• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
STKlar Ufuk Turu toplantısının 2. oturumu yaptı
18 Mayıs 2012 Cuma 14:04

STK'lar Ufuk Turu toplantısının 2. oturumu yaptı

Konya Sivil Toplum Kuruluşlarının Alanya Bera Otelde düzenledikleri 9. Ufuk Turu Toplantılarının ikinci oturumu yapıldı

Konya Sivil Toplum Kuruluşları’nın Alanya Bera Otel’de düzenledikleri 9. Ufuk Turu Toplantıları’nın ikinci oturumu yapıldı

Konya Sivil Toplum Kuruluşları’nın Alanya Bera Otel’de düzenledikleri 9. Ufuk Turu Toplantıları, bugün gerçekleştirilen ikinci oturumunda Aile ve Toplum İlişkileri konuşuldu. Oturum başkanlığını Prof. Dr. Ahmet Battal yaparken, panelistliklerini Aile ve Ekonomi konu başlığıyla Prof. Dr. Alper Güvel, Aile ve Medya konu başlığıyla Dr. Enderhan Karakoç, Aile ve Şehir konu başlığıyla Doç. Dr. Köksal Alver yaptı. Programa çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun ve 23. Dönem Konya Milletvekili Hüsnü Tuna da katıldı. Boşanmaları incelemenin aile içindeki köklerin sağlamlaştırılması için referans olduğunu ve bununla birlikte aile meselelerinin daha iyi anlaşılması için yol gösterici olduğunu belirterek sözlerine başlayan Battal, “Bizler batıdan alınmış bir medeni kanunla aile kurumunu inşa etmeye başlamışız. Aile arasına hukuk girmeli mi? Bence girmemeli. Mutlaka aileler içinde de hukuk olmalı ama bu bizim kültürümüze, dinimize ve geleneğimize uymayan bir medeni kanunla bu olamaz” dedi.

“Aslı anlamayana teferruat fayda vermez” diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Alper Güvel, Aile ve Ekonomi başlığıyla konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ulus devletin giderek buharlaşması bizi ürkütüyor. İlkokulda öyle formatlandık ve hala öyle devam ediyor. Hepimiz milli duyguları içimizde barındırıyoruz. Peki bu nasıl açıklanır? Bizim gibi paradoksal olsa da aynı anda hem geleneksel değerlerine hem ulus devlet kurgusunun politik değerlerine hem de modern ekonomik rekabetin gerektirdiği değerlere bağlı karar alma iyi düşünülmeli” diye konuştu.

Doç. Dr. Köksal Alver de Şehir ve Aile konu başlığıyla yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Evin bizim için, insan için, hangi manaya geldiğini inceleyerek aileye odaklanmak gerekiyor. Şehre ne oluyorsa aileye de etkisi mutlaka oluyor. Şehir, öncelikle bir biçim. Fakat biz daha çok biçimsel özelliğine itibar etmişiz. Şehir aynı zamanda bir düşünüşün bir, iradenin taşlarla yapılarla dile gelişidir.”

Medya ile aile arasındaki bağlardan bahseden Dr. Enderhan Karakoç, şöyle konuştu: “Medya konusunda şüphesiz birçoğumuz düzmece ya da propaganda amaçlı yayınlar yaptığı ve gerçekleri çarpıttığı yönünde düşünceler dile getiririz. Olumsuz olarak ifade edilen bir takım özellikler medyada ne kadar vardır? Bunu inceledik. medyanın aile bireylerini ne boyutta etkilediği yönünde çeşitli şeyler söyleyebiliriz. Ama olumsuz olarak ifade ettiğimiz şeylerde hiç de haksız sayılmayız.”

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA