• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Siyasetin kalitesini artırıyoruz
16 Kasım 2011 Çarşamba 14:40

Siyasetin kalitesini artırıyoruz

AK Parti Genel Merkez AR - GE Başkanlığı tarafından yürütülen ve il başkanlığınca koordine edilen Siyaset Akademisi 2011 Yılı 10. dönem eğitimleri başladı.

AK Parti Genel Merkez AR - GE Başkanlığı tarafından yürütülen ve il başkanlığınca koordine edilen Siyaset Akademisi 2011 Yılı 10. dönem eğitimleri başladı. Yoğun katılımın olduğu ilk dersi Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek verdi. “Deneyim Paylaşımı” başlığı ile belediyecilik hizmetleri ve deneyimlerini kursiyerlerle paylaşan Başkan Akyürek; “Siyasetle uğraşan kişi; bilgili, adaletli ve akil olmalı” dedi.

Alâeddin Keykubat Konferans Salonu’ndaki açılış programına AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, 23. Dönem AK Parti Konya Milletvekilleri Hasan Angı, Ali Öztürk ve Muharrem Candan’ın yanı sıra Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, merkez ve taşra ilçe ile belde belediye başkanları, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ile kadın ve gençlik kolları başkan ve yönetimleri ile kursiyerler katıldı.

 

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile start alan program, AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun’un konuşması ile devam etti. Türkiye’de siyasetin arttırılması noktasında AK Parti Genel Merkezi AR – GE Başkanlığı tarafından Ocak 2008’den bu yana yürütülen Siyaset Akademisi eğitimlerinin çok önemli olduğunu dile getiren Başkan Sorgun şunları söyledi; “Bizler bu eğitimlerle ülke içinde siyasal bilinci ve siyasi sorunlara duyarlılığı arttırmak, yerel siyasetçilerin ve siyasete ilgi duyan genç ve kadınlarımızın siyasal donanım ve birikimlerini yükseltmek, mevcut ve potansiyel siyasetçilerin bilgi birikimleri ile kişisel niteliklerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Eskiden siyasetçilere güvenilmezdi. Ancak AK Parti ile bu sayfa da kapandı. AK Parti ezber bozan tavrı ile siyasete de büyük kalite getirdi. Siyaset Akademisi ile bugüne kadar Türkiye genelinde 35 binin üzerinde kişi eğitildi. Bu yıl il teşkilatı olarak Konya merkezin yanı sıra ilk defa Ilgın’da da Siyaset Akademisi’ni açarak Konya’ya gelmekte sıkıntı çeken vatandaşlarımıza önemli bir kolaylık sağladık” dedi.

 

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Siyaset Akademisi’nde Türkiye’nin Siyasi ve İdari Yapısı, Türkiye Siyaset Tarihi, Demokrasi Kültürü, Siyasal Etik, Temel Siyasal Kavramlar, Medya ve Siyaset, Siyasal İletişim ile Türkiye Ekonomisi ve daha birçok konu ele alınacağını dile getiren AK Parti Konya İl Başkan Ahmet Sorgun; “Katılımcılarda hiçbir şekilde siyasal görüş veya partililik esası gözetmemektedir. Geçmiş eğitimlerimizde her fikirden ve siyasal düşünceden vatandaşımız, Siyaset Akademisi’nde özgür iradeleri ile eğitim alabildikleri gibi ve bundan sonraki süreçte de alabileceklerdir. Bu da AK Parti’nin farkıdır. Bu eğitimlerin kendisini geliştirmek isteyen ve siyaset adına bir şeyler yapmak isteyen herkes için faydalı olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

 
23. Dönem AK Parti Konya Milletvekilleri adına bir konuşma yapan Hasan Angı da AK Parti’nin Türkiye’ye büyük hizmetlerde bulunduğunu dile getirdi. Angı; “10 yılda ekonomide, siyasette, sosyal hayatta ve daha birçok alanda çok şey değişti. AK Parti’nin yaptığı hizmetlerle Türkiye dünyanın sayılı gözde ülkelerinden biri oldu. Bu tabii ki başta sayın başbakanımız olmak üzere tüm AK Parti kadroları ve sizler sayesinde oldu” dedi.

Tahir Akyürek; “Önemli olan her zaman alkışlanabilmek”

Angı’nın konuşmasının ardından Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, siyasete nasıl hazırlanacağı, nasıl girileceği ve belediyecilik hizmetleri konusunda katılımcılarla deneyimlerini; “Deneyim Paylaşımı” başlıklı sunumunda ele aldı. Siyasette en önemli dersin, görevi bıraktıktan sonra bile sevildiğini ve alkışladığını görmek olduğunu söyleyen Başkan Akyürek, geçmişte makamlarının peşine düşen insanların, bugün kaybolup gittiklerini belirtti. Siyasetin içinde olmanın, siyaseti bilmenin sadece yönetmeyle alakalı olmadığının altını çizen Akyürek; “İletişim kurmak hayatın her safhasında önemli bir unsurdur. Siyasette de önemlidir. İlmi siyaset, her zaman ihtiyaçtır, faydalıdır. Siyaseti belli amaçlar için yapanlar var. Menfaati doğrultusunda zenginlik, şan ve şöhret için kullanmak isteyenler var. Siyaseti bu amaçlar için değil, hizmet için yapmalıyız. Hizmet siyasetinin bir ferdi olma niyetini kalbimize işlemeliyiz. Siyaset yolu meşakkatlidir, sıkıntılıdır, eğer ki idealler için yapılıyorsa. Önemli olan gök kubbede hoş bir seda bırakabilmektir” diye konuştu.

 

 
Tahir Akyürek; “Siyasetçi azimli sabırlı ve bilgili olmalı”
Günümüzde geleneksel siyasetin yerini, bilgiye dayalı siyasetin aldığını belirten Tahir Akyürek, “Artık bir belediye başkanı bilançolara bakmasını bilecek. İletişim teknolojilerini kullanmasını bilecek. Eski köy muhtarları gibi siyaset yapma devri bitmiştir. Şefkat ve merhameti olmayan da siyaset yapmamalı. Bunlar olmazsa zulüm yapar. Her gün bin bir çeşit olayla karşılaşıyoruz. Vatandaşın hakkını koruma gibi bir niyetimiz yoksa zulmederiz. Bir insanın yapısı siyasete uygun olmalı ve sabırlı, azimli, cesur olmalı. Her konuşmaya müdahil olan, her yazıya sıçrayan bu işi yapamaz. Bilgili, adaletli ve akil olmalı siyasetle uğraşan kişinin. İlmi siyaseti de bilerek nerde ne şekilde konuşacağını bilmelidir” şeklinde konuştu.

Ayrıca, katılımcılara belediyecilikte edindiği tecrübeleri de aktaran Akyürek, bilginin yaşı olmadığını Siyaset Akademisi’ne her yaştan insanın katılabileceğini de sözlerine ekledi. İlk dersin sonunda Siyaset Akademisi’nin 9. Dönemi’nde eğitim alan kursiyerlere başarı ve katılım sertifikaları verildi ve hep birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA