• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sosyal güvenliği anlatan Türkiyedeki ilk kitap
29 Mart 2013 Cuma 13:31

Sosyal güvenliği anlatan Türkiye'deki ilk kitap

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Konya İl Müdürlüğü tarafından sosyal güvenlik bilincinin artırılması amacıyla yürütülen çalışma kapsamında, görme engelli çocuklara Braille alfabesi ile hazırlanan...
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Konya İl Müdürlüğü tarafından sosyal güvenlik bilincinin artırılması amacıyla yürütülen çalışma kapsamında, görme engelli çocuklara Braille alfabesi ile hazırlanan “Sosyal Güvenlik Kahramanı Kit” ile “Güven ve Yarışçı Çocuklar” isimli kitaplar dağıtıldı.
Mediha Hasan Tahsin Ataylı Görme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulundaki kitap dağıtım programına, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Selçuklu İlçe Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, SGK İl Müdürü Cem Dinç, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ve hayırsever emekli öğretmen Yüksel Bahadır katıldı. Görme engelli öğrencilerin eğitim gördüğü okul hakkında bilgi veren Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, “Bizim görme engelli öğrencilerimiz daha önce Konya Afyonkarahisar Karayolu'nda, şehrin bitiminde bulunan Anadolu Lisesi’nde eğitim görüyorlardı. Şimdi orası Uluslararası İmam Hatip Lisesi olarak faaliyet gösteriyor. Şehir merkezine oldukça uzak bir yerdi. Yüksel hanımın da mali desteğiyle özel idarenin katkılarıyla bu binayı onardık. Görme engelli yavrularımız için okul haline dönüştürdük. İlkokul ve ortaokul faaliyetlerini devam ettiriyor” dedi.
 
 
SOSYAL GÜVENLİĞİ ANLATAN TÜRKİYE’DEKİ İLK KİTAP
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez de, hükümet olarak özellikle engelliler ve dezavantajlı grupların sorunlarını çözmeye dönük, onların kendi kendilerine yetecek düzeye getirilmesi için çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Onların istihdamına önem veriyoruz. Geçtiğimiz günlerde 6 bin kişiye yakın engelli kardeşlerimizin istihdamını gerçekleştirdik. Hükümet, bu dönemde özellikle özürlü istihdamında yüzde 500 oranında istihdam gerçekleştirmiştir. Bundan sonra da bu istihdamlara devam edeceğiz. Dezavantajlı grupta olan görme engelli kardeşlerimizin eğitim sürece içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nu tanıması, bilmesi, bilinçlenmesi açısından iki tane eser hazırlandı. Bunu ilk eser olarak ifade edebiliriz. Türkiye’de ilk defa Konya’da, Konya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğümüzün hazırlamış olduğu, 'Sosyal Güvenlik Kahramanı Kit', bir de 'Güven ve Yarışçı Çocuklar' şeklinde bir kitabımız var. Bunlar Braille alfabesiyle hazırlanmış ve görme engellilerin okuyabileceği sosyal güvenlik kurumunu ve sistemini tanıyabileceği ve anlayabileceği iki eser. İnşallah başarılı sonuçlar elde ettiğimiz takdirde Türkiye genelinde de uygulayıp engelli kardeşlerimizin yararlanmasını sağlayacağız” diye konuştu.
“AMAÇ SOSYAL GÜVENLİK BİLİNCİNİ AŞILAMAK”
Projenin amacını açıklayan SGK Konya İl Müdürü Cem Dinç ise, dezavantajlı gruplara sosyal güvenlik bilincini aşılamanın öncelikli hedefi olduğunu kaydederek, "Bizim amacımız, bu dezavantajı ortadan kaldırmak, sosyal güvenlik bilincinin yaygınlaştırılması, bu konuda öğrencilerimize, çocuklara, kardeşlerimize bir nebze faydalı olmak. Bunun yanında, farkındalık oluşturmak ve dikkat çekmek istiyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumumuz tarafından basılan kitapları Braille alfabesine çevirdik. Bu halde iki tane kitabımızı sunduk. Bundan sonra da daha geniş, daha fazla çalışmalarımız olacak inşallah. Bu bir başlangıç. Eğer uygun görülürse bunu proje haline getirip yaygınlaştırmak istiyoruz. Kamu kurumları arasında bunu ilk defa gerçekleştiriyoruz. Bir de mevzuat ile ilgili çalışmalarımız başlayacak inşallah. Engelli arkadaşlarımızın sosyal güvenlik mevzuatıyla ilgili bilgilerinin olması hakları nelerdir, bu konuda bilinçlendirilmesi onlarla ilgili kazanımlar sağlanması açısından mevzuat ile ilgili çalışmalarımız var” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez ile birlikte görme engelli öğrencilere kitaplarını dağıttı. Dağıtılan kitapları öğrencilere okutan Vali Doğan ve Bakan Yardımcısı Etyemez, çocuklarla yakından ilgilendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA