• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Somalilere balık tutmayı öğretecekler
15 Ekim 2011 Cumartesi 11:56

Somalilere ''balık tutmayı'' öğretecekler

Somali'de yaptıkları çalışmalarla halkın gönlünde taht kuran Türk yardım kuruluşları, bölgedeki fakir halkın kendi ayakları üzerinde durabilmesi için de projeler üretiyor.
Somali'de yaptıkları çalışmalarla halkın gönlünde taht kuran Türk yardım kuruluşları, bölgedeki fakir halkın kendi ayakları üzerinde durabilmesi için de projeler üretiyor.
    
Kimse Yok mu Derneği, Başkent Mogadişu'da Turizm Bakanlığı'na ait 3 katlı bir binayı restore ederek Meslek Edindirme Merkezine dönüştürecek. Türkiye'den gelecek gönüllü eğitmenler burada düzenlenecek kurslarda, terzi, kayık, makarna ve takı tasarım ustaları yetiştirecek.
    
Derneğin Afrika koordinatörü Orhan Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernek olarak ramazan ayının başından bugüne dek Somali'de faaliyetlerini sürdürdüklerini belirtti.
    
Erdoğan, zor koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan Somali halkına, yemek, gıda ve giyecek yardımlarının yanı sıra Benadir Hastanesi'nde ve kamplarda görev yapan gönüllü doktorlarla sağlık hizmeti verdiklerini anlattı.
    
Kamplarda yaşayan insanların kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamak amacıyla meslek edindirme kursu düzenleyeceklerini ifade eden Erdoğan, şunları anlattı:
    
''Somalilere bugüne dek eğitim almadıkları, herhangi bir işle ve meslekle ilgili altyapıları olmadığı için kolay öğrenebilecekleri, burada kolay malzeme bulabilecekleri mesleklere yönlendirme kararı aldık. Bununla ilgili olarak da ilk adımımızı attık. Seyitka kampının yanında Turizm Bakanlığı'na ait 3 katlı bir bina vardı. Ülkede 22 yıldır süren savaş nedeniyle bir hayli yıpranmış. Oranın tadilatı birkaç güne kadar tamamlanacak. Burayı Meslek Edindirme Merkezine dönüştüreceğiz.''
    
Erdoğan, merkezde öncelikle terzi yetiştireceklerini belirterek, ellerinde Türkiye'den getirdikleri 160 bin metretül kumaş bulunduğunu anlattı.
    
Burada kullanılacak dikiş makinelerini da Türkiye'den getireceklerini dile getiren Erdoğan, ''Öncelikle terzilerimiz elimizdeki kumaşlarla kamplardan seçeceğimiz kadınlara basit kalıplarla konfeksiyon üretimini öğretecek. Yaklaşık 2-3 ay sürecek kurs sonunda elimizdeki makineleri de kadınlara hediye edeceğiz. Ayrıca birkaç top kumaş verecek ve çadırlarında da olsa giyecek üreterek para kazanmalarını sağlayacağız'' diye konuştu.
    
     -el yapımı makarna üretecekler-
    
     Projenin ikinci aşamasında da makarna ustaları yetiştireceklerini dile getiren Erdoğan, halka un yerine burada üretilecek makarnaları dağıtmayı planladıklarını kaydetti.
    
Erdoğan, Türkiye'den yüklü miktarda un getirdiklerini belirterek, ''Somali'deki insanlar unu kullansalar da Türkiye'deki gibi börekler, gözlemeler, bazlamalar yapmıyorlar. Daha çok ekmek yapıyorlar. Çadırda da fırın, elektrik, su yok. Makarna da burada çok değerli bir ürün. Bu unları Türkiye'den getireceğimiz basit makinelerle, kadınların el emeğiyle makarnaya çevireceğiz. Kamplardaki insanlara un yerine makarna dağıtmayı düşünüyoruz'' dedi.
    
     -Karadeniz'den kayık ustaları gelecek-
    
     Erdoğan, üçüncü aşamada ise halka kayık yapımını öğreteceklerini ifade ederek, şöyle devam etti:
     ''Somali 3 bin 333 kilometre sahili olan bir ülke ama 1-2 tane sandal bile göremezsiniz. Okyanusta o kadar balık var, faydalanmıyorlar. Karadeniz'den bizim ustalardan getirelim diyoruz. Burada ahşap ve metal malzeme var. Ufak bir işçilikle, bir kaynak ve torna makinesiyle bu insanlara kayık yapmayı öğreteceğiz. Belki 10-20 tane kayığı biz yapacağız, onları yanımızda çırak olarak yetiştireceğiz. Ustalarımız 3-5 ay sonra çıraklar kalfalık seviyesine geldiklerinde buradan ayrılacaklar. Onlar da burayı inşallah ticari işletme haline getirip daha da büyütecekler. ''
     Erdoğan, derneklerinde gönüllü çalışan kadınların da burada takı tasarım kursu düzenlemeyi teklif ettiklerini kaydederek, Türkiye'den birkaç bavulla getirecekleri incik boncuk gibi şeylerle burada binlerce insanın takı üreterek satabileceğini anlattı.
     Bu kursları 1 yıllık süre içinde kademeli olarak düzenleyeceklerini dile getiren Erdoğan, yılda bin kişiyi meslek sahibi yapacaklarını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA