• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son Söz Erdoğanın
13 Ekim 2013 Pazar 09:07

Son Söz Erdoğan'ın

Başbakan Erdoğan, büyükşehir belediye başkan adaylarını 15 Kasım'da açıklayacak. Büyükşehirlerin temayül yoklamaları ise 26-27 Ekim günlerinde gerçekleşecek.

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün toplandı. Kurmaylarıyla 30 Mart yerel seçim hazırlıklarını gözden geçiren Başbakan Erdoğan, belediye başkanlıkları için adayların ne şekilde belirleneceğini masaya yatırdı. Aday adayları konusunda usûl ve esasların belirlendiği toplantıda, '4 aşama kriteri'nde karar kılındı. Parti yönetimi, 1 Kasım'a dek sürecek başvurularla ilgili, teşkilatta ilk olarak 'temayül yoklaması' yapacak. İki grupta yapılacak ölçümlerden ilki 26-27 Ekim'de, ikincisi de 9-10 Kasım'da gerçekleştirilecek. Sözkonusu yoklamalarda sadece başkan adayları değil, meclis üyeleri de partililere sorulacak.

İKİNCİ ADIM: ANKETLER

Temayül yoklamasının ardından ise 'anket' safhası devreye girecek. İllerde öne çıkan azami 7 aday, ilçelerde ise en fazla 5 aday, kamuoyu yoklamasıyla seçmene sorulacak. Sözkonusu anketlerin daha önceki aylarda yapılan anketlerle uyumu da gözönüne alınacak. Temayül yoklaması ve anket sonuçları doğrultusunda öne çıkan isimlerin dosyaları il ve ilçe başkanlıkları vasıtasıyla AK Parti Genel Merkezi'ne yollanacak. Burada dosyalar Seçim İşleri Başkanlığı'nın kontrolünde tasnif edilecek. Sonrasında ise temayül ve anket sonuçlarına göre il ve ilçe belediye başkan adayları parti genel merkezinde mülakata tabi tutulacak.

SON KARAR BAŞBAKAN'IN

Adayları mülakatta bekleyen sorular ise genel olarak 'seçmenin nasıl ikna edileceği', 'projeler' ve 'seçim çalışmasının teması' konularıyla ilgili olacak. Başbakan'ın bizzat kamuoyuna açıklayacağı bazı illerin adayları ise bu mülakattan hariç tutulacak. Temayül ve kamuoyu yoklamaları ile mülakatı aşan adaylar için son kararı ise Başbakan Erdoğan verecek. Erdoğan'ın ilk olarak 30 büyükşehir belediyesinin adayını, sonrasında da geriye kalan 51 ilin adayını netleştireceği öğrenildi.

15 Kasım'da duyurulacak

Yerel seçimlerde başkanlığa aday isimlerin belirlenmesi için AK Parti Genel Merkezi'nde 16 kişilik özel bir ekibin çalıştığı öğrenildi. Seçim İşleri Başkanlığı ve Teşkilat Başkanlığı'nın yanısıra grup başkanvekilleri, milletvekilleri, MKYK üyeleri, kadın ve gençlik kolları üyeleri ile MKYK üyelerinden oluşan 16 kişilik aday belirleme ekibinin, illeri 5 ila 6'lık gruplara ayırarak temayül yoklamalarını gerçekleştirecekleri ifade edildi. Belirlenen illere gidecek olan çalışma grubunun, ilki 26-27 Ekim'de, ikincisi de 9-10 Kasım'da olmak üzere iki kez nabız yoklayacağı belirtildi. 26-27 Ekim'deki araştırmaların ana konusu özellikle 'büyükşehirler' olacak. Bu arada Başbakan Erdoğan'ın, büyükşehir belediye başkan adaylarını kamuoyuna açıklamak için 15 Kasım tarihini bekleyeceği öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA