• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sınava böyle hazırlanmak istermiydiniz
25 Şubat 2010 Perşembe 12:18

Sınava böyle hazırlanmak istermiydiniz

Konya'da Hipnoz uzmanı Dr. Nihat Uysal, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) girecek öğrencileri sınav kaygısından uzaklaştırmak için hipnoz yöntemini kullanıyor.

Konya'da Hipnoz uzmanı Dr. Nihat Uysal, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) girecek öğrencileri sınav kaygısından uzaklaştırmak için hipnoz yöntemini kullanıyor.

Hipnozun insan beynine girerek ona belirlenen konularda telkin verme yöntemi olduğunu belirten Dr. Nihat Uysal, "Bu yöntemle hipnoz edilen için hayati öneme sahip şeyleri onlara hipnoz yoluyla dikte ediyoruz. Bu duruma bilinçli bir bilinçsizlik hali de diyebiliriz. Hipnoz yöntemiyle insanları korkularından yavaş yavaş arındırıyoruz. Bu korku sınav korkusu da olabilir, yanlış yapacağım korkusu olabilir, ya da herhangi bir fobi de olabilir. Biz bu korkuları bir balona koyuyoruz ve balonu uçuruyoruz. Balon
yükseldikçe korkularımız da bizden uzaklaşıyor" dedi.

Bu yöntemi en çok YGS ve SBS gibi sınavlara girecek öğrencilerin tercih ettiğini dile getiren Nihat Uysal, "Bu gençler bize gelerek sınav öncesi sınav korkularını yenmek istediklerini söylüyor. Biz de yaptığımız telkinlerle aslında onların dershanede ya da evlerinde bu sınava binlerce kez girdiğini hatırlatıyor ve o sınavları onlara anımsatıyoruz. Sınav öncesi en az 3-4 seans gelenlerde öğrencinin soruyu doğru çözme oranını 10 kat arttığını gördük. Uyguladığımız telkinlerle soruları bir bütün halde
görebiliyor ve doğru cevabı daha kolay ve kısa sürede bulabiliyor" şeklinde konuştu.

Hipnoz yöntemi sayesinde öğrencilerin sınavlarda başarılı olma oranının yüzde 98'lere kadar çıkabildiğini ifade eden Uysal, "Bazı öğrenciler sınav sonrası bize geliyor ve bu sınava daha önce binlerce kez girdiğini bildiğini ve çok rahat bir sınav geçirdiğini anlatıyor. Yani sınavda rahat olmak başarıyı tetikliyor. Ama insanlar şunu bilsin. Hipnoz, insanda olmayan bilgiyi ortaya çıkarmaz. İnsanda olan bilgiyi yüzeye çıkarır. Kimse hipnozdan başka şeyler ummasın" şeklinde ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA