• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sözleşmeli askerlik sürprizi
06 Kasım 2010 Cumartesi 09:15

Sözleşmeli askerlik sürprizi

Profesyonel ordu, Bedelli çıkacak mı?, Tek tip askerlik nasıl olacak? tartışmaları sürerken Milli Savunma Bakanından sürpriz bir açıklama geldi. Bakan Gönül, Sözleşmeli er adını verdikleri
“Profesyonel ordu”, “Bedelli çıkacak mı?”, “Tek tip askerlik nasıl olacak?” tartışmaları sürerken Milli Savunma Bakanı’ndan sürpriz bir açıklama geldi. Bakan Gönül, “Sözleşmeli er” adını verdikleri bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi

Tek tip askerlik modeli üzerine tartışmalar sürerken Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül adını “sözleşmeli er modeli” koydukları yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını yönünde sürpriz bir açıklama yaptı. Gönül, vatani görevini tamamladıktan sonra askerde kalmak isteyen yurttaşların sözleşmeli er statüsünde Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bir süre daha istihdam edileceğinin öngörüldüğünü belirterek, “Konuyla ilgili yasal düzenleme en kısa sürede TBMM’ye sevkedilecek. Model başarılı olursa, profesyonel askerlik için önemli bir adım olacak” dedi.
 
Sözleşmeli ere maaş ve ikramiye verilecek
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sözleşmeli er modelinde maaş ve ikramiye verilmesinin de planlandığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Kanun henüz hükümete sevk edilmiş değil, ama en kısa sürede Bakanlar Kuruluna sevk etmeyi istiyoruz. Bu model, uzman çavuşlarla alakalı değil, daha başka bir statü. Bakanlığım ve Genelkurmay Başkanlığı, Başbakan’ın talimatı ve verdiği kıstaslar çerçevesinde model üzerinde çalışıyor. Profesyonelleşmeyi hep istemiyor musunuz? Bu önemli bir adım. Askerlik hizmeti bittikten sonra devreye girecek ve er askerliğe ücretle devam edecek. Önce belirlenecek sürede sözleşme yapılacak, daha sonra ayrılırken kendilerine bir ikramiye verilecek ve sözleşme bittiğinde devletle alakası kesilecek. Karşılıklı isteğe bağlı ve yaş sınırı olacak. Alacakları ücrete ilişkin rakam kanunda belli edilecek.”

Zorunlu askerlikten vazgeçilebilir mi?

Gönül, “Bir süre sonra zorunlu askerlik uygulamasından vazgeçilebilir mi?” sorusuna ise “Bakalım model muvaffak oluyor mu? Muvaffak olursa, ondan sonraki iş” diye karşılık verdi.

Genelkurmay Başkanı Koşaner itiraz etmişti
 
Orgeneral Işık Koşaner, Genelkurmay Başkanlığı’nı devraldığı Ağustos ayında yapılan törende, tek tip askerlik modelini gerçekleştirmek istediklerini ifade etmişti. Koşaner o konuşmasında profesyonel ordu sisteminin paralı askerlik olarak değerlendirilmesine karşı çıkmıştı. Hükümet’in tek tip askerlik modeli üzerine yaptığı eleştirilerin ardından Hükümet ve Türk Silahlı Kuvvetleri yeni bir model arayışına girmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA