• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Soğuklar tatlı su balığı fiyatını artırdı
09 Ocak 2014 Perşembe 12:22

Soğuklar tatlı su balığı fiyatını artırdı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde soğuk havalar nedeniyle buz tutan Beyşehir Gölü’nde avlanma faaliyetlerinin durma noktasına gelmesi nedeniyle tatlı su balığı fiyatları yükseldi.
Beyşehir ilçe merkezinde faaliyet gösteren birçok satış tezgahında deniz ürünleri satılırken, Beyşehir Gölü’nün sadece Isparta sınırları içerisinde bulunan Mada Adası yakınlarında avlanmanın yapılabilmesi sazan ve levrek üretimini yok denecek kadar düşürdü. Yeterli tatlı su balığının çıkmaması ise tatlı su balığı fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Beyşehir kent merkezinde balık alım satımı yapan Abdullah Kurt, Beyşehir Gölü kıyılarının don olmasından dolayı balıkçıların avlanmaya çıkamadığını belirterek, “Sadece gölün Isparta ili sınırları içerisinde kalan Gedikli köyü Mada Adası yakınlarında açık bir yer var. Burada yapılan kısmi avlanma nedeniyle sazan ve levreği 100 kilometre öteden Beyşehir merkeze getiriyoruz. O yüzden tezgahımızda daha çok satış için deniz ürünleri ve çiftlik balığına yer veriyoruz” dedi.
Beyşehir Gölü’nün tamamının don olmadığını ancak kenar kesimlerinde buz tutan yerler olduğunu, birçok balıkçının teknesini bu yüzden hareket ettiremediğini vurgulayan Kurt, balıkçıların büyük bölümünün ise açık olan yerlere gölün tekrar donacağı endişesi ile çıkmadığını söyledi. Kurt, “Bu durum, tahminim şubat ayı sonuna kadar sürer. Çünkü kış mevsiminde zemheri dediğimiz ay var. Gölün kenarları don. Balıkçılar da göl donacak korkusundan dolayı ağlarını atamıyor. Herkes malzemesini çekmiş durumda. Tahminim cemreler düşünceye kadar bu yüksek balık fiyatları da böyle sürer” diye konuştu.
Beyşehir dışından ilçeye gelerek göl balığını soranları sazan ve levrekten mahrum etmemek için kilometrelerce ötedeki Isparta iline gittiklerini, burada göl kıyısında balık avlayıp getirenlerden satın alıp kent merkezine getirdiklerini ve az sayıda tatlı su balığının tezgahlarını süslediğini anlatan Kurt, şöyle devam etti:
“Gölden balık çıkmaması nedeniyle daha önce kilosu 8 lira olan sazan 12, 10 lira olan levrek ise şimdi 12 liraya yükseldi. Ama sadece göl balıkları değil, deniz balıkları da fiyat yüksekliğini koruyor. Çünkü denizlerde de balık yok ama buzhanelerde şoklanmış balıklar var, onları satıyoruz. Çiftlik balıkları getiriyoruz. Elimizdeki hamsiyi kilosu 10, sardalyayı 5, çiftlik levreğini 12, alabalığı 8-10, çipurayı 15-16 liradan satıyoruz.”
Öte yandan Beyşehir Gölü’nde duran avlanma faaliyetleri nedeniyle balıkçı tekneleri limanlarında beklerken, bazılarının da karaya çıkarıldığı gözleniyor. Göl kıyısına gelen bazı balıkçılar ise kayıklarını tamir ederek, malzemelerini bakımdan geçiriyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Dr. Seyit Karaca başkanlığa devam ediyor
  • Erkon döküm, yılda 12 bin ton demir işliyor
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA