• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sorumluluk sahibi yapıyor
17 Kasım 2012 Cumartesi 12:05

'Sorumluluk sahibi yapıyor'

Evcil hayvanlarla ilgilenmenin ruh sağlına önemli katkılar sağladığı, evde evcil hayvan besleyenlerin daha az stresli ve acıma duygusu daha gelişmiş olduğu belirtildi.
Evcil hayvanlarla ilgilenmenin ruh sağlına önemli katkılar sağladığı, evde evcil hayvan besleyenlerin daha az stresli ve acıma duygusu daha gelişmiş olduğu belirtildi. 
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cafer Tepeli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evcil hayvanların sahiplerini neşelendirdiğini söyledi. 
Tepeli, evcil hayvanların yalnızlık duygusunu ve depresyonu azalttığını ifade ederek, iyi beslenme ve spor yapmaya da teşvik ettiğini dile getirdi. 
İnsanların günlük sıkıntılarından kurtulmak için evcil hayvanların dostluğuna sığındığına dikkati çeken Tepeli, sözlerini şöyle sürdürdü: 
''Evinde evcil hayvan besleyenler daha az stresli ve acıma duygusu daha gelişmiş oluyor. Evcil hayvanlarla ilgilenmek ruh sağlına önemli katkılar sağlıyor. Stres hormonlarının salınımına engel olarak, depresyonun önüne geçiyor. Dopamin üretilmesini sağlayarak depresyonu engelliyor. Evcil hayvanlar, sahibini neşelendirmekle kalmıyor; yalnızlık duygusunu, depresyonu azaltıyor, iyi beslenmeye ve spor yapmaya teşvik ediyor.'' 
-Sorumluluk sahibi yapıyor- 
Evde evcil hayvan beslemenin bir takım sorumlulukları da beraberinde getirdiğini vurgulayan Tepeli, şunları kaydetti: 
''Evcil hayvanların belirli ihtiyaçları var. Beslenme, gezme, oyun oynama gibi... Çocuklara bu bilincin verilmesi ve buna bağlı olarak ailelerin de çocuklara destek vermesi sonucu sorumluluk bilinci gelişiyor. Zaman zaman öyle bir hale geliyor ki yetiştirdiği hayvan türü ne olursa olsun, o hastalandığı zaman sanki kendi hastalanmış gibi bir ruh haline giriyor. Özellikle köpekler sabah akşam yürüyüşe ihtiyaç duyarlar. Bu sayede insanlar da onlarla birlikte hareket ederek, spor yapmış oluyor.''
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA