• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sivil Anayasa sürecini sonuna kadar destekliyoruz
16 Mayıs 2010 Pazar 11:53

Sivil Anayasa sürecini sonuna kadar destekliyoruz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün, geçen hafta Mecliste kabul edilen Anayasa değişikliği paketini onaylamasının ardından referandum süreci başladı

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez, bugüne kadar kaliteli demokrasi olmadan ekonomik kalkınmanın gerçekleşmeyeceği görüşünü savunduklarını belirterek, “Türkiye, yolunda hızla giderken 12 Eylül kamburunu sırtında taşımak zorunda değildir. Bu açıdan Anayasa değişikliği çalışmasını destekliyoruz” dedi. AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Milletvekilleri Orhan Erdem, Mustafa Kabakçı, Ali Öztürk ve Ayşe Türkmenoğlu ile görüşen Başkan Üzülmez, Anayasa değişikliği paketini sivil bir anayasa özlemi çektikleri için desteklediklerini söyledi.

            Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, geçen hafta Meclis’te kabul edilen Anayasa değişikliği paketini onaylamasının ardından referandum süreci başladı. Anayasa değişikliğinin halktan destek alması için AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun ve beraberindeki milletvekilleri Orhan Erdem, Mustafa Kabakçı, Ali Öztürk ve Ayşe TürkmenoğluKonya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez’i ziyaret etti. Konya’nın en büyük sivil toplum kuruluşlarının başında gelenKonya Ticaret Odası’nın yaptığı hizmetleri taktirle karşıladıklarını söyleyen İl Başkanı Sorgun, Anayasa değişikliğinin sorumluluğunun sadece milletvekillerine bırakmanın yanlış olacağını, sürece herkesin dahil olması gerektiğini söyledi. Sorgun, “Anayasa değişikliğini Sayın Başbakanımız başta olmak üzere, milletvekillerimizle halkımıza anlatıyoruz. Anayasa paketi görüşmelerinde Konya Milletvekillerimiz son derece onurlu bir duruş sergilemişlerdir. Halkımız adına onlara teşekkür ediyorum. Bu süreçte sivil toplum örgütlerimizin önemi büyüktür. Onların da desteğini almak için bu görüşmeleri yapıyoruz. Konya Ticaret Odamızın anayasa değişikliğine katkısının büyük olacağını ümit ediyoruz. Anayasa değişikliği paketi neden şimdi sorusunu soranlara, bizler neden şimdi değil sorusunu yöneltmeliyiz” dedi.

            AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem ise zorlu bir meclis maratonunun ardından Anayasa değişikliği görüşmelerinin sona erdiğini hatırlatarak, “Konya Ticaret Odamız, Türkiye’de marka haline gelmiş, ön plana çıkmış, ismi olan bir odadır. Hizmetlerinden dolayı Odamız yöneticilerini kutluyorum” diye konuştu. Türkiye’nin anayasa değişikliği sonucunda Türkiye ile entegre olacağını anlatan Erdem, iş dünyasının son derece bilinçli olarak gerekli desteği vereceğine inandığını kaydetti.

            Bu süreçte sivil toplum örgütlerinden alınan desteğin önemli olduğunu ifade eden Milletvekili Ali Öztürk ise, “Sürece katkı sağlayan bütün kişi kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu. Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, muhalefet engeline rağmen Anayasa değişikliği konusunda gelinen noktadan memnun olduklarını söylerken, Mustafa Kabakçı ise, Türkiye’nin birinci sınıf bir ülke olması için bu değişikliğin yapılmak zorunda olduğunu anlattı.

            Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez de AK Parti İl Başkanı Sorgun ve Milletvekillerine anayasa değişikliği paketine sağladıkları katkıdan dolayı teşekkür ederek, “GerekKonya Ticaret Odası, gerekse Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak bugüne kadar kaliteli bir demokrasi olmadan ekonomik kalkınmanın olamayacağını savunduk. Türkiye yolunda hızla ilerlerken 12 Eylül kamburunu sırtından atmak zorundadır. Bu açıdan Ak Parti Gurubunu ve sizleri tebrik ediyoruz. Ben şahsım olarak Anayasa değişikliğini destekliyorum. Bu konudaki görüşlerimi geçmişte Odamız Meclisi’nde de ifade ettim. Biz Anayasa değişikliğini destekliyoruz. Türkiye’nin sivil bir anayasa değişikliğine ihtiyacının olduğuna gönülden inanıyoruz” dedi.

            AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun ve Milletvekilleri yaklaşımından dolayı KTO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Üzülmez’e teşekkür etti
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA