• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sınır güvenliği sivile veriliyor
28 Ağustos 2010 Cumartesi 13:39

Sınır güvenliği sivile veriliyor

Sınırlarımızın İçişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak bir kuruma devredilmesi planlanıyor
Entegre sınır yönetiminde taslak şema oluştu. Sınır güvenliğinin askerden alınıp sivil otoriteye devrini öngören proje, Macaristan'da uygulanan yöntemle aynı olacak.

Sabah'ın haberine göre, sınır güvenliğinin askerden alınıp sivil otoriteye devredilmesini kapsayan projede önemli mesafe alındı. Türkiye'nin Irak, İran, Suriye, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan ve Ermenistan'la olan sınırlarının güvenliğinin Macaristan'da uygulanan yöntemle sağlanması öngörülüyor.

Türkiye'nin AB ile yürüttüğü "Entegre Sınır Yönetimi Eylem Planı" projesinde taslak yönetim ve kuruluş şeması da oluştu. İngiltere ve Macaristan ile yürütülen projenin birinci aşama eşleştirme programının açılışı 3 Haziran'da İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AB Türkiye Delegasyonu Direktörü Marc Prerini, AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır, İngiltere ve Macaristan Büyükelçileri ile Macaristan Emniyet Genel Müdürü'nün katılımıyla gerçekleşmişti. Macar proje yerleşik eşleştirme (RTA) danışmanı Albay Gabor Kovacs ile proje uzmanı Janes Janel tarafından hazırlanan taslak yönetim şeması, İçişleri Bakanlığı'na sunuldu. Macar Albay Kovacs ile uzman Janel, bu konuda bakanlık yetkilileri ile biraraya geldi.

GENEL MÜDÜRLÜK OLACAK

İçişleri Bakanlığı bünyesinde Türkiye Sınır Güvenliği Genel Müdürlüğü kurulacak. Şemaya göre, Sınır Güvenliği Genel Müdürlüğü; deniz sınırları bölümü, kara sınırları bölümü, sınır kontrol bölümü, adli bölüm, yabancı polislik ve taşra müdürlüklerinden oluşuyor. İçişleri Bakanlığı, RTA danışmanı Macar Albay Gabor Kovacs ve proje uzmanı Janes Jenel tarafından hazırlanan yönetim ve kuruluş şeması taslağını incelemeye aldı. Proje 2012'de kademeli olarak hayata geçirilecek. İlk uygulamaya batı sınırlarında başlanacak. Beş yıl içinde asker sınırlardan çekilecek. Dış sınırlarımızın askerden alınarak İçişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak Sınır Güvenliği Genel Müdürlüğü'ne devredilmesi planlanıyor. Yönetim şemasında oluşturulacak sivil yapının merkez ve taşra yapılanması da ayrıntılı biçimde belirlendi.

TASLAK ŞEMADAKİ KURULUŞ VE YÖNETİM

Deniz Sınırları Bölümü:

- Karadeniz BC

- Ege Denizi BC

- Akdeniz BC

Kara Sınırları Bölümü

Sınır Kontrol Bölümü

Adli Bölüm

Yabancı Polislik Bölümü

Karadeniz Sınır Komutanlığı

Ege Denizi Sınır Komutanlığı

Akdeniz Sınır Komutanlığı

Güneydoğu Kara Sınır Komutanlığı

Doğu Sınır Komutanlığı

Hava Sınır Komutanlığı

Bölgesel Kuruluşlar

Merkeze Teşkilat:

- Risk Analizi Bölümü

- Yabancı Polislik Bölümü

- Eğitim Bölümü

- Adli Bölüm

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA