• Konya15 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Son haftaya şanslı giren aday adayları

05 Nisan 2011 13:27

   Gelecek hafta bugün milletvekili seçimleri için önemli bir viraj dönülmüş olacak. Aslında 11 Nisan günü YSK’ya verilecek milletvekilleri listeleriyle 13 Haziran günü mazbatayı alacaklar kişiler arasında çok fark olacağını sanmıyorum.

Partilerin şuan ki görüntüsüyle mevcut yapıda büyük bir değişiklik olmayacak izlenimi hakim. Başbakan Erdoğan’ın da tahmini de öyle,  Ak Parti için 315 ila 335 milletvekili çıkaracaklarını söyledi.

Durum böyle olunca 12 Haziran seçimlerinden daha fazla rekabet bu süreçte, partilerin kendi içinde geçiyor. Zira 11 Nisan’da milletvekilleri listelerin ilan edilmesi, aynı zamanda 13 Haziran’ı beklemeden vekilliklerinde çok az hatayla kesinleşmesi demek.

Çok az hata MHP’nin barajı geçip geçmemesi ve bazı bağımsız adaylıklarla ilgili olabilir. Hal böyle olunca gelecek hafta bugün mesela Konya’da AK Parti’de ilk 11 sırada adaylığı kesinleşen isimler için aynı zamanda 13 Haziran günü milletvekilleri demek pekala mümkün.

AK Parti’nin şuan Konya’da 13 milletvekilinden dört veya beşinin yeni dönemde listede yer alacaklarını tahmin ediyorum.

Genel beklenti 13 vekilden iki ya da üçünün kalacağı yönünde. Bu konuda çok radikal bir değişiklik beklemiyorum. Kimlerin kalacağı konusunda ise, Konya’nın son 3 yılına damgasını vurmuş, etkinliklere katılıp şehirde görünmüş isimlerin devamının doğru olacağını, uzun süre Konya’da hemen hiçbir programda yer almayıp son günlerde ortaya çıkan isimlerinde artık vekilliğe devam etmeyeceğine kesin gözüyle bakıyorum.

Aday adayları konusunda ise birkaç haftadır genel bir çerçeve çiziyorum. Bunu bu hafta biraz daha daraltalım o halde.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ilk sıradan adaylığı kesin olduğuna göre yeni dönem için seçilebilecek yerde 5-6 isme yer kalıyor.

AK Parti teşkilatından istifa ederek aday olan üç başkan yardımcısından birinin kesinlikle listede yer alacağını düşünüyorum. Ziya Özboyacı’nın temayülde en başta çıkması ve diğer iki isme göre daha fazla tanınıyor olması şansını artırıyor.

Abdullah Ağralı’nın bölgesel gücünün yanında, durumunun milletvekili Özkan Öksüz denklemine göre şekilleneceğini düşünüyorum.

Suat Altınsoy ise daha çok Ankara merkezli bir tercihte öne çıkıyor tabi ki yerel unsurları da lehine çevirecek bir potansiyeli var.

Konya’dan ikinci bir kadın aday olasılığının yüksek olduğu artık biliniyor. Bu tercihin listede 12. sırada olma ihtimali var. Kadın adaylar içinde eğer başörtülü bir aday gösterilmezse en büyük şans Leyla Erdal’ın. Konya’dan pekala başörtülü bir aday gösterilebilir. Bana kalırsa gösterilmelidir de. Bunun için en doğru isim şüphesiz Cemile Biçer olacaktır.

Kamuoyunun çok merak ettiği Recep Konuk ve Hüseyin Üzülmez’in durumuna ise kesinlikle Başbakan Erdoğan karar verecektir. Aday adayı listesinde en çok tanıdığı iki isim için Başbakan’ın ne karar vereceğini bizde çok merak ediyoruz.

İlçelerdeki aday adayları için kanaatim çok değişmedi. Bölgesel olarak Beyşehir-Seydişehir ve Ereğli-Karapınar yöresi için listeye birer aday konulacağını düşünüyorum. Bu bağlamda Ereğli bölgesinde ailesinin ciddi bir sempatisi olan ve başarılı bir akademisyen olan Cem Zorlu’nun önde olduğunu düşünüyorum.

Bana göre diğer şanslı isimler ise; Ahmet Akman, Latif Selvi, Mustafa Kavuş.

Şimdi birde kimlerin olamayacağı tahmininde bulunalım. Öncelikle temayülde ilk 100’e giremeyenler listede yer almaz diye düşünüyorum. Önceki dönemlerde milletvekili olup son seçimde listede yer bulamayanların yine listede yer bulamayacaklarına eminim. Birde Ankara’da önemli makamları bırakıp gelenlere şans vermiyorum.

2002 ve 2007 seçimlerinde listelerde sürpriz sayılabilecek adaylar vardı. Açıkçası bu dönem bununda çok olmayacağını düşünüyorum. Fakat siyasette sürprize açık kapı bırakmak her zaman gerekir.

Şimdi bu tahminler çerçevesinde gelecek hafta her şey netleşecek. Konya için hayırlı bir liste olması tek temennimiz, bu kadim şehre damga vurmak öyle rastgele kimseye nasip olmaz.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA