• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Soğuklarda hayvanları unutmayalım
02 Şubat 2010 Salı 11:23

Soğuklarda hayvanları unutmayalım

Soğuk geçen kış günleri hayvanları olumsuz etkiliyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Hayvan Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Birol Dağ, soğuk kış günlerinde hayvanlara yiyecek takviyesi yapılması gerektiğini bildirdi.

Doç. Dr. Dağ, Meteoroloji tarafından önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının tekrar düşmesinin beklendiği uyarısının yapıldığını belirterek, soğuk havanın insan yaşamını olduğu gibi hayvan yaşamını da olumsuz etkilediğini ifade etti.
Soğuk hava ve kar yağışının sokak kedisi ve köpeği, kuşlar, yabani hayvanlar başta olmak üzere tüm hayvanlara olumsuz etkileri olduğunu belirten Dağ, soğuk günlerde hayvanların beslenmesinin daha önemli olduğunu söyledi.

Hayvanların aldıkları besin sayesinde vücut dirençlerini artırdığını kaydeden Dağ, ''Hayvanın zorlu kış şartlarıyla mücadele etmesi için daha fazla güce ihtiyacı oluyor. Bu nedenle soğuk günlerde hayvanların yiyeceklerinin artırılması gerekir. Bu dönemde hayvanların yem miktarlarının yüzde 10 civarında artırılmasıyla soğuğa karşı daha dirençli hale gelmeleri sağlanabilir'' dedi.
Dağ, kışın birçok hayvanın mümkün mertebe faaliyetlerini asgariye indirdiğini ve enerjiyi daha iktisatlı kullandığını belirterek, şöyle konuştu: ''Birçok hayvan sonbaharda çok iyi beslenerek kış aylarına yağlanmış vücutla giriyor. Kışın olumsuz şartlarına metabolizmalarını bu şekilde hazırlıyor ve bu yağlar sayesinde soğuktan korunuyorlar. Hayvanlar insanlara göre soğuğa karşı kıyaslanamayacak ölçüde daha dirençli ancak sadece bu yağlar hayvanların soğuktan korunması için yeterli olmuyor. Hayvanların soğuktan korunmaları için yeterli şekilde beslenmeleri de gerekiyor. Kış mevsiminde hayvanların beslenmesi diğer mevsimlere göre 2 kat daha önemli.''

Soğuk havalarda özellikle yiyecek bulma sıkıntısı çeken kedi, köpek gibi sokak hayvanları ile kuşların ve yabani hayvanların yaşam mücadelesi verdiğini ifade eden Dağ, bu nedenle herkesin duyarlı davranarak kış mevsiminde çöp konteynerlerinin kenarına, pencere önlerine, balkonlara veya çevreyi kirletmeyecek şekilde dışarıda boş bir alana yiyecek bırakması gerektiğini söyledi.
    
SOĞUĞA DUYARLI HAYVANLAR
    
Yavru güvercinler, yavru tavşanlar ile özellikle yeni doğmuş oğlak ve kuzuların soğuğa daha duyarlı olduğunu belirten Dağ, ''Soğuğa karşı daha dayanıksız oldukları için bu hayvanların yiyeceklerine çok dikkat etmek gerekiyor'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA