• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SÜ, AB ülkeleri ile öğrenci değişimine hazırlanıyor
03 Temmuz 2014 Perşembe 12:56

SÜ, AB ülkeleri ile öğrenci değişimine hazırlanıyor

SÜ Veteriner Fakültesi, 2000 yılında başvurduğu ve yaklaşık 13 yıllık bir çalışmanın sonrasında 2013 yılında tam üye olarak kabul edildiği Avrupa Veteriner Eğitim Kurumlarına (EAEVE) öğrenci göndermeyi...
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Veteriner Fakültesi, 2000 yılında başvurduğu ve yaklaşık 13 yıllık bir çalışmanın sonrasında 2013 yılında tam üye olarak kabul edildiği Avrupa Veteriner Eğitim Kurumlarına (EAEVE) öğrenci göndermeyi ve mezunlarının Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde çalışabilmesini hedefliyor. 
 
Konuyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Ahmet Güner, “Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin EAEVE’den aldığı tam üyelik akreditasyonu, öğrencilere verilen eğitimin AB standartlarına uygunluğunu göstermektedir. Avrupa Birliği’nde veteriner hekimler hareket kabiliyeti bakımından tıp, diş hekimliği, hemşirelik, eczacılık, gibi 8 meslekle eş tutmuştur. Bu 8 meslek grubundan mezun olan Avrupa Birliği’ne üye ülkelerdeki kişilere Avrupa Birliği’nde mesleklerini yapabilme hakkı tanınmıştır. Mezun olan öğrencilerimiz Avrupa Birliği üyesi ülkelerde mesleklerini rahatlıkla icra edebilecek düzeydedirler” dedi.
 
“2019 YILINDA YENİDEN DENETLEYECEKLER”
Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin yaklaşık 13 yıllık bir çalışma ve birikim sonrası 30 Ekim 2013 tarihinde EAEVE tarafından akredite edildiğini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Güner, “EAEVE akredite ettiği fakülteleri belirli aralıklarla ziyaret ederek akreditasyon standartlarının uygulanıp uygulanmadığını denetlemektedir. Veteriner fakültelerinde iyi bir veteriner hekim yetiştirebilmek amacıyla verilen teorik ve pratik eğitimin kalitesi kadar hayvan haklarına, hayvan güvenliğine, hayvan refahına ve insan haklarına saygılı olma şartı aranan başlıca kriterlerdir. Fakültemiz 2019 yılında yapılacak olan genel değerlendirmede yeniden incelenecektir. Dolayısıyla EAEVE, öngördüğü bu uygulamalarda eksik ve kusurlar tespit ettiği zaman akreditasyonu geri alabilmektedir. Ayrıca EAEVE, belirlediği standartları, her sene farklı bir Avrupa ülkesinde toplanan genel kurullarda değerlendirmekte, bilimsel ve toplumsal beklentilere uygun olarak standart kalitesini sürekli yenilemektedir. Biz bu bilinçle fakültemizin elde ettiği bu başarının sürekli olması ve yeni kriterlere de uyum sağlaması amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu amaçla eğitim ve öğretim sınav yönetmelikleri ve yönergelerinde yapılan değişiklerin yanı sıra, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Hayvan Hastanesi ve Merkez Laboratuar ruhsatlarımızı aldık ve bununla ilgili yönergeleri faaliyete geçirdik. Üniversitemizin çabalarıyla Mevlana Programı kapsamında eğitimimizin uluslararasılaşması noktasında da önemli adımlar atıldı” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Etyemez: "Mekanı cennet olsun"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA