• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son 9 yılın en sıcak kasım ayı yaşandı
06 Aralık 2019 Cuma 15:30

Son 9 yılın en sıcak kasım ayı yaşandı

Kasım ayında, 11,5 dereceyle son 9 yılın en yüksek sıcaklık ortalaması görülürken bu rakam 1971'den bu yana yaşanan en yüksek ikinci sıcaklık ortalaması olarak kayıtlara geçti.

Bu yıl, Türkiye'de son 9 yılın en sıcak kasım ayı görülürken bu oran, 1971'den itibaren ölçümlenen ikinci en sıcak kasım ayı olarak kayıtlara geçti.

AA muhabirinin Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, bu yılın kasım ayında ortalama sıcaklık Doğu Anadolu Bölgesi ile Gemerek, Zara, Kangal, Amasya, Bayburt, Osmancık, İspir, Oltu, Siirt, Diyarbakır, Batman, Şırnak, Kahta, Siverek, Cizre ve Birecik çevrelerinde mevsim normalleri civarında seyretti.

Türkiye'de uzun yıllar kasım ayı ortalama sıcaklığı 8,9 derece olarak ölçüldü. Bu yıl ise havaların sıcak geçmesi nedeniyle ortalama kasım ayı sıcaklığı 2,6 artarak 11,5 oldu.

Türkiye'de 1971'den sonra en yüksek ortalama kasım ayı sıcaklığı 12,5 dereceyle 2010 yılında kaydedilmişti.

Bu ölçüme göre son 9 yılın en yüksek, 1971'den itibaren de ikinci en sıcak kasım ayı yaşandı.

- Marmara'da sıcaklık yaklaşık 5 derece arttı

Marmara Bölgesinde ortalama sıcaklık bu yıl mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgede kasım ayında uzun yıllar ortalama sıcaklık 10,4 derece iken bu yıl 15,1 dereceye çıktı. Kasım ayında en düşük ortalama sıcaklık 15,1 derece ile Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde görüldü. Bu ayda en yüksek ortalama sıcaklık 19,4 derece ile Çanakkale'de gerçekleşti.

Ege Bölgesinde de mevsim normallerinin üzerinden ortalama sıcaklık tespit edildi. Bölgenin uzun yıllar kasım ayı ortalama sıcaklığı 11,3 dereceyken bu yıl 14,9 dereceye yükseldi. Bölgede en düşük ortalama sıcaklık 9,7 derece ile Kütahya'da en yüksek ortalama sıcaklık ise 20,1 dereceyle Bodrum'da kaydedildi.

- Türkiye'de en yüksek ortalama sıcaklık Alanya'da yaşandı

Akdeniz Bölgesinde Mersin Mut çevresi hariç diğer bölgelerde mevsim normallerinin üzerinde ortalama sıcaklık yaşandı. Bölgenin kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 12,9 dereceyken bu yılın aynı ayında 15,4 dereceye kadar çıktı. Kasım ayında en düşük ortalama sıcaklık 5,9 derece Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde en yüksek ortalama sıcaklık ise 20,8 dereceyle Alanya'da görüldü.

İç Anadolu Bölgesinde ise ortalama sıcaklık Cihanbeyli, Gemerek, Zara ve Kangal çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin diğer kesimlerinde sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde yaşandı. Bölgede kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 5,6 iken bu yılın kasım ayında ise 8,3 derece olarak belirlendi.

En düşük ortalama sıcaklık 3,2 dereceyle Sivas'ın Kangal ilçesinde, en yüksek ortalama sıcaklık ise 10,8 derece ile Kırşehir Kaman'da yaşandı.

Karadeniz Bölgesi'nde ortalama sıcaklıklar, Amasya, Gümüşhane, Bayburt, Osmancık, İspir, Oltu ve Nallıhan çevrelerinde mevsim normalleri civarında tespit edildi.

Bölgenin diğer kesimlerinde ise sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 8,4 dereceyken 2019 kasım ayında 10,8 dereceye çıktı. En düşük ortalama sıcaklık 3,8 derece ile Bayburt'ta, en yüksek ortalama sıcaklık 15,7 derece ile Zonguldak'ta görüldü.

- Türkiye'de en düşük ortalama sıcaklık Sarıkamış'ta görüldü

Doğu Anadolu Bölgesi'nde ortalama sıcaklık, Iğdır çevrelerinde mevsim normallerinin altında, Arapgir, Çemişgezek, Solhan, Sarız, Baskil, Ergani ve Doğanşehir çevrelerinde mevsim normallerinin üstünde tespit edildi.

Bölgenin diğer yerlerinde sıcaklıklar mevsim normalleri civarında gerçekleşirken kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 4,1 iken bu senenin aynı ayında 5 derece olarak ölçümlendi. En düşük ortalama sıcaklık sıfırın altında 0,4 derece olarak Sarıkamış'ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 12 derece olarak Ergani'de ölçüldü.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ortalama sıcaklık, Siirt, Diyarbakır, Batman, Şırnak, Kahta, Siverek, Cizre ve Birecik çevrelerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Bölgenin diğer kesimlerinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti.

Bölgenin kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 11,2 dereceyken, bu yıl kasım ayında 12,7 derece oldu. En düşük ortalama sıcaklık 9,3 dereceyle Batman'da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 15 derece olarak Kilis'te ölçüldü.

- "Bu yıl kasım ayında Türkiye yüksek basınç alanı etkisinde kaldı"

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iklimdeki salınımlardan dolayı bazı yılların sıcak, bazı yılların da soğuk geçebildiğini, bunun da iklimin yapısında olan doğal bir döngü olduğunu söyledi.

2000 yılından itibaren yılların geçmişe oranla sıcak geçmeye başladığını belirten Toros, bunu da küresel iklim değişikliğine bağladıklarını ifade etti.

Toros, bu yıl kasım ayının sıcak geçtiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

''Bu yıl kasım ayında Türkiye yüksek basınç alanı etkisinde kaldı. Yüksek basınç etkisinde kaldığı için hava sıcak geçti. Bu da soğuk hava ve yağmuru getirmedi. Aynı zamanda Türkiye'de güney rüzgarları da hakimdi. Bu da çölden sıcak havanın gelmesine neden oldu. Kasım ayında çöl tozu da vardı. Güneyden gelen rüzgarlar beraberinde sıcak havayı getirdi ve Türkiye normalin üzerinde sıcak geçti.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA