• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SMMMO Başkanı Turandan teşvik açıklaması
16 Temmuz 2013 Salı 15:18

SMMMO Başkan'ı Turan'dan teşvik açıklaması

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı İsmail Turan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primi teşviki uygulanacak iller arasında yer almayan Konyanın mahrum...
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı İsmail Turan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primi teşviki uygulanacak iller arasında yer almayan Konya’nın mahrum edildiğini ifade etti.
Sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden uygulanacak ilave puan, uygulanacak iller ve uygulama süresinin Resmi Gazetede yayınlandığını belirten Başkan Turan, “Karara göre, teşvik uygulaması, belirtilen 52 yerde faaliyet gösteren, 10 ve üzerinde sigortalı çalıştıran özel sektöre ait iş yerlerini kapsamaktadır. Malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi işveren hissesinde 5 puanlık prim teşvikine ilave, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanmak üzere 6 puan ilave edilmek suretiyle sigorta primi teşviki uygulanacaktır. Sosyo-Ekonomik gelişmişlik endeksi ele alınarak belirlenen iller için üretim ve istihdam sağlamayı amaçlayan SGK prim teşvikinden Konya’mız maalesef mahrum edilmiştir. Halbuki gelişmişlik, üretim ve istihdam oranlarına bakıldığı zaman şehrimiz her türlü teşvik ve desteği hak etmesine rağmen şehrimizin bu tür özellikleri göz ardı edilmektedir” dedi.
Karar kapsamında teşvik sağlanan iller hakkında da bilgi veren Turan, “Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Hatay, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Rize, Sivas, Trabzon ve Uşak'ta faaliyet gösteren iş yerleri için 31 Aralık 2016'ya kadar; Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli ve Yozgat'da faaliyet gösteren iş yerleri için 31 Aralık 2017'ye kadar; Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Bozcaada ve Gökçeada için de faaliyet gösteren iş yerleri için ise 31 Aralık 2018'e kadar uygulanacaktır ”diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA