• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sınava da başörtülü girilebilecek
18 Ekim 2010 Pazartesi 14:22

Sınava da başörtülü girilebilecek

Başörtülü öğrencilerin dersten çıkarılmasını yasaklayan YÖK, ALES sınavına giriş için uygulanan başı açık olma şartını da ortadan kaldırdı.
Star Gazetesi’nden Kıymet Sezer’inhaberine göre ALES kılavuzunda, adayların sınava girerken uymaları gerekenkuralların ayrıntılı olarak belirtildiği “Sınava Girerken Adayın YanındaBulundurması Gereken Belgeler” başlıklı bölümden de sınava girerken uyulmasıgereken “başı açık olma ve kılık kıyafet mevzuatına uygunluk” kısmı tamamençıkarıldı.

Böylelikle ilk kez ÖSYM’nindüzenlediği bir sınavda adayların sınava başörtülü girebilmelerinin önü açılmışoldu. Kılavuzda ayrıca sınava girerken, adayların yanlarında, “adayı kolaylıkla,açık bir şekilde tanıtabilecek bir fotoğraf” bulundurmaları istendi.

KPDS’DE BAŞI AÇIKİSTENDİ

YÖK, sınavlarda başörtüsü yasağını ise, kamupersonelinin katıldığı KPDS’de sürdürdü. 5 Aralık’ta yapılacak olan ve başvurusüresi 13 Ekim’de dolan Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye TespitSınavı’nın (KPDS) başvuru kılavuzunda, “başı açık olma” zorunluluğuna dairhükümler önceki sınavlardaki gibi aynen korundu.

Bu yıl 9 Mayıs’ta yapılan ALESİlkbahar Dönemi Sınavında ise başörtüsü yasağı vardı. 15 Mart-2 Nisan 2010tarihinde başvuruların alındığı sınav için hazırlanan başvuru kılavuzunda,“Başvurma İşleminin Tamamlanması” başlıklı bölümde, ÖSYM Başvuru Merkezleri’neyapılacak başvurularda “başı açık” olma zorunluluğu getiriliyor, aday tanıtımkartına basılacak fotoğrafın da yine “başı açık çekilmesi” sağlanıyordu.

Kılavuzda bu ifade, “Başvurumerkezi görevlisi tarafından Aday Bilgi Formu’ndaki bilgilerle birlikte adayınweb kamerayla çekilecek fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacaktır. Bufotoğrafın cepheden, başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmişbir fotoğraf olması gerektiğinden, başvuru merkezine giderken adayların buhususa dikkat etmeleri gerekmektedir” şeklinde yer alıyordu. Yine postaylabaşvurularda da, “Son üç ay içerisinde cepheden, başı açık, adayı kolaylıklatanıtabilecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf” isteniyordu.

Yine ALES İlkbahar Dönemi sınavıbaşvuru kılavuzunda, “Sınava Girerken Adayın Yanında Bulundurması GerekenBelgeler” başlıklı bölüm altında sınava başörtülü girilemeyeceği, girseler desınavlarının geçersiz sayılacağı hüküm altına alınıyordu. Bu zorunluluk,kılavuzda, “Aday, başı açık ve kılık kıyafeti ilgili mevzuata uygun bir şekildegelmemişse sınava alınmayacaktır. Başı örtülü adaylar sınava alınsa bilesınavları geçersiz sayılacaktır” ifadesiyle yer alıyordu.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA