• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sorgundan Fransa Senatosunun kararına tepki
24 Ocak 2012 Salı 15:09

Sorgun'dan Fransa Senatosu'nun kararına tepki

AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifinin Fransa Senatosundan geçmesine yaptığı yazılı bir açıklama..

Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifinin Fransa Senatosu’ndan geçmesine tepki gösterdi. Sorgun’un Fransa’nın bu kararı ile birlikte Ortaçağ karanlığına dönme çabasında olduğunu dile getirdiği açıklaması şöyle:
 
“1915 olaylarıyla ilgili asılsız Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa; düşünce özgürlüğü hakkını ihlal eden, akademik çalışmadan uzak, gerçek dışı, seçim kazanma hırsı ile yapılmış, art niyet taşıyan,  bağnaz bir düşüncenin ürünüdür. Dünyaya yukardan bakanlar hala aynı davranış içerisindeler. Tepeden seslenerek ülkeleri, toplumları istedikleri gibi sömürme, yönetme ve yönlendirme sevdasındalar. Fransa, bu kanun ile birlikte Ortaçağ karanlığını tekrar hortlatmıştır. 'Soykırım yoktur' diyene hapis ve 45 bin avro para cezası vermek hiçbir akla ve mantığa sığmıyor. Çünkü parlamento veya siyasetçinin işi tarih yazmak değildir. Düşünce ve ifade özgürlüğünü hiçe sayan bir yasanın teklif edilmesi bile Fransa Meclisi’nin demokrasi anlamında sınıfta kaldığının açık işaretidir. Ermeni vatandaşlarımızın da karşı çıktığı bu meseleye Fransa’nın sıkı sıkı sarılması, düşündürücüdür. Çünkü Fransa’nın kendi tarihi hiç de temiz değildir. Fransa, aldığı bu kararla Ruanda’da, Cezayir'de, Tunus’ta ve daha birçok yerde yaptığı katliamlarla işlediği insanlık suçunu ve kirli tarihinin üzerini örtme çabasındadır.

Fransız Parlamentosu’nun hak ihlaliyle yüklü bu kararı almasının temel amacı ise, her alanda gelişen ve büyüyen Türkiye’nin önünü kesmek, Avrupa platformunda Türkiye’yi kötülemek ve komşularıyla iyi ilişkileri olan bir ülkemizi komşuları ile kaos ortamına sokmaktır. Ancak şunu özellikle belirtmek gerekir ki; Fransa ile ilişkileri baltalayacak bir karar, ülkemizdeki barış ortamını, farklı ırk, dil ve dine sahip insanımız arasındaki birlik ve beraberliği asla zedeleyemeyecektir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA