• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Siz bu adımları niye atmadınız?
05 Ekim 2014 Pazar 08:40

"Siz bu adımları niye atmadınız?"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da hiçbir zaman, hiçbir şekilde, geçmişte bu terör örgütlerine destek vermedik, bundan sonra da vermemiz düşünülemez" dedi.

Konya Valiliğince Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen bayramlaşma törenine katılan Elvan, daha sonra bir otelde AK Parti İl Başkanlığı tarafından organize edilen programda yaptığı konuşmada, buruk bir bayram yaşandığını söyledi.

İktidara gelmelerinden bu yana özellikle dünyanın her yerindeki Müslümanlara, insanlığa yönelik çizgilerini asla değiştirmediklerini vurgulayan Elvan, "Aynı istikamette devam ediyoruz. İnsanlık, insanı insan olarak görebilmek, insana değer verebilmek. Bunlar çok önemli. Bugüne kadar biz de hep insanı insan olarak gördük" değerlendirmesinde bulundu.

 

Elvan, insana verdikleri değerin gereği neyse onu yaptıklarını anlattı. Bu konuda, dünyaya yön veren ülkelerin tutumuna değinen Elvan, şöyle devam etti:

"Maalesef dünyanın dört bir yanında, hele hele gelişmiş ülke olarak atfettiğimiz ve dünyaya yön veren bazı ülkeler, demokrasi, temel hak ve hürriyetler, insan hakları gibi alanlarda bize hiçbir şey bırakmıyor. Onlara göre sadece demokrat olanlar, kendileri. Temel hak ve hürriyetlere, insan haklarına saygı gösteren onlar ama Ortadoğu'da yaşanan sürece baktığımızda, kendileri için belki demokrasi, insan hakları, temel hak ve hürriyetlerinin olduğunu görüyoruz. Tüm insanlık için bir demokrasinin, insan haklarının, bireysel hak ve hürriyetlerinin olmadığını görüyoruz. Kuzey Irak'ta yaşanan sıkıntılar... O dönemde AK Parti hükümetleri hep şunu söyledi; 'Yanlış yoldasınız, bu bölgede istikrar istiyorsanız bu yolu terk etmelisiniz, tüm Irak halkını, insanlığı kucaklamalısınız.' Kim tarafından söylendi? Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından. Ancak hiç dikkate alınmadı."

- Suriye'deki olaylar

Suriye'deki olayları anımsatan Elvan, o dönemki hükümetlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da Dışişleri Bakanlığı zamanında, Esed'in bir an evvel gitmesi gerektiği yönünde başta ABD olmak üzere bazı ülkeler odak alınıp çalışmalar başlattığını hatırlattı.

Elvan, Esed yönetimiyle Suriye halkı arasında sorunlar yaşanmasının istenmediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Suriye'de demokratikleşme sürecinin başlatılması, Esed tarafından bombalanan Suriye halkının haklarının, hürriyetlerinin korunması için günlerce çaba sarf ettiler ama bunların hiçbiri gerçekleşmedi. Suriye'deki kardeşlerimize yönelik bu mazlumane girişim ve katledilmeleri nedeniyle biz de tavrımızı koymaya başladık. Türkiye Cumhuriyeti ve AK Parti hükümetleri, hiçbir zaman, hiçbir şekilde Ortadoğu'da o Müslüman nüfusa karşı, kardeşlerimize karşı farklı bir tutum içinde olmamıştır. Her zaman arkasında olmuştur, olmaya da devam edecek. Biz, kim ne derse desin doğruları savunmaya, masum kardeşlerimizi korumaya devam edeceğiz." 

 

- "Siz bu adımları niye atmadınız?"

Türkiye'nin çabaları karşısında, yine birilerinin, terör örgütlerine sözde kendilerinin destek verdiği yönünde karalama kampanyasına girdiğini vurgulayan Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ülkelere şunu sormak istiyorum, çok net olarak, AK Parti hükümetleri ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri ve devleti, 3-5 yıldan beri sürekli olarak sizleri uyarmasına rağmen siz bu adımları niye atmadınız? Kafamızın içinde bir soru işareti var. 'Acaba bu ülkeler, o bölgede, Ortadoğu'da kontrollü istikrarsız bir ortam mı istiyor?' diye zaman zaman aklımın içinden geçiyor ve bu soruyu da soruyorum. Çünkü siz o bölgedeki sorunu çözmek isterseniz yapılacak işler bellidir. Hangi kesimden gelirse gelsin, ister Sünni, ister Şii, ister Müslüman, ister Hristiyan olsun insanları ötekileştirmeyecek, kucaklayacaksınız. Bugüne kadar hep bu politikaları savunduk ama maalesef buna destek veren Batılı ülkeler olmadı. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da hiçbir zaman, hiçbir şekilde, geçmişte bu terör örgütlerine destek vermedik, bundan sonra da vermemiz düşünülemez. O terör örgütünün elindeki silahlar, o gelişmiş ülkelerde üretilen silahlar... O imkana nasıl kavuştular? Acaba bunları kim finanse ediyor?"

- "Mazlumları korumaya çalıştık"

Elvan, "İstese, ABD ve Batılı güçler, kısa bir süre içinde bu terör örgütünü engelleyemez mi?" sorusunun da aklına geldiğini aktardı.

 

Türkiye'nin bu konulara ilişkin tutumunu anımsatan Elvan, "Bugüne kadar hep samimi olarak o kardeşlerimizin haklarını, hürriyetlerini, orada yaşayan mazlumları korumaya çalıştık. 2 milyona yakın insanı ülkemize kabul ettik, kucakladık, bağrımıza bastık. Bu insanlara, Avrupa'nın hangi ülkesi, burada yaşayan bu kardeşlerimize bu desteği verdi?" diye konuştu.

Söz konusu çalışmalar için 4-5 milyar dolar harcandığı bilgisini veren Elvan, bunun sözünü etmediklerini, hep insanlık, insan dediklerini belirtti. Elvan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Geçen hafta televizyonda bir kanalda, ABD'nin bombalama neticesinde bir günde yapmış olduğu masrafın ne kadara mal olduğunu anlatıyorlardı. Elbette bunlara katlanılacak. Bu bölgenin istikrarı için de illegal terör örgütlerinin temizlenmesi gerekir. Her ülkenin samimi şekilde bu terör örgütlerinin üzerine gitmesi gerekir. Son 12 yılda hem ekonomik hem demokratikleşme hem de siyasi temel hak ve hürriyetleri ve insan hakları alanında çok önemli gelişmeler sağladığımızı herkes biliyor. Vatandaşlarımız da biliyor, tüm dünya devletleri de biliyor. Türkiye, gelişmeye ve güçlenmeye devam ediyor. Ortadoğu'daki istikrarsızlık acaba Türkiye'nin gelişmesine engel olmaya çalışanlar tarafından orta ve uzun vadeye yayılmaya mı çalışılıyor? Bu da bir soru işareti. Bunun da düşünülmesi gerekir. Elbette hiçbir zaman, hiçbir şekilde üniter yapımız dışında, topraklarımız dışında hiçbir ülkenin bir metrelik toprağında ne gözümüz oldu, ne de olur ama komşumuzda, İslam aleminde herhangi bir ülkede insanlık dışı bir iş ve eylem yapılmışsa o insanları koruma ve kollama, genel ahlak anlayışımızdır, genel yaşam tarzımızın bir parçasıdır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA