• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Stres iş hayatını olumsuz etkiliyor
02 Kasım 2011 Çarşamba 14:19

Stres iş hayatını olumsuz etkiliyor

Psikolog Dr. İlhan Nazlısöz, ''Stresin oluşmasında, olacağını zannettiğimiz ve stres yaptığımız olayların yüzde 40'ı asla gerçekleşmez
Psikolog Dr. İlhan Nazlısöz, ''Stresin oluşmasında, olacağını zannettiğimiz ve stres yaptığımız olayların yüzde 40'ı asla gerçekleşmez. Yaşanan kaygıların yüzde 30'unu geçmişten gelen ve değiştirilemeyecek olaylar oluşturur'' dedi.
     Nazlısöz, Genç MÜSİAD Konya Şubesi tarafından ''Eğitim Günleri'' kapsamında düzenlenen ''İş Hayatında Stres ve Sorunlar'' konferansına konuşmacı olarak katıldı.
     Genç MÜSİAD Konya Şube Başkanı Yakup Barınlı, programın açılış konuşmasında, ''İş hayatımızda yaşadığımız stres çoğu zaman olumsuz etkiler yaratabiliyor. Stresi yenme iş hayatımızın gelişimini artıracaktır'' dedi.
     Nazlısöz, gençlere iş hayatında stresle mücadele etme konusunda bilgi vererek, ''Stresin oluşmasında, olacağını zannettiğimiz ve stres yaptığımız olayların yüzde 40'ı asla gerçekleşmez. Yaşanan kaygıların yüzde 30'unu geçmişten gelen ve değiştirilemeyecek olaylar oluşturur. Stresin yüzde 12'si diğer insanların söylediklerinden kaynaklanır. Yüzde 10'u ise sağlıkla ilgilidir ve düşündükçe daha kötü hissederiz'' diye konuştu.
     Stres yaşayan kişilerde; karar vermede güçlük, değersizlik, güvensizlik, terk edilmişlik duyguları, sigara ve alkol tüketiminde artış ve aşırı güven ya da güvensizlik hali oluştuğunu ifade eden Nazlısöz, şunları kaydetti:
     ''Stres sonucunda ise kişilerde; sağlığa aşırı ilgi, aşırı endişe ya da kayıtsızlık, ölüm ve intihar düşüncelerinin sıklığı, tansiyon yükselmesi, başağrısı, yorgunluk, mide bulantısı, gerginlik, terleme ve nefes darlığı gibi hastalıklar ortaya çıkar. İş adamları ise genellikle kronik stres ile karşı karşıyadır. Kronik strese yakalanan iş adamlarında sağlığın bozulması, kolay yorulma ve sinirlenme, enerji ve güdülenmede azalma, performansın düşmesi, sorunlarla baş edememe ve işi ihmal etme gibi temel sıkıntılara kapılırlar.''
     İş adamları için kronik stresten kurtulma yollarının basit işleri düzenli hale getirmeleri ile mümkün olduğunu anlatan Nazlısöz, ''Bunlar, boş zamanlarınızı planlayın, olaylara müdahale etmeden dinleyin, sizi keyifli ve rahatlatan işlere zaman ayırın, planlanmış ve sakin tatiller yapmaya gayret edin, spor yapın ve sorun çözme becerilerinizi geliştirin'' önerisinde bulundu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA