• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son 8 yılda rekor sayıda yatırım
25 Ekim 2011 Salı 11:37

Son 8 yılda rekor sayıda yatırım

Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan ve ekibinin göreve geldiği 2004 yılı başından bugüne kadar bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda köklü değişim yaşarken, fiziki yapılanmada da son 8 yıl içerisinde
Selçuk Üniversitesi, Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan ve ekibinin göreve geldiği 2004 yılı başından bugüne kadar bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda köklü değişim yaşarken, fiziki yapılanmada da son 8 yıl içerisinde rekor seviyede yatırıma imza attı.
 
Selçuk Üniversitesi’nin  kurulduğu 1976 yılından 2004 yılı başına kadar kampus alanlarında gerçekleştirilen kapalı inşaat alanı 272.000 m²  iken, son 8 yılda toplam 512.000 m²’lik kapalı alan inşa edildi. Aynı dönemde Alaeddin Keykubat, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi ve Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kampüsleri ile ilçelerdeki meslek yüksekokulları bünyesinde toplam değeri 400 milyon TL’yi bulan yatırım gerçekleştirilirken, bu yatırımların 200 milyon TL’lik kısmı üniversitenin öz kaynakları ile 200 milyon TL’lik bölümü ise Ahmet Keleşoğlu ve Ali Akkanat gibi hayırseverlerin sağladığı katkılar ile yapıldı. 
 
 SAĞLIK YATIRIMLARI ÖN PLANDA
Son 8 yılık dönemde gerçekleştirilen en önemli yatırımların başında gelen Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi hizmete açılarak Konya’nın 25 yıllık rüyası gerçeğe dönüştü. Modern mimarisi ve çağdaş eğitim normlarıyla tam teşekküllü bir sağlık üssü konumuna gelen hastane, bölgenin sağlık alanındaki yükünü şimdiden önemli ölçüde üstlendi. 
 
 Temeli 2007 yılında atılan 5 yıldızlı otel konforundaki Meram Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesi bu dönemde açılarak Konya ve çevre illerin kanser alanındaki en büyük sağlık güvencesi konumuna ulaştı. Hastanenin yapımına İl Özel İdaresi ve hayırsever vatandaşlar da önemli katkı sağladı. Arazisi hayırseverler tarafından bağışlanan Meram Tıp Fakültesi Morfoloji binasının hizmete girmesi ile de eğitim ve hastane blokları birbirinden ayrıldı.
TÜRKİYE’DE İLKLER
Aynı dönemde Üniversite – TOKİ işbirliğiyle öğretim üyelerine yönelik Türkiye’deki ilk toplu konut projesi hayata geçirildi. Alaeddin Keykubat Kampüs sahası içerisinde 90 bin metrekarelik alanda toplam 528 konut proje kapsamında akademisyenlere teslim edildi.
2004 yılının başından itibaren şirket kuruluşuna ilişkin tüm pürüzler giderilerek, odalarla üniversite arasında sağlanan işbirliği sayesinde Konya Teknokent daha aktif hale getirilip, 
teknopark işletmeciliğine başlandı. Bölgenin sanayi-üniversite işbirliğinde kurulan en büyük yatırımı olan Teknokent, iki yılda tamamlanan modern binasıyla Konya’nın proje merkezleri ardasında önemli bir konuma yükseldi. Tüm bunların yanısıra Güzel Sanatlar Fakültesi  binası, Selçuklu mimarisine uygun olarak tasarlanan modern kampus kapısı, çevre yolu ve Türkiye’nin ilk Erasmus Evi inşa edildi.
        
 TEKNOLOJİK ALT YAPI YENİLENDİ
       Ayrıca üniversite kaynaklarıyla fakülte ve meslek yüksekokulları, ek derslik binaları, uygulama alanları, atölyeler, laboratuarlar, spor alanları, kütüphaneler, yurt binası, çevre düzenlemeleri yapıldı.  Teknolojik alt yapıda önemli iyileştirmelerin yaşandığı dönemde,
Alaeddin Keykubat Kampusu’nun tamamı ile Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi ve Meram Tıp Fakültesi Kampüsleri’nde kablosuz internet erişimi sağlandı. İnternet hızı tüm kampüslerde 5 kat arttırılarak 350 Mb/sn’ye, internet ana omurga hızı 10 kat arttırılarak 10 Gb/sn’ye yükseltildi.
        
HAYIRSEVER BAĞIŞLARINDA REKOR
        8 yıllık süreçte üniversitenin kendi öz kaynakları dışında 200 milyon TL’yi bulan hayırsever destekleriyle de dev yatırımlar gerçekleştirildi. Ahmet – Nezahat Keleşoğlu Vakfı ve Selçuk Ecza tarafından Meram Yeni Yol’daki yatakhaneden bozma eğitim binası yıkılarak yerine Türkiye’nin 33 üniversitesinden büyük 56.000 metrekarelik alanda modern bir eğitim fakültesi inşa edildi. Beyşehir’de hayırsever Ali Akkanat tarafından yaptırılan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Kız Öğrenci Yurdu, Kamil Akkanat Anamas Konukevi ile halen inşaatı süren İşletme Fakültesiyle örnek bir kampus kuruldu. Bunun yanı sıra tamamı Sabancı Ailesi tarafından karşılanan ve 9 bin 700 metrekarelik alana sahip Türkiye’nin en modern devlet konservatuarı inşa edildi. Ayrıca Faik İçil, Ahmet Cengiz, Kemal Akman, Kadir Yallagöz gibi birçok hayırsever Selçuk Üniversitesi’nin fiziki yapılanmasında önemli katkı sağladı. Üniversitenin 35 yıllık tarihinde en fazla hayırsever desteği son 8 yıllık süreçte gerçekleştirilmiş oldu.
     
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ÖNEMLİ DESTEK
       Konya Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleşen çalışmalar neticesinde kampus alanı içerisinde milyonluk yatırımlar yapıldı. Bu kapsamda 10 milyon TL’ye mal olan kampüs içi raylı sistem ile ulaşımın daha modern ve kolay hale getiren Kampüs Köprülü Kavşak ve Çevre Düzenlemesi tamamlandı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından kampus alanına tramvay üst geçidi ve Afyonkarahisar Karayolu üst geçidi inşa edildi.
         
BİRLİKTEN GÜÇ DOĞDU
           8 yıllık süreçte bilimsel, sosyal ve kültürel gelişimin yanı sıra fiziki yapılanmaya ilişkin de onlarca yatırıma imza attıklarını belirten Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, “Ekip arkadaşlarımla birlikte yaklaşık 8 yıllık süreçte hem şehrimize hem de üniversitemize katkı sağlayacağını düşündüğümüz projeleri hayata geçirmek için elimizden geleni yaptık. Selçuk Üniversitesi’nin bugün itibariyle fiziki yapılanmaya ilişkin önemli bir mesafe aldığını düşünüyorum. Kampüs alanlarımız artık bambaşka bir görüntüye kavuştu. Öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimiz artık daha modern ve çağın ihtiyaçlarına göre dizayn edilen binalarda eğitimlerini sürdürecekler.” Dedi.
       
8 YILDA 400 MİLYON TL’LİK YATIRIM
Selçuk Üniversitesi’nin  kurulduğu 1976 yılından göreve geldikleri 2004 yılı başına kadar kampus alanlarında gerçekleştirilen kapalı inşaat alanının 272.000 m²  olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Okudan, “Ancak son 8 yılda kampus alanlarımızda toplam 512.000 m²’lik kapalı alan inşa edildi. Aynı dönemde Alaeddin Keykubat, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi ve Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kampüsleri ile ilçelerdeki meslek yüksekokulları bünyesinde toplam değeri 400 milyon TL’yi bulan yatırım gerçekleştirilirken, bu yatırımların 200 milyon TL’lik kısmı üniversitenin öz kaynakları ile 200 milyon TL’lik bölümü ise hayırseverlerin sağladığı katkılar ile yapıldı.” diye konuştu.
 
“HAYIRSEVERLERİMİZİ UNUTMAYACAĞIZ”
Ahmet Keleşoğlu ve Ali Akkanat başta olmak üzere bir çok hayırseverin bu dönemde üniversitenin gelişimine katkı sağladığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan, “Üniversite tarihinin en fazla hayırsever desteği bu dönemde gerçekleşti. Onların katkıları ile üniversitemiz bilimsel, kültürel ve sosyal anlamda kabuğunu kırarak çağdaş eğitim normlarını yakaladığı gibi fiziksel yapılanmasını da büyük oranda tamamladı. Üniversitemize destek sağlayan tüm hayırseverlerimize bir kez daha yürekten teşekkür ederim. Onların katkılarını hiçbir zaman unutmayacağız.” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA