• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Siyasi çözüm gerekir
16 Kasım 2012 Cuma 09:18

Siyasi çözüm gerekir

PKK'nın Kandil yönetimi silahlı mücadele ile başarıya ulaşamayacaklarını anladı. PKK'nın şahin kanadı şimdi siyasi çözümden yana olduğunu açıkladı.
PKK'nın Kandil'de düzenlediği 'Dördüncü Stratejik Dönem' toplantısında örgütün elebaşlarından 'Abbas' kod adlı Duran Kalkan'dan 'Başarısız olduk' itirafı geldi. 'Geldiğimiz nokta artık siyasi çözümü gerektirmektedir' diyen Kalkan'ın sözleri örgütün üst düzey kademesinin katıldığı toplantıya damga vurdu.
Geçen ay yapılan toplantıda örgütün stratejik hatalarını sıralayan Kalkan, 'Halka değil, dağa dayandık. Sadece dağda askerle çatışma pozisyonunun ötesine geçemedik. Girişimlerimizin büyük çoğu başarısızlıkla sonuçlandı. Kayıplar verdik' dedi. İşte örgütün yeni stratejilerinin ipuçlarını da veren Kalkan'ın ezber bozan tespit ve önerileri:
BÖYLE OLMUYOR
Sadece dağda askerle çatışma pozisyonunun ötesine geçemedik. 2010'da alınan şehirlerde eylem kararı üzerine dağdaki gerillayı şehre indirdik. Şehirde gerillacılık yapıyoruz. Dağda orduyla savaşa göre eğitilmiş gerillayı şehre göndererek savaşılmaz. Girişimlerimizin büyük çoğunluğu başarısızlıkla sonuçlandı. Kayıplar verdik. Demek ki böyle olmuyor.
SİYASİ ÇÖZÜM GEREKİR
PKK dağda kökleşti ve derinleşti. Birinci planda silah gücüyle, nicelik gücüyle, halkı ayaklandırmasıyla değil, dağa dayanması ve dağda düşmanı, orduyu yıpratmasıyla ayakta kaldı. Ama artık geldiğimiz nokta artık siyasi çözümü gerektirmektedir. Siyasi çözüm bir uzlaşma durumudur. Tarafların hepsinin kabul etmesi gerekir. Karşı taraf kabul etmediği zaman, çabalarımızı boşa çıkartabilir. Nitekim şimdiye kadar boşa çıkartıldık.
SALDIRANA VURMALIYIZ
Orduyu hedeflerken dikkat edeceğiz. Bizimle savaşmak istemeyenleri, öncelikli hedef yapmayacağız. Siyasetle ordu arasında da çelişkiler var. Ordunun içinde 'savaşla bu iş çözülmez' diyenler çoktur. Bu tür eğilimleri geliştirmeye çalışacağız. Halka ve gerillaya saldırmayan operasyon yapmayan, sadece vatan güvenliği düzeyinde kalan güçleri, savaş dışı tutmak için uygun yaklaşımlar, taktikler geliştireceğiz. Saldıran hedeflere vurmalıyız. Bizimle savaşmak istemeyen, operasyon yapmayan hedefleri vurmamalıyız. Böylece savaşa pasif yaklaşanları pasifize edebiliriz. Hedefimiz çok insan vurmak değil, devlet yönetimini etkisizleştirmek ve kurumlarını dağıtmak olmalı. Hiç kan akıtmadan ya da bir kişiyi vurarak bunu yapabiliyorsak öyle yapmalıyız. Esas savaş alanı şehirdir.
KULÜBÜMÜZ BİLE YOK
Sporu özendiren, geliştiren bir gençliğin fiziki eğitimi haline getiren bir politikayı izleyemedik. Ulusu, toplumu müsabakalarda temsil edecek doğru dürüst bir spor kulübü bile örgütleyemedik. Bu, bizim için geri bir durum. Aslında devletten beklentili duruşun sonucu oldu. Önünde engeller olduğundan dolayı değil. Engeller aşılabilirdi, fakat aşamadık. Şimdi bu geliştirilebilir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA