• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Skandal rapor!
10 Ağustos 2014 Pazar 08:39

Skandal rapor!

Kriptolu ihanetinin boyutları bilirkişi raporuyla kanıtlandı. 76 kriptolu telefon 304 kez dinlendi. Başbakan ise 21 ay boyunca dinlendi.

Kriptolu  telefonların   dinlenmesine  ilişkin Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen bilirkişi raporunun detaylarına ulaşıldı.

Rapor, dinleme skandalını gözler önüne seriyor. Bilirkişi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda (TİB) yaptığı çalışmalarda, silinen dijital veritabanını kurtarma çabaları sırasında kriptolu  telefonlara  ait IMEI numaraları tespit etti.

Sabah'ın haberine göre; Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet  Özel , MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bakanlara ait kriptolu  telefonların , birden çok ve 3 aylık periyotlarla  dinlendiği  ortaya çıktı. Başsavcılığa verilen bilirkişi raporu, casusluk soruşturmasında önemli delillerden biri olacak.

TİB'de yapılanan paralel örgütün, devletin zirvesinin kullandığı 164 kriptolutelefondan 76'ısına ait dinleme kayıtları bilirkişinin çalışmasıyla ortaya çıkarıldı.Dinlenen kriptolu telefonlara ait 304 ayrı dinleme talimatı olduğu belirlendi. 

Bu dinlemelerin mahkeme kararı ve yasal prosedür olmaksızın yapıldığı anlaşıldı. Yazılım programı gereği  dinlenecek   telefona  ilişkin IMEI numarası ve dinleme süresinin girilmesi gerekiyor. Bilirkişi, yaptığı çalışmalarda sadece 76 kriptolu  telefon  IMEİ numarasına ulaştığını, daha uzun süreli çalışmalarda  yeni  verilerin bulunabileceğini belirtti. Raporda telefonların  IMEİ numaraları ve kaç kez  dinlendikleri  detaylı bir şekilde yazıldı. Her biri 3 aylık periyotlar için geçerli olan dinleme talimatlarında Başbakan Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in yanı sıra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dönemin Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yer alıyor.

TEK TELEFONDAN 21 AY

Başbakan Erdoğan'ın şahsına verilen 4 kriptolu telefondan sadece birinin 3'er aylık süre ile 7 kez dinlendiği belirlendi. 

Böylelikle Başbakan Erdoğan'ın tek bir  telefon  üzerinden toplam 21  ay   dinlendiği  ortaya çıktı. Başbakan Erdoğan'a verilen diğer 3  telefonun  ise 3'er kez  dinlendiği  tespit edildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e ait kriptolu  telefonla  ilgili 4 kez  dinlenme talimatı verildi. Her bir talimat 3 aylık periyotları kapsadığından Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in toplamda bir  yıl   dinlendiği  anlaşılıyor. MİT Müsteşarı Hakan Fidan ise 3 dinleme talimatı ile 9 ay dinlenme kapsamına girmiş.

DİNLENME REKORU ENERJİ BAKANLIĞI'NDA

Raporda, kısa zaman aralıklarıyla en çok dinlenme talimatı verilen kriptolu telefonunEnerji Bakanı Taner Yıldız'a ait olduğu belirlendi.

Enerji  Bakanı Taner Yıldız'ın kriptolu  telefonu  için 14 kez  dinlenme  talimatı verildiği anlaşıldı. Bu 3.5 yıla tekabül ediyor. TİB'in dijital  veri  tabanında yapılan araştırmalarda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın  telefonu  için 5 kez,  Ekonomiden  Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın  telefonu  için 6 kez, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na ait kriptolu  telefon için ise 7 kez  dinlenme  talimatı bulundu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA