• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SMMMOdan vergi borçlarının ihlaline af açıklaması
25 Mayıs 2012 Cuma 18:09

SMMMO'dan vergi borçlarının ihlaline af açıklaması

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı İsmail Turan, 23 Mayıs 2012 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen Amme alacaklarının tahsil usulü hakkında kanun ile...
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı İsmail Turan, 23 Mayıs 2012 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen Amme alacaklarının tahsil usulü hakkında kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarına eklenen 42. madde ile vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasından taksit ödenmemesi nedeniyle hakkını kaybedene ikinci şans geldiğini söyledi.
Konya SMMMO Başkanı Turan, vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasının 25 Şubat 2011 tarihli Resmi Gazete’de 6111 sayılı kanun ile düzenlendiğini hatırlatarak, “Kanuna göre, bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödememesi veya eksik ödenmesi halinde kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilmekteydi. 23 Mayıs 2012 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen Amme alacaklarının tahsil usulü hakkında kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarına eklenen 42. madde ile taksitlerin ödenmemesi nedeniyle bu hakkını kaybedene ikinci şans geliyor. Geçici madde ile taksitlerini aksattığı için, hakkını kaybeden mükelleflere ‘aksattıkları taksitleri ve gecikme zamlarını’ 4 ay içinde öderlerse, yapılandırmaya devam etme hakkı verilecek. Buna göre 1 milyon kişiye borcunu yeniden yapılandırabilme şansı gelmektedir. Düzenleme sadece vergi borçlarını kapsamaktadır ve 2011 yılında cari ve eski borçlarını aksatan mükellefler yararlanabilecektir. Ayrıca bilinmesi gereken önemli konu ise düzenlemeden yararlanacak vergi borçlarında, torba yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan borçlar esas alınacaktır. Söz konusu maddenin de yer aldığı torba yasa önümüzdeki günlerde Meclis’e gelecektir. Şartlara uygun borcu bulunan mükelleflerimizin bu yeni yapılandırma imkanını değerlendirmeleri gerekmektedir” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA