• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Siyaset planım yok
19 Nisan 2014 Cumartesi 09:12

Siyaset planım yok

Yerel seçimler nedeniyle ara verdiği il gezilerini Kütahya ile sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin sorulara Gül, 'Bu cumhurbaşkanlığı seçiminin gayet nezih neticeleneceğine inanıyorum. Eskiden yaşadığımız krizler, tartışmalar olmayacaktır. Herhangi bir belirsizlik de söz konusu değildir. Onun için ülkenin üzerine siyasi riskler yüklenmesin. Diğer yandan tabii ki adaylar çıkacaktır. Sayın Başbakan ve benimle ilgili konular söz konusu olduğunda, bir araya gelip bunları konuşacağımızı, görüşeceğimizi zaten söyledik. Gördüğünüz gibi çeşitli istişareler, çeşitli temayül çalışmaları yapılıyor.

BAŞKA BİR SÜREÇ BAŞLAR

Biz de bir araya geldiğimizde konuşup bunları neticelendireceğiz. Tabii ki cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili adaylar netleştikten sonra başka bir süreç başlayacaktır. Bu vesile ile şunu da söylemek isterim: Görüyorum birçok tartışmalar oluyor, birçok spekülasyonlar oluyor. Ben devletin bütün kademelerinde devletimize hizmet ettim, büyük bir şerefle bu görevleri yerine getirdim ve bundan büyük gurur da söz konusu olamaz. Bugünkü şartlarda benim gelecekle ilgili bir siyaset planımın olmadığını burada paylaşmak isterim. Bunun da bilinmesini arzu ederim' dedi.

DEMOKRASİYE UYGUN DEĞİL

Bir gazetecinin 'siyaset planım yok dediniz' ifadesi üzerine Gül, 'Bugünkü şartlarda böyle bir planımın olmadığını söyledim, evet' dedi. 'Medvedev-Putin formülü' hatırlatılan Gül, 'Bu şekilde demokrasiye yakışan bir uygulama olduğu kanaatinde değilim. Hali hazırda, bugünkü şartlar içerisinde düşündüğümü söylemiş oldum size' değerlendirmesini yaptı.

BİR KARARA VARACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Gül, 'Bu aynı zamanda Köşk'e yeniden adaylığınızın da bir işareti mi' sorusu üzerine şunları söyledi: 'Bugün Cumhurbaşkanı olduğum için bazı konuları açık konuşmak beni sınırlıyor. Ben bağımsız bir şekilde siyasete girmiş veyahutta cumhurbaşkanı olmuş değilim. Bunları arkadaşlarımız ile konuşacağımızı ve neticede bir karara varacağımızı halledeceğimizi söyledim.'

Erdoğan Köşk'e çıkmayı sonuna kadar hak ediyor

Cumhurbaşkanı Gül, Köşk seçimi sürecini değerlendirirken 'Bu şartlar altında siyasette planım yok' diyerek ilk kez bu kadar açık konuştu. Gül, 'Üzerimden spekülasyon yapılıyor' ve 'seçim sürecinde kriz yaşanmayacak' mesajıyla yapay tartışmaları bitirmek istedi. Ankara'da siyasi çevrelere göre Gül'ün sözleri, satır aralarında vermek istediği mesajlarla değerlendirildiğinde dört sonuç çıkıyor:

- Gül, 'Eski krizler olmaz' ve 'Herhangi bir belirsizlik söz konusu değil' vurgusuyla 'Erdoğan'la aramızda çatışma yok, fitne çıkarmak isteniliyor. Aramıza fitne sokamazsınız' mesajını verdi.

- Gül, dün Cumhurbaşkanlığı ya da Başbakan adaylığı ile ilgili ısrarla istişarenin altını çizdi. Bu vurgu 'AK Parti'nin mensubuyum, bu siyasi hareketin ahlakından ödün vermemem' anlamına geliyor.

- Gül'ün 'Bu şartlar altında siyasette planım yok' sözleri ise 'Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'na itiraz söz konusu değil. Köşk'e çıkmak sonuna kadar hakkı ve istediği Başbakanla çalışabilir' mesajı olarak yorumlandı.

- Cumhurbaşkanının hem Köşk hem de Başbakanlık adaylığı için ısrarla AK Parti'yi işaret etmesi ise önemli. Gül, bu mesajla Erdoğan'ın başbakan olarak devam etmek istemesi durumunda, cumhurbaşkanı adaylığına parti ile istişare sonucunda karar vereceğini söyledi.

Cumadan sonra pilav dağıttı

Kütahya'daki temasları sırasında Valilik ziyaretinin ardından yürüyerek ve vatandaşları selamlayıp belediyeye geçen Gül'e, bir vatandaş çini tabak hediye etti. Gül, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu'nu ziyaretinde yaptığı konuşmada, Saraçoğlu'na yeni görevinde başarılar diledi. Saraçoğlu da Gül'ün Kütahya'ya gelişi nedeniyle Kütahya Belediyesi'nin kuruluş yılına denk gelen 1871 ağacı Yedigöller Şehzadeler Parkı'nda toprakla buluşturduklarını kaydetti. Gül, belediye ziyaretinin ardından cuma namazını Ulu Cami'de kıldı. Namaz çıkışında Kutlu Doğum Haftası faaliyetleri kapsamında Kütahya Müftülüğü ile Meydan Aşevi işbirliğinde dağıtılan pilavı vatandaşlara ve basın mensuplarına ikram etti.

Sevgi seli

Gül, ilk olarak Valiliği ziyaret etti. Burada Kütahya Mehter Takımı tarafından karşılanan Gül, ellerinde Türk bayraklarıyla kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladı. Bir vatandaş ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e olan sevgisini boynuna sarılıp öperek gösterdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA