydunuz. Zorlamanıza gerek yok özel bir yakınlığınız yoksa bu isimler size bir şey çağrıştırmaz.

Gelelim Meram Belediyesine. Dört başkan yardımcısından, İsmail Yalçınkaya’yı saymazsak diğer üçünün Konya gündeminde aktif yer alması gerekir. M.Emin Tekpınar artık Konya’da Başkan yardımcısı olduğunu unutmamalı. Ahmet Uçar’ı en son nerede görmüştüm acaba?

Tamam itiraf ediyorum. Bu yazının asıl gerekçesi, Meram’ın en genç Başkan Yardımcısı Selim Çelik’le karşılaşmamızdan dolayıdır. Yaklaşık iki yıldır görev yapan Çelik’le yeni tanışıyor olunca, bu ikinci adamlar fikri doğdu bende. Bu gecikmede büyük sorumluluğu kendimde görüp, başkan yardımcılarına da küçük bir pay bırakıyorum.
İyi bir hesap uzmanı olan ve Meram’ı mali anlamda yola getiren Selim Çelik’in işlerinin çokluğundan Konya’da çok görünmemesini anlayışla karşılayalım. Ancak bunun bundan sonrada böyle devam edip gitmesini beklemeyelim.
Diğer başkan yardımcıları için sözü ise başkanlara söyleyebiliriz. Sayın Başkanlarımız, bu yardımcılarınızda en az ayda bir kez kendi konularıyla ilgili medyaya açıklama yapsınlar da Konya onları da yakından tanısın. Olmaz mı?

Mevlana diyor ki: Nice elbiseler gördüm içinde insan yok, nice insanlar gördüm içinde elbise yok.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA