• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Siyaset yumuşatma sanatıdır
24 Kasım 2011 Perşembe 14:43

Siyaset yumuşatma sanatıdır

Konya Aydınlar Ocağında konuşan gazeteci-yazar Kabaklı, Siyaset bir yerde lafı eğme bükme ve yumuşatma sanatıdır dedi.

Konya Aydınlar Ocağı’nda konuşan gazeteci-yazar Kabaklı, “Siyaset bir yerde lafı eğme bükme ve yumuşatma sanatıdır” dedi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbetleri’nde “Hatıralar Işığında 40 Yıllık Mücadele” hayatından kesitler sunan Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı ve gazeteci-yazar Servet Kabaklı, “Siyaset yumuşatma sanatıdır” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin “Şehir Konferansları” kapsamında Konya’ya gelerek Sille Kültür Evi’nde dinleyicilerle hatıralarını paylaşan yazar Servet Kabaklı, gazeteciliğe nasıl başladığını ve bir gazeteci olarak eski Başbakan ve Cumhurbaşkanlarından Turgut Özal ile başbakan yardımcılığı görevlerinde bulunan MHP Lideri Alpaslan Türkeş’le nasıl tanıştığını anlattı. Gazeteciliğe 13 yaşlarında Elaziz’de çıkan Uluova adlı yerel gazetede köşe yazarlığı ile spor muhabirliği yaparak başladığını, daha sonra üniversitede okurken Kamuran Abacıoğlu ile Tercüman’da önce gece muhabirliği yaptığını belirten Ahmet Kabaklı’nın yeğeni Servet Kabaklı, Turgut Özal’la tanışmasına, 3 dolar 75 sent eden kırdığı bir cam parasının vesile olduğunu ifade etti. O zaman Turgut Özal’ı tanımadığını kaydeden Kabaklı, “Kamuran arkadaşımla birlikte Milli Kültür Vakfı’nın kongresini takip etmek için gitmiştik. Kendisiyle röportaj yapmak istediğimi söylediğim kişi, bana “3 dolar 75 senti getirdin mi?” şeklinde hatırlatması üzerine ben, o kişinin Turgut Özal olduğunu o zaman anladım. Röportaj teklifimi de kendi çalışma ofisinde, bir başka zaman ve resimleri de Kamuran’ın çekmesi karşılığında kabul edeceğini söylemişti” dedi. Kabaklı, ANAP döneminde Turgut Özal’ın, Türk Dünyası ve meselelerinde kendisini devamlı yanında tuttuğunu ve kendisine oy vermediğimizi bildiği halde milliyetçi-ülkücü arkadaşlarımızın devlet kadrolarında istihdam edilmesinde hiçbir teklifimizi geri çevirmeyerek yüzde 90’ını yerine getirdiğini kaydetti. 

Eski MHP Lideri Alpaslan Türkeş’i, Elaziz’de genç yaşlarda tanıma şerefine nail olduğunu belirten Kabaklı, şu hatırasını anlattı: “Hayatımda tanıdığım en demokrat insanlardan birisi Alpaslan Türkeş’tir. Seval Türkeş’le evliliğine, parti GİK üyeleri onay vermesine rağmen Genç Ülkücüler Teşkilatı buna bir türlü razı olmamıştı. Ben o zamanlar 19 yaşında olduğum halde kendisine “Başbuğum bu hususta yanlış düşünüyorsunuz” demiştim. Türkeş, beni kenara çekerek ikna etmeye çalışmıştı.”

 

İSA YUSUF ALPTEKİN VE EBULFEZ ELÇİBEY

Doğu Türkistan Davası’nın yiğit lideri İsa Yusuf Alptekin’le, Tercüman’da çıkan bir yazısı üzerine telefonla tanıştığını ifade eden Kabaklı, İstanbul’da yapılan Doğu Türkistan Abidesi’ni, Çin Devleti’nin Türkiye’ye 17 defa NOTA vermesine, yıkmak için gelen ajanlarla silahlı kavgaya dahi girdiklerini anlatarak yıktırmadıklarını, yıkmak için sonunda Türk polislerinin vazife kılındığını ve buna rağmen yine de siyasi parti liderleri ve sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla insandan bir duvar oluşturularak korunduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı’na, adaylığını son anda koyarak seçilen Azerbaycan Halk Cephesi Lideri Ebulfez Elçibey’i Turgut Özal, ameliyat olduğu sırada Amerika’dan telefonla arayarak destek verdiğini ve o zaman 8 milyonluk Azarbaycan’a 16 milyon adet afiş gönderildiğini hatırlatan Kabaklı, “Türkiye’ye yaptığı ilk ziyaretinde kendisine “çok sert konuşmayınız” şeklinde ikaz

ettiğim halde Çırağan Sarayı’nda; ilk seyahatımı Güney Azarbaycan’ın başkanti Tebriz’e yapmayı düşünüyordum, diye bir konuşma yaptı. O konuşmadan sonra ben, Elçibey’in ancak 1 yıl cumhurbaşkanlığı görevinde kalabileceğine hükmettim. Şimdi her doğru her yerde söylenmez. Siyaset ise bir yerde lafı eğme bükme ve yumuşatma sanatıdır” dedi. Azeriler ile Ermenistan arasında devam eden Karabağ mücadelesinde Türkiye’de dönemin başbakanı Süleyman Demirel tarafından, Etimesgut’ta bekleyen içi silah dolu 3 uçak ile MHP Lideri Türkeş’in organize ettiği 1500 ülkücü gencin içinde bulunduğu Yeşilköy’deki uçaklara, Azerbaycan’a kalkması için izin verilmediğini hatırlatan Kabaklı, “Özal’la birlikte Azerbaycan’a gerçekleştirilen bir ziyarette; Rus Özel Birlikleri, Ermeniler dahil herkese, içi silah dolu kamyonu 5 bin dolardan parayı bastırana satıyorlardı. Özal bunu öğrenir öğrenmez, yanımızda ne kadar kaldı dedi. Ve 105 bin doları Elçibey’e verdi. Pazarlık sonucunda kamyon başına 3.500 dolardan 35 adet çeşitli silahların yer aldığı kamyon satın alınmıştı” şeklinde konuştu.

Kabaklı, 2 saate yakın konuşmasının sonlarına doğru Türk Dünyası’na en büyük yardımı Özal’ın yaptığını ve o zaman Tercüman’da “Türk Dünyası’nın Başbuğu Özal” diye manşet attığını hatırlatarak şunları dile getirdi: “Özal’ın ölümü ve Türkeş’in vefatından sonra Türk dünyası sahipsiz kaldı. Yeni bir dış politika gelişiyor. Türk Dünyası ile ilgili Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na, inşaallah güzel şeyler yaptırırlar.

Amcam Ahmet Kabaklı bize öğüt verirdi. O öğütlerden ikisi şudur. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Sana haksızlık yapılmasına asla müsaade etme. Yobazlığı ve hırsızlığı yapan neci ise ve neci geçiniyorsa ondan uzak dur ve uzaklaş.” 

Sohbetin sonunda TEV Başkanı Servet Kabaklı’ya, Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü tarafından Selçuklu çinisi tablo ile Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. yayınlarından oluşan kitaplar hediye edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA