• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son 10 yılın en önemli 10 İnternet olayı
21 Kasım 2009 Cumartesi 23:53

Son 10 yılın en önemli 10 İnternet olayı

2009 Webby Ödülleri'ni açıklamasına az bir zaman kala 2000 yılından bu yana gerçekleşen en önemli 10 internet olayı listelendi
2000 yılından bu yana gerçekleşen en önemli 10 internet olayı listelendi.

Açıklanan listeye göre 2000 yılından 2009'a kadar İnternet dünyasını derinden sarsan 10 olay şunlar;

2000

Craiglist, San Fransisco dışında da hizmet vermeye başladı
Amerikalıların en çok sevdiği ilan paylaşım sitesi olan Craiglist 2000'e kadar sadece San Fransisco'da hizmet veriyordu. Ev ilanı, iş ilanı, arakadaş ilanı, aışveriş ilanı hatta yöneteceğiniz bir filmde oynatacağınız oyuncu ilanı gibi aklınıza gelebilecek her türlü ilanın bir arada bulunduğu bu site şu anda 50 ülkede 500'den fazla şehiri içeren dev bir ağ haline geldi.

Google AdWords hizmete girdi
Günümüzde dünyanın en büyük reklam ağı haline gelmiş olan Adwords, 2000 yılının ekim ayında hizmete girmişti.

2001

Wikipedia açıldı

Açıldığında 18 dilde 20.000 makale içeren internet ansiklopedisi Wikipedia günümüzde en büyük başvuru kaynaklarından bir tanesi haline geldi. Şu anda 14 milyondan fazla makalenin bulunduğu Wikipedia'nın büyümesini sağlayan en büyük etkenler, açık kaynaklı olması ve kullanıcıların içeriğe yaptığı katkılar olarak özetlenebilir.

Napster kapandı
MP3 dosyalarının kullanıcılar arasında paylaşımına dayanan bir sitemle kısa sürede popülerleşen Napster açılan telif davalarına karşı ayakta duramayarak kapandı. Aslında sadece MP3 dosyaları değil diğer dosyalar da kullanıcılar arasında paylaşılabiliyordu ama neredeyse bütün kullanıcılar müzik ve video arama amacıyla Napster'ı kullandılar. Napster kapanmış olsa da multimedya dosyalarına bakış açımızı kökünden değiştirdi. İnternet ortamında dağıtım yapmanın en mantıklı yol olduğunu bizlere gösterdi ve bu yönde büyük şirketlerin yatırım yapmasını sağladı.

2004
Google halka açıldı

Arama motorunun yanında G-Mail ve Google Earth gibi pek çok servisle hayatımızın bir parçası haline gelen Google halka açıldı.

2006
Online video devrimi

İnternet bağlantılarının hızlanması, ucuz kameraların piyasaya çıkması ve Youtube'un Adobe Flash Player 9'u kullanarak video yayınlamaya başlaması her şeyi bir anda değiştirdi. Popüler kültürün nabzı artık Youtube'da atmaya başladı.

Facebook'un ve Twitter'ın hayatımıza girmesi
Öğrenciler arası bir sosyal paylaşım sitesi olarak tasarlanan Facebook, 13 yaşından büyük ve geçerli bir e-posta adresi olan herkesi üye olarak kabul etmeye başladı. Gerisini biliyorsunuz...

Facebook'u geliştiren ekibi transfer eden Twitter'da aynı yıl mikro-blog kavramını hayatımıza soktu.

2007
iPhone piyasaya çıktı
Satışa çıkmasının ardından 1 haftada yarım milyon adet satılan iPhone da internet dünyasını etkileyen olaylardan biri olarak sayılmalı. Çünkü iPhone ile birlikte internete mobil olarak bağlanan kişi sayısında patlama yaşandı ve mobil cihazların sağlıklı internet gezintisi yapabilmeleri için pek çok teknoloji geliştirildi.

2008
Barrack Obama'nın internet kampanyası

Seçim kampayasını internet üzerinden etkili bir şekilde yöneten Barrack Obama, internetin halka ulaşmak açısından ne kadar önemli bir yol olduğunu herkese gösterdi.

2009

İran seçimlerinde Twitter devrimi

Seçimi protesto edenlerin Twitter üzerinden organize olarak seslerini dünyaya duyurmaları sosyal ağların nelere kadir olduğunu bir kez daha görmemizi sağladı.

Kaynak: Cnet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA