• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Konyada anılacak
12 Kasım 2012 Pazartesi 12:29

Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Konyada anılacak

Hacı Bayram-ı Velinin hocası Somuncu Baba ile yüzyılımızın önemli mutasavvıf ve divan şairlerinden Osman Hulusi Efendi Konyada düzenlenecek bir panelle anılacak.
Tarih içerisinde ve çağımızda insanlığa hizmet eden önemli simaların tanıtımını yapmak amacıyla Hulusi Efendi Vakfı tarafından 7 ayrı yerde “Somuncu Baba ve Hulusi Efendi paneli” düzenlenecek. Karabük’te başlayan ve Ankara ile devam panel programı, 17 Kasım 2012 Cumartesi günü Konya’da Mevlana Kültür Merkezi’nde saat 17.00’de gerçekleştirilecek etkinliğin ardından belirlenen tarihlerde, Gürün, Elbistan, Gaziantep ve Kahramanmaraş’taki organizasyonlarla devam edecek.
Genel merkezi Darende’de bulunan, ülkemizin çok sayıdaki ilinde temsilcilik ve gönüllüleri aracılığıyla toplumun ihtiyaç duyduğu birçok alanda hizmetler üreten Hulusi Efendi Vakfı, tarihi şahsiyetlerin yaşamlarını konu alan konferanslarla vatandaşlara birlik mesajı verecek.
Kabri Darende’de bulunan Somuncu Baba ve mutasavvıf Osman Hulusi Efendi, şahsiyeti, insanlığa kazandırdığı eserleri ve hizmetleriyle panellerde dile getirilecek.
Panellerde bilim adamları Anadolu’nun iki manevi dinamiği hakkında hazırladıkları çalışmaları kamuoyu ile paylaşacak. Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Prof. Dr. Abdullah Kahraman, Prof. Dr. Mahmut Yeşil, Prof. Dr. Ali Akpınar, Yard. Doç. Dr. Ümran Ay ve uzman tarihçi Resul Kesenceli’nin konuşmacı olarak katılacağı paneller ile önemli bir tanıtım faaliyeti gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Paneller 17 Kasım 2012 Cumartesi günü Konya, 24 Kasım 2012 Cumartesi günü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi, 25 Kasım 2012 Pazar günü Sivas’ın Gürün ilçesi, 1 Aralık 2012 Cumartesi günü Gaziantep ve 2 Aralık 2012 Pazar günü Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilecek. Programlara panellerin yapılacağı il ve ilçelerdeki üst düzey yöneticiler ile vatandaşların katılımının yoğun olması bekleniyor.
Halka açık olan panellerde Somuncu Baba’nın hatırasını yaşatmak amacıyla ‘Somuncu Baba Sebil Ekmeği’ ve vakıf yayınlarından hediye edilecek. Panellerin daha önce Kayseri, Mersin, Sivas ve Malatya’da gerçekleştirilen programlarına vatandaşlar yoğun ilgi göstermişti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • “Konut almakta acele edin”
  • Dr. Seyit Karaca başkanlığa devam ediyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA