• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Spekülasyonlara net cevap!
12 Kasım 2013 Salı 09:18

Spekülasyonlara net cevap!

Üç saatlik sürpriz randevunun ardından 'çözüm süreci bitti' spekülasyonlarına karşı ortak mesaj verilecek. Barzani Kürt önderlere 'Silah dönemi kapandı' diyecek.
Başbakan Erdoğan toplu açılış töreni ve programları için 16 Kasım Cumartesi günü gideceği Diyarbakır'da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirecek.
 
Çözüm sürecinin tıkandığına dair yapılan spekülasyonlara Başbakan Erdoğan ve Barzani 'barış' mesajları ile cevap verecek. Başbakan, çözüm sürecinin devam ettirilmesi yönündeki kararlığını Barzani ile Diyarbakır'da görüşmesiyle bir kez daha kamuoyuna deklare etmiş olacak.
 
SPEKÜLASYONLARA NET CEVAP
 
Cumartesi günü Avrupa'dan İstanbul'a ardından özel uçakla Diyarbakır'a gelecek olan Mesud Barzani bölgedeki kanaat önderleri ve resmi makamlar tarafından karşılanacak. Başbakan Erdoğan ve Barzani'nin akşam üzeri 3 saatlik bir görüşme yapacağı belirtildi. Görüşme sonrası çözüm sürecine dair önemli mesajlar verilmesi bekleniyor. Çözüm karşıtı çevrelerin 3 aydan bu yana başlattığı 'Çözüm süreci tıkandı' spekülasyonlarına en net cevabın Diyarbakır'da Erdoğan ve Barzani arasında yapılacak görüşme sonrasında verileceği öğrenildi.
 
BAŞKAN OLARAK İLK KEZ
 
Resmi temaslar için daha önce İstanbul ve Ankara'ya gelen Barzani, politik kimliğiyle ilk kez Diyarbakır'a gelecek. 90'lı yıllarda Diyarbakır'a bir günlük ziyarette bulunan ve 1996'da bir gece kalan Barzani uzun geceyi burada geçirecek. Sürpriz randevuda, Suriye'de yoğunlaşan PYD, El Nusra çatışmaları olacak.
 
İLİŞKİLERİMİZ SÜRECEK
 
Bağdat yönetimiyle yeni bir sayfanın açıldığı döneme denk gelen görüşmede, Bölgesel Kürt Yönetimi ile Irak merkezi hükümet arasındaki ilişkilerin de değerlendirilmesi bekleniyor. Bu kapsamda Kürt yönetimiyle, merkezi Irak yönetimi arasındaki sorunlar masada olacak. Görüşmede, Bölgesel Kürt Yönetimi ile Ankara arasındaki ilişkilerin aynı şekilde süreceği Barzani'ye iletilecek. Türkiye ile yürütülen enerji anlaşmalarının da ele alınacağı görüşmede, sürecin hızlandırılması için Barzani'nin üç başlıktan oluşan bir öneri dosyasını da Erdoğan'a vermesi bekleniyor.
 
ÜÇ ÖNERİSİ OLACAK
 
Görüşmede çözüm süreci de öncelikli başlıklar arasında yer alacak. Süreçteki son gelişmelere bağlı olarak Kandil'den gelen sert açıklamalar da değerlendirilecek. Kürt kaynaklar, Barzani'nin sürece açık desteğini bir kez daha yineleyeceğini diğer taraftan İmralı ile Kandil arasındaki tıkanıklığın giderilmesi için 3 başlıklı bir formül önerisinde bulunacağı ifade ediliyor. Kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Barzani'nin görüşmede çözüm sürecinin başından bu yana MİT ile Kandil arasında sürdürülen görüşme trafiğinin Erbil'de MİT Kandil görüşmelerinin başlatılması için aracılık teklifi yapabileceği ifade edildi.
 
KANAAT ÖNDERLERİ İLE GÖRÜŞECEK
 
Barzani'nin Başbakan ile görüşmesinin hemen sonrasında bölgedeki sivil toplum örgütleri ve bölgedeki kanaat önderleri ile bir araya gelmesi planlanıyor. Barzani, STK ve bölgenin ileri gelenleri ile yapacağı görüşmede 'Her dört parçada yaşayan Kürtler için silahların zamanı geçti, siyasi mücadele dönemi başladı' mesajı verecek. Barzani başlatılan çözüm sürecine verdiği desteği yineleyecek ve 'Kürtler için kardeş kavgası çok gerilerde kaldı ve çok anlamsız' diyecek.
 
ZİYARET İSTEĞİ BARZANİ'DEN
 
Ortadoğu ve Avrupa'daki temaslarını sürdüren Barzani, Neçirvan Barzani aracılığı ile geçen hafta Ankara'ya gelmek ve Erdoğan ile görüşmek istediğini iletti. Diyarbakır davetinin ise sürpriz olarak algılandığı öğrenildi.
 
Şivan sürprizi
 
Erdoğan'ın davetlisi olarak haftasonu sürpriz bir şekilde Diyarbakır'a gelecek olan Barzani'nin kendisi ile birlikte 37 yıldır yasal sıkıntılar nedeniyle Türkiye'den uzakta olan ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer'i getirebileceği belirtildi. Barzani'ye yakın kaynaklar, daha önce hükümet üyeleri tarafından defalarca Türkiye'ye davet edilen ancak olası PKK tepkisi nedeniyle gelmeyen ve 'Beni ancak devlet, hükümet, BDP ortak çağırırsa gelirim' diyen Perwer'in Barzani'yi kıramayacağı ve birlikte gelebileceği belirtildi.
 
Ortadoğu diplomasisinde önemli gelişmeler
 
Türkiye, Ortadoğu'daki yeni gelişmeler ışığında diplomasi trafiğine hız vermeye başladı. Bir yandan Ankara ile İran arasındaki görüşmeler sürdürülürken, diğer taraftan Bağdat ile yeni bir sayfa çılması için süreç başlatıldı. Bağdat'a önemli bir ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu süreci, 'yeni bir sayfa açtık' diye özetledi.
 
Türkiye, İran ve Irak'la yaptığı görüşmelerle eş zamanlı olarak, 4 yıldan bu yana Kürt yönetimiyle sürdürdüğü iyi ilişkileri de pekiştiriyor. Bulunduğu bölgenin ticari, siyasi alanlar ve enerji hatları konusunda güvenilir limanı haline gelen Türkiye, diplomatik görüşmelerini yoğunlaştırarak, yeniden komşularla sıfır sorun ekseninde yürütüyor.
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Irak'a yaptığı iki günlük gezi bu açıdan büyük önem taşırken, bu ziyaretin ardından IKYB Başkanı Mesud Barzani'nin sürpriz bir şekilde Diyarbakır'a davet edilmesi de aktif politikanın çok önemli bir adımı olarak değerlendiriliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA