• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son Samuraylar Konyada
19 Haziran 2010 Cumartesi 20:13

Son Samuraylar Konya'da

''2010 Türkiye'de Japonya Yılı'' kapsamında Konya'da ''Samuray Aksiyon Sanatı Gösterisi'' düzenlendi.
''2010 Türkiye'de Japonya Yılı'' kapsamında Konya'da ''Samuray Aksiyon Sanatı Gösterisi'' düzenlendi.
     Etkinlik kapsamında Konya'ya gelen Japonya'nın Türkiye Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka, ilk olarak Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ı ziyaret etti.
     Büyükelçi Tanaka, Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilerin uzun yıllara dayandığını belirterek, ''Türkiye ve Japonya arasındaki dostluğun daha da gelişmesi için 2010 yılı Türkiye'de Japonya Yılı ilan edildi. Bu bağlamda Türklere Japon kültürünü, Japonlara da Türk kültürünü tanıtmak için çeşitli etkinlikler düzenleniyor'' dedi.
     Bu amaçla Türkiye'de çeşitli dizi ve filmlerden tanınan oyuncu Ayumi Takano, hocası ödüllü aksiyon sinema filmi yönetmeni Masatsugu Takase ve ekibinin gösterilerini Türkiye'de sunma kararı aldığını ifade eden Tanaka, gösterilerden birini de Japon turistlerin en çok ilgi gösterdiği Konya'da yapmak istediklerini söyledi.
     Vali Doğan, imparatorluk geleneğinden gelen Japonya'nın da Mevlevilik gibi ritüellere ayrı bir önem verdiğini ifade ederek, ''Mevlevilik'te de ritüeller ayrı bir önem taşıyor. Bu nedenle iki kültürün arasında benzerlikler olduğunu düşünüyorum'' dedi. Doğan, Tanaka'ya, semazen heykelciği ve minyatür sikke hediye etti.
     Büyükelçi Tanaka ve beraberindeki heyet daha sonra Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.
     Tanaka, ''İki devletin bayrakları da kırmızı-beyaz. Ancak biri geceyi, biri de gündüzü simgeliyor. Bu anlamda içindeki semboller birbirinden farklı da olsa bir araya geldiklerinde bir günü tamamlıyor. Bu iki ülke bir araya gelirse çok güzel bir beraberlik olacaktır'' diye konuştu.
     Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek ise Türk halkının Japonlara karşı özel bir sevgisi olduğunu belirterek, Kyoto Belediyesi ile ortaklık protokolü imzaladıklarını ve dünyadaki en büyük Japon bahçelerinden birinin Konya'da yapıldığını ifade etti.
     Akyürek ziyaretin sonunda Tanaka'ya Japonca Mesnevi ve Mevlevi sikkesi armağan etti.
     Heyet daha sonra oyuncu Ayumi Takano, hocası ödüllü aksiyon sinema filmi yönetmeni Masatsugu Takase ve ekibinin ''Samuray Aksiyon Sanatı Gösterisi''ni izlemek için Konya Kültür Park Amfi Tiyatrosu'na geldi.
     Gösteriyi Konya Valisi Doğan, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Tanaka, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Konya Japon Kültür Merkezi Başkanı Mehmet Ali Arpacı, vatandaşlarla birlikte izledi.
     Samurayların kılıçlarla yaptığı gösteri, büyük beğeni topladı. İzleyicilerden biri de Masatsugu Takase'nin yardımıyla kılıç gösterisi yaptı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA