• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Standart dışı demirler toplatılacak
14 Kasım 2014 Cuma 14:11

Standart dışı demirler toplatılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, "Pazartesi Türkiye genelinde demir ve çeliğin kontrollerini yapacağız. Standartları sağlamayan bütün demirleri toplatacağız" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Şehir Kimliği Çalıştayı"na katıldı.

Güllüce, burada yaptığı konuşmada, piyasaya sunulan demirlerde sıkıntı olduğuna dair bir haber aldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Betoncular için bir iki hafta önce ikazda bulunmuştum. Şimdi demircilerle ilgili söylüyorum. Pazartesi günü bakanlığa talimat vereceğim, piyasadaki demirleri çek edecekler. Öyle canının istediği gibi, istediği kalitede demir piyasaya süremeyecekler. Çek edeceğiz, ola ki inşaat sektörünün standartlarında değilse bu, çünkü her inşaatçının cebinde demirin karbon miktarını, çekme gerilimini ölçen bir cihaz bulundurma mecburiyeti yok. Biz devlet olarak kontrol edeceğiz, sen de yönetici olarak kontrol edip piyasaya süreceksin. Değilse, çok ciddi cezalar vermeyi ve toplatmayı düşünüyorum."

Güllüce, pazartesi günü Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri ve merkezdeki  personelleri aracılığıyla Türkiye genelinde piyasadaki demir ve çeliğin kontrollerini yapacaklarını vurgulayarak, "Standartları sağlamayan bütün demirleri toplatacağız, üreten firmalara da ceza yazacağız. Bunun cezası çok ağır ve basında yayınlayacağız. Bu millete kalitesiz beton satamazsın kardeşim, bu millete gerekli standartları sağlamayan demir üretip piyasaya sunamazsın" ifadesini kullandı.

Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallere tepki

Güllüce İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine tepki gösterdi. "Dünyadaki bu zalim medeniyetle, bu insanlık dışı medeniyetle, insanların hiçbir kutsalına önem vermeyen bu halle... Bu dünyanın böyle gitmemesi lazım" diyen Güllüce, şöyle devam etti:

"Binlerce yıllık insan ruhunun oluşturduğu kutsallar var. Hangi dinden olursa olsun, yaşlıya, çocuğa, kadına, mabede dokunmaz. Savaş yapar, işgal eder ama bunlar insanoğlunun kendi kendine oluşturduğu bir manzumedir. Böyle bir şey var mı? Bütün dünyanın gözünün önünde, Müslüman 1,5 milyar insanın, bir ilin 1 milyon 700 milyon Müslüman'ın gözünün içine baka baka ayakkabılarıyla girmesi de yetmiyor, özellikle zulmetmek için içeride bombalar patlatıyor. Nereye? Müslümanlar için en kutsal olan yere. Dünyada kimsenin sesi çıkıyor mu? Çıkmıyor. Bu bir medeniyetsizlik, bu zulüm medeniyeti. Peki yüzde 92'sinin Narsist olduğu bir Amerikan toplumunu düşünün. Kendileri söylüyor, kendi kitaplarında söylüyorlar. 'Benden başka hiçbir şey tanımam' diyor. 'Devlet, insan, bayrak, millet, vatan tanımam. Bir tek kendimi bilirim' diyen bir insan tipi düşünün. Bu insan ne yapmaz? Bu insan Mescid-i Aksa'nın çiğnenmesine 'hayır' demez, bu insan Bağdat'ta binlerce kadına tecavüz edilmesine hayır demez, bu insan Ortadoğu'nun kan gölüne haline çevrilmesine 'hayır' demez."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA