• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sivil Toplumdan çağrı
05 Haziran 2013 Çarşamba 15:27

Sivil Toplum'dan çağrı

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Latif Selvi, Taksim Gezi Parkı olayları ile ilgili Barışçıl bir biçimde en kısa sürede bu şiddetin insanlara daha fazla zarar vermeden sonlandırılması...
Konya Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Latif Selvi, Taksim Gezi Parkı olayları ile ilgili “Barışçıl bir biçimde en kısa sürede bu şiddetin insanlara daha fazla zarar vermeden sonlandırılması için siyasiler, aydınlar, akademisyenler, STK önderleri, ve medya daha duyarlı mesajlar vermelidir” dedi.
Konya Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Latif Selvi, Konya’da ki sivil toplum kuruluş temsilcileriyle bir araya gelerek Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları değerlendirdi.  Toplum Kuruluşları adına konuşan Latif Selvi, Taksim ve Gezi Parkı’nda yaşanan olayları kaygıyla izlediklerini belirtti. Selvi, “Çevre duyarlılığı ile başlatıldığı söylenen olayların kişi ve kamu varlıklarını tahrip eden bir boyutta sürdürülmesi konunun endişe verici olduğunu ortaya koymaktadır” dedi.
‘DEMOKRATİK HÜRRİYET HAKTIR’
Demokratik toplumlarda farklı görüşlerde ki insanların hürriyetlerini kullanmalarının son derece tabi olduğunu söyleyen Latif Selvi, “Şiddet içermeyen, kişileri hedef almayan, yıkıcı olmayan ve toplumsal sorunları çözmeye dönük her türlü görüşün açıklaması bir haktır. Haklarını kullanmak isteyen kitlelere karşı güvenlik güçlerinin olması ve orantısız güç kullanmaması aynı oranda bir gerekliliktir. Bu nedenle hak arama ve görüş açıklamaya dönük girişimler yapıcı ve problem çözücü olmalıdır. Güvenlik güçleri ise kitlesel eylemlerde müdahaleler de son derece dikkatli davranmalıdır” diye konuştu.
‘DAHA DUYARLI OLMALIYIZ’
Protestoları planlayanların amacının belli olmadığının altını çizen Latif Selvi sözlerini şöyle sürdürdü. “Dayatılmak istenen kaos şartlarını ve antidemokratik talepleri kabul etmemiz mümkün değildir. Barışçıl bir şekilde bu şiddetin daha fazla insana zarar vermeden sonlandırılması için siyasiler, aydınlar, akademisyenler, STK’lar ve medya daha duyarlı mesajlar vermelidir. Sandıkta elde edilemeyen milletin sağduyusuna karşılık bulamayanların sokak darbesi yapma girişimleri doğru değildir. Bu tür antidemokratik tavırlara prim verilmemelidir. Başbakan ve Ana Muhalefet lideri başta olmak üzere siyasilerimiz tansiyonu düşürücü mesajlar vermelidir. Güvenlik güçleri görevlerini yerine getirirken, orantısız güç kullanmaktan kaçınmalıdır. Toplumu kutuplaştırmak isteyen, gerilim ve çatışma ortamlarından beslenen bir takım ulusal ve uluslararası odaklar fark edilmeli ve tuzaklara düşülmemelidir”
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA