• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘‘Sokak hayvanları onlara emanet’’
06 Şubat 2015 Cuma 12:08

‘‘Sokak hayvanları onlara emanet’’

YUSUF KARAKAŞ / YENİ HABER

2014 yılının ilk aylarında kurulan ve bu anlamda Konya’da bir ilk olan Mevlana Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği sokak hayvanları için yardımlarını sürdürüyor

Derneğin son 1 yıllık çalışmalarıyla ilgili gazetemize konuşan Dernek Başkanı Gonca Cansoy, Konya’da bu anlamda bir ilki gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını söyledi. Bakıma muhtaç ve yaralı halde çok sayıda hayvan bulduklarını ifade eden Gonca Cansoy,’’Asıl mesleğim direksiyon öğretmenliği. Aynı zamanda da HAYDOSEV Derneği’nin Başkanlığını yapıyorum. Derneği ilk kurduğumuzda 3-5 arkadaşımızla kurmuştuk. Şimdi her geçen gün büyüyen bir aile olduk. Etkinlikler yaptık ve sosyal medya aracılığıyla insanlar derneğimizden haberdar olmaya başladı. Bu kış döneminde havalar çok soğuk olduğu için yiyecek bulma sorununa çözüm bulmak için iki haftada bir besleme etkinliği yapmaya başladık. İnternet adresimizden ilanımızı duyurup o gün kim ne kadar elinden ne geliyorsa, kendileri derneğe gelemeseler bile bir şekilde bize ulaştırabilirler’’ diyerek herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet etti.

‘’MERKEZ İLÇELERDE GÜNLÜK BESLEME’’

Konya merkezde üç bölgede yardımlarını sürdürdüklerini söyleyen Gonca Cansoy,’’ Derneğimize çok sayıda paket makarnalar ekmek süt getiriyorlar yardım severler.biz gelen yardımları paketler ve bölgelere ayırıyoruz. Karatay, Selçuklu ve Meram’a arkadaşlarımızla beraber dağıtıyoruz, hayvanları besliyoruz. Hayvanların nerelerde olduğunu biliyoruz o mamaları onlara götürüyoruz. Kendimde işimden dolayı sürekli Karatay bölgesindeyim ve hemen her gün besleme işini yapıyorum’’ dedi. Hayvan hakları konusunda bilinçli olma noktasında Konya ve Türkiye geneli henüz istenilen seviyede olmadığına değinen Cansoy, aslında ortada var olan durumun her şeyi ifade ettiğini söyledi. Gonca Cansoy,’’Şuan baktığımız bir köpek vurularak bulundu ve iki kurşun isabet etmişti. Durumu içler acısı. Geçtiğimiz günlerde Mevlana’nın civarında bir köpek açlıktan gözümüzün önünde öldü. O kadar insan geçiyor oradan ve kimse dönüp te ilgilenelim demiyor. Kimse elini taşın altına koymak istemiyor. Dernek kurulmadan önce bir çok arkadaşımız hayvanlara bakıyorduk zaten evde kedi köpek besleyen yardım eden insanlardık. Şuan benim evimde 10 tane kedim var. Tesadüfen bir yerde tanıştık bir gün. Ama ilk amacımız barınak bulmaktı ve hiçbir bilgimizde yoktu bu konularda’’ dedi.

HER ŞEYİN BAŞI EĞİTİMDİR

En çok zorlandıkları konu insanlar olduğunu belirten Gonca Cansoy, ‘’İnsanlar bizi hayvanlardan daha çok yoruyor. Hayvanların tedavisini, bakımını yaparken bu kadar yorulmuyoruz. Her şeyden önce eğitim diyorum. Özellikle de çocuklar. Hergün çocukların elinden kediyi köpeği kurtarmakla zamanımız geçiyor. Belki onlar için eğlence olarak görülüyor fakat o hayvanların boynuna ip bağlayıp çekip sürüklemeleri çok acı verici. Buraya gelen insanlar bazen sanki biz çok pismişiz gibi bakıyorlar ama sonuçta burası bir dernek ve hayvanların beslenme tedavileri gibi şeyler yapılıyor. Özellikle de sosyal medya bu konuda çok önemli bizim için. Facebook sayfamızda bizimle ilgili her türlü sorularına cevap bulabilirler, iletişim kurabilirler vatandaşlarımız’’ dedi.

EN BÜYÜK DESTEK ÖĞRETMENLERDEN

Yetkililerden hayvanların bakımı noktasında yardım beklediklerini sözlerine ekleyen dernek başkanı Gonca Cansoy, en çok desteği öğretmenlerden gösterdiklerini ifade eti. Etkinlikler konusunda sosyal medyayı çok iyi kullandıklarını belirten Cansoy,’’Bir etkinlik yaptığımız da çok fazla katılım oluyor. Şuan 20 aktif üyemiz var. Derneğe üye olmayıp da ben dernek dostu olarak yardımlarda bulunmak istiyorum diyenlere de kapımız açık. Derneğimize üye olmak için bir form doldurtuyoruz, kimlik fotokopisi ve iki adet fotoğrafı yeterli, birde aylık 25 TL yardım bağışı alıyoruz üyelerimizden. Zaten o gelen paraları da mama ve ilaçlara, derneğin giderleri için kullanıyoruz. En çok desteği meslek grupları arsında öğretmenlerden görüyoruz. Derneğimizde de çok sayıda öğretmen var. Öğretmenlerimiz öğrencilerine derneğimizin adresini tarif edip burada lan durumu görmelerini sağlıyor. Onlara da bir etkinlik oluyor’’ dedi.

YETKİLİLERE ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ

Teknolojinin her geçen gün ilerlemesinin de hayvanların daha iyi şartlarda yaşamalarına olanak sağladığını ifade eden Cansoy,’’Bir ayağı kopuk olan kedinin ayağına platin takıldı ve şuan yürüyor. Bunun gibi bir çok örneği var yaşadığımız. Hayvanların tedavilerini derneğimizin yan tarafında yer alan veteriner bir arkadaşımız var orada yapıyoruz. Her gün bir hastane gibi bakımlarını yapar. Şuana kadar yetkililerden herhangi bir talepte de bulunmadık, ama ayak üstü yapılacak tedavileri biz burada yapıyoruz fakat Veterinerlik Fakültesinde bir kol ameliyatı yaptığımızda 600 TL tutuyor ve çok pahalı bu. Tek isteğimiz bu konuda bize yardımcı olsunlar istiyoruz’’ diyerek gerekli duyarlılığın gösterilmesini istedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA