• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sömestir 15 gün erkene çekilsin
13 Kasım 2009 Cuma 10:05

'Sömestir 15 gün erkene çekilsin'

Domuz gribi nedeniyle okullarda devamsızlık oranı yüzde 40a ulaşırken eğitimciler, yarıyıl tatilinin 15 gün erkene çekilmesi önerisinde bulundu
Domuz gribi salgınının her geçen gün yayılmasıyla paniğe kapılan veliler çocuklarını okuldan uzak tutmak adına sağlık kurumlarından rapor almaya başladı. Uzmanlar salgının Ocak ayında daha da çok yayılacağı uyarısı yapıyor. Bu durum eğitimin aksamasına neden olurken, Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) yarıyıl tatilinin 15 gün öne çekilmesi teklifinde bulundu. TÖDER yetkilileri tarafından yapılan açıklamada “23 Ocak’ta sona erecek eğitim ve öğretim yılının birinci yarıyılının 15 gün öne çekilmesi öğretmenlerin, öğrencilerin ve ailelerin hastalığa karşı direnç kazanmalarına imkan sağlayacaktır. Bu süreçte uzaktan eğitim eğitim yapılarak ortaya çıkan boşluk kısmen de olsa giderilebilir’’ denildi.

DEVAMSIZLIK YÜZDE 40’A VARDI

Kayseri’de okullar bir hafta tatil edilirken, Hakkari’de de bugün ve pazartesi günü eğitime ara verildi. Öte yandan Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Yüksel Adıbelli de yaptığı açıklamada ‘Büyük şehirlerde öğrencilerin 40’a yakını okula gitmiyor” dedi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise rapor alan öğrencilerin fazla olduğunu belirterek “Ancak devamsızlık oranları tolere edilebilecek seviyededir. Kriz masası ve İl Sağlık Müdürlüğü ile sürekli irtibat halindeyiz. Şu an erken tatil edilmesi söz konusu değil” dedi.

SEFERBERLİK BAŞLAYACAK

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da domuz gribi salgınıyla ilgili önümüzdeki 3-4 ay tüm ülke genelinde seferberlik başlatacaklarını söyledi. Bakan Akdağ, 16 Kasım’dan itibaren kronik hastalar ve çocuklara aşı yapma kampanyası başlatılacağını da sözlerine ekledi.

H1N1 uzmanı domuz gribi

Domuz gribi virüsü analizini yapan 2 laboratuardan birinde görev yapan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji uzmanı Dr. Meral Ciblak da domuz gribi oldu. Ancak Dr. Ciblak virüsü 8 aydır çalıştığı laboratuardan değil, oğlundan kaptı. Dr. Ciblak’ın oğlu, annesi aşı olduktan 2 gün sonra hastalandı. Bilindiği gibi domuz gribi aşısı 10 günde etkisini gösteriyor Ciblak, virüsü oğlunun tedavi ile ilgilenirken kaptı.

Öz’ün aşı teşviki ‘gayri ahlaki’

Yazılı ve görsel basında toplumu domuz gribi aşısı olmaya teşvfik eden ünlü kalp doktoru Mehmet Öz’ün, aşı üreticisi SIGA technologies’in 150 bin hissesine sahip olması tepki çekti. Öz’ün şirkete ortak olduğu iddia eden Mike Adams, ünlü doktorunun aşıyı teşvik edici tavrını gayri ahlaki bulduğunu açıkladı. Dr. Öz 2001’den beri şirketin yönetim kurulunda yer alıyor. Öz’ün 2005’te 1.35 ABD dolarından aldığı 1 hissenin değeri bugün 7.10 dolar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA