• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sorgun; Önyargılar yıkılmalı
19 Mart 2013 Salı 15:16

Sorgun; Önyargılar yıkılmalı

AK Parti Konya İl Başkanlığı, Büyükşehir Yasası Hazırlık Çalıştaylarına devam ediyor.
Geçtiğimiz haftalarda Beyşehir, Derbent, Derebucak ve Hüyük’ü kapsayan 5. Bölge Toplantısı’nı yapan İl Teşkilatı, bu hafta sonu da Cihanbeyli, Kulu ve Altınekin’i kapsayan 4. Bölge Toplantısı’nı gerçekleştirdi.
Yerel Yönetimlerden Sorumlu AK Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Göksu’nun divan başkanlığı yaptığı toplantı, Cihanbeyli Ziraat Odası Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıya AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakcı ve Ayşe Türkmenoğlu, Konya Büyükşehir Belediyesi ve KOSKİ bürokratları, Cihanbeyli, Kulu ve Altınekin ile söz konusu ilçelere bağlı belde belediye başkanları, söz konusu ilçe ve beldelerin başkanları, AK Parti İl Başkan Yardımcıları Beyazidi Bestami İnan, Mehmet Akif Göksu ve Mustafa Gürüler ile İl Yönetim Kurulu Üyeleri, il genel ve belediye meclis üyeleri ile katıldı.
Sorgun; “Resmin büyüğünü görmek için önyargılar yıkılmalı”
AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, konuşmasına Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile gerçekleştirdikleri Diyarbakır ve Mersin ziyaretini değerlendirerek başladı. Bölgede Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na büyük bir ilgi gösterildiğinin altını çizen Başkan Sorgun, şunları söyledi; “Geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanımız ile Diyarbakır ve Mersin’e gittik. Özellikle Diyarbakır’da Dışişleri Bakanımıza büyük ilgi vardı. O kadar sevgi gösterileri oldu ki bazen yürümekte bile zorluk çektik. Peki, bu kadar sevgi ve bu ilgi niye? Çünkü yarına dair, çözüme dair umutları var. Bu umudu büyüten ve gerçekleştirebilecek gücü de bu iktidarda görüyorlar da ondan. Ama orada şunu gördük. Önyargıların yıkılması ve resmin büyüğüne bakmak için mutlaka oraya gitmek lazım. Herkesin oraya gidip o insanları anlaması lazım. Herkes bir an önce kan ve gözyaşının durmasını istiyor. Görüştüğümüz tüm Diyarbakırlı kardeşlerimiz ‘Allah rızası için önümüze gelen bu büyük şansı değerlendirelim ve artık bu kan dursun. İşte o zaman buralara bahar gelecek. O zaman bizler gerçek bayramımızı yapacağız’ diyor. En büyük korkuları da ele geçen bu şansın değerlendirilememesi veya ortaya çıkacak provokasyonlar. Ankara’dan konuşmak kolay. Birilerinin sözleri ile ya da provokasyonlarıyla bu ülke bölünmez.”
Sorgun; “Amacımız yasayı araziye uygulamak”
Bugün ikincisini gerçekleştirdikleri “Büyükşehir Yasası Hazırlık Çalıştayları” hakkında da konuşan AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, amaçlarının yeni yasanın arazide uygulama şeklinin ortaya konması olduğunu dile getirdi. Başkan Sorgun; “Bu toplantılarımızı yaklaşık 15 gün önce Beyşehir, Derbent, Derebucak ve Hüyük’ü kapsayan 5. Bölge ile başlattık ve çok da verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Bugün ikincisini Cihanbeyli’de gerçekleştiriyoruz. Amacımız, herhangi bir karar almak değil. Amacımız, yeni yasayı arazide nasıl daha iyi ve sorunsuz uygularız’ı konuşmaktır. Onun için bugün hem yasayı uygulayanlar, hem de uygulanacak bölgelerin temsilcileri burada. Burada istişare edeceğiz, konuşacağız ve yeni döneme hep beraber hazırlanacağız. Çünkü bir söz verdik bir hedef koyduk. Bu yasanın en iyi ve en sorunsuz uygulayıcısı biz olacağız ve Türkiye’ye de örnek teşkil edeceğiz dedik ve buna göre de çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.
Sorgun; “Beldeler ülkenin dışına mı çıkıyor?”
Yeni yasa gereği belde belediye statüsü olan yerler mahallelere dönüşüyor. Bu konudaki düzenlemeyi de değerlendiren AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, muhalefetin konuyla ilgili tavrını ise eleştirdi. İl Başkanı Sorgun, şunları dile getirdi; “Beldelerimiz yeni dönemle birlikte ilçelerimizin birer mahallesine dönüşüyor. Muhalefet konuyu kurcalayarak vatandaşın kafasını karıştırmaya ve buradan çıkar sağlamaya çalışıyor. Ancak şunu bilmemiz gerekiyor, beldelerimiz mahalleye dönüşüyor da Türkiye’nin sınırının dışına mı çıkıyor veya başka ülkeye mi veriliyor? Hayır. Yeni dönemle birlikte mahallelerimiz de bir parçamız olmaya devam edecek. Konya’nın yeni döneme dair yaklaşımı ve çalışmasını herkes takdir ediyor. Biz de üstlendiğimiz bu görevin en iyisini yapmak için gayret ediyoruz.”
Kabakcı; “Hiç kimse tedirgin olmasın”
AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı ise, konuşmasına AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun ve İl Teşkilatı’na teşekkür ederek başladı. Kabakcı, şunları söyledi; “İl Başkanımız Sayın Ahmet Sorgun ve İl Teşkilatı’na bir teşekkür borcumuz var. Çünkü birçok Türkiye’nin birçok il ve ilçesini geziyoruz. Büyükşehir Yasası’nın ardından herhangi bir çalışma yapıyor musunuz diye soruyoruz. Yapan yok. Onun için bu konudaki çaba ve gayretlerinden dolayı öncelikle İl Başkanımıza bir teşekkür etmemiz gerekiyor. Peki, yeni dönem ne getiriyor? Yeni dönem ile alakalı hiçbir tedirginliğiniz olmasın. Şuna inanın, yeni dönemde arazisinde toplulaştırmayı tamamlamış, ürününü iklim ve toprağına göre belirlemiş, sokaklarıyla cadde ve yollarıyla 2023’e hazır şehirler kurulacak. İnsanımız hak ettiği hizmeti alacak.”
Türkmenoğlu; “AK Parti hizmet partisidir”
Yeni dönemi değerlendiren AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu da Konya’nın yeni döneme dair hazırlıklarını övdü. Türkmenoğlu; “Yasa çıkmadan muhalefet partileri ortalığı karıştırmaya başladılar hala da bu tavırları sürüyor. ‘Siz belde belediyesiydiniz mahalle oluyorsunuz. Beldelerimize köylerimize hizmet gelmeyecek. Konya çok büyük nasıl hizmet gelecek’ diyorlar. Ama bizler gerek il teşkilatımız gerek büyükşehir ve gerekse il özel idaresi olarak daha yasa çıkmadan gerekli hazırlıklarımızı yaptık yapmaya devam ediyoruz. Kimse karamsar olmasın. Milletimiz hak ettiği hizmeti alacak. Biz hizmet partisiyiz bunu bilen milletimiz de desteklerini arttırarak devam ediyor” şeklinde konuştu.
Selvi; “Artık merkez taşra ayrımı yok”
Son olarak kürsüye gelen Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi de yeni dönem ile ilgili görüş ve çalışmalarını katılımcılarla paylaştı. İl Özel İdaresi olarak yeni döneme her alanda hazırlık yaptıklarını, bu konuda İl Teşkilatı’nın büyük çaba içerisinde olduğunu kaydeden Selvi, şöyle konuştu; “Bizler görevimizin biteceği Mart 2014’e kadar hizmet etmeye devam edeceğiz. Sonuçta bir geçiş süreci yaşıyoruz. Ama bizler de yeni döneme dair hazırlıklarımızı İl Teşkilatımızla sürdürüyoruz. Artık merkez taşra ayrımı yok. Şimdi belde ve köylerimize nasıl yapılıyorsa o zaman da mahallelerimize hizmet yine yapılacak ama bu sefer daha hızlı ve daha kaliteli olacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın”
 Belediye başkanları ile istişarelerde bulunuldu
Protokol konuşmalarının ardından çalıştay, sırasıyla Cihanbeyli Belediye Başkanı Dr. Mehmet Ali Önal, Kulu Belediye Başkanı Dr. Ahmet Yıldız ile Altınekin Belediye Başkanı Ali Poçan’ın ilçeleriyle ilgili sunumlarıyla devam etti. İlçe belediye başkanlarının yanı sıra belde belediye başkanları da bölgelerinin fiziki ve idari yapıları ile belediye çalışmaları, projeleri ve yatırımlarını ele aldı. Bunun yanı sıra ilçe, belde ve köylerindeki eksiklik ile taleplerini de dile getiren belediye başkanları, yeni dönemle ilgili de karşılıklı istişarelerde bulundu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA