• Konya-4 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Siyaset için karar zamanı

03 Şubat 2015 Salı 16:34

                7 Haziran 2015 seçimleri için ilk aşama gelecek hafta. Devlette çalışan bürokratlar gelecek hafta bugün 10 Şubatta kurumlarıyla ilişiklerini kesmek zorundalar. Haliyle bir hafta içinde Türkiye geneli binlerce istifa duyabiliriz, bunların tümü bürokraside başarılı işlere imza atıp! Siyasete girmek isteyen devlet görevlileri, yanlış anlamaya gerek yok!.

                Bu seçimler pek çok açıdan önem taşıyor, bu yüzden karar vericiler için şartlar daha farklı bir dönemdeyiz. Öncelikle 12 yıldır Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ilerleyen Ak Parti’nin yeni bir genel başkanla gireceği ilk seçim. Açıkçası Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 6 aylık performansı, Ak Parti’de düşüş bekleyenlerin heveslerini kursaklarında bıraktı. Son yapılan bağımsız ve farklı anketlerde Ak Parti yüzde 48-52 bandında görünüyor. Diğer partilerin oranları küçük farklılık oluştursa bile Ak Parti’nin bu rakamla, 330 civarı milletvekili çıkması normal bir sonuç olarak görünüyor.

                İşin iyi tarafı şuanda görünen oranlar. Önemli olan, Ak Parti’nin bu oranları daha yukarı çıkarabilecek, 2023 Türkiye’si vizyonun anlamış, “Yeni Türkiye” duruşuna sahip milletvekili adaylarını bulabilmesi. Asıl soru bu. Yeni Türkiye duruşuna sahip milletvekili adaylarının tespiti sağlanabilirse, Türkiye’nin hem 2015 yılı hem de 2023’e giden süreci çok kolaylaşacak demektir.

                Görünen o ki bu seçimlerde, içerden ve dışarıdan her türlü güç odağı ve organizasyon, Ak Parti’nin anayasayı değiştirecek bir çoğunluk sağlamasını engellemek için ellerinden geleni yapacak. Hatta daha fazla kötülük beklediğimi, karamsarlığıma yormayın.  Çünkü gerek paralel yapının büyük oranda çökertilmesi, gerek çözüm sürecinin sonuçlandırılması, gerekse Türkiye’nin bölgesel güç olmasını sağlayacak önemli yatırımlarının hayata geçmesi bu seçimlerin sonuçlarıyla doğrudan ilgili. Özetle Türkiye Haziran seçimlerinde Ak Parti için Anayasayı değiştirecek bir oy verirse, bu sadece Türkiye için değil, tüm bölge hatta dünyanın yeniden şekillendiği bir dönemin başlangıcı olacak demektir. Olay bu kadar hayati ve kritikken, bu başarıyı istemeyen pek çok güç odağı ve organizasyonda “eski Türkiye” hayallerini devam ettirmek için boş durmayacaktır.

                    İşte burada, yeni dönemde milletvekili olmak isteyenler Türkiye için nasıl bir öneme sahip olacak iyi bilinmeli. Bu konuda paralel yapı devlete sızmak için her türlü takiyyeye izin vermişken, (Pensilvanyalıya küfür etmek bile serbestmiş) milletvekili çıkarmak için özel yetiştirdiği adamları meclise sokmak isteyecektir.

                    2015 genel seçimlerinde adaylık başvuruları için, sağlam kriterler ortaya konmalı. Geçmişi sağlam, herhangi bir konuda zafiyet gösterecek kişilerden uzak durulmalı. Özelliklede paralel yapı ilişkisi öyle ya da böyle var olan kişiler kesinlikle siyasete bulaştırılmamalı, derhal uzaklaştırılmalı.

                   Ak Parti için 2015 seçimlerinde tekrar iktidar olmaması için farklı planlar yapanlar varken, Ak Parti de kendi içinde sadakati, duruşu, kişiliği belli olan ve toplumun çoğunluğu tarafından tasvip edilen kişileri bu dönem milletvekili yapmalı. Her ne kadar herkes kendisini bu kriterlere uygun görse bile gerçekler farklıdır. Ve bu dönem dahili ve harici pek çok düşmanla mücadele eden Ak Parti’nin milletvekili seçimlerinde hata yapma lüksü yoktur.

                 Temennimiz ve beklentimiz milletin değerlerine sahip kişilerin siyasete girmesi ve Yeni Türkiye duruşu sadakatini göstermeleridir.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Akşehir'de trafik kazası: 1 yaralı
  • Konya'da trafik kazası: 9 yaralı
  • Kızılay, Yunak'ta 113 ünite kan topladı
  • Konya’da işçi otobüsü tıra çarptı: 5 yaralı
  • Karla mücadele çalışmalarına devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA