• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Simitçiler gibi seyyarlar da kaldırılmalı
15 Mayıs 2012 Salı 10:55

'Simitçiler gibi seyyarlar da kaldırılmalı'

Türkiye genelinde olduğu gibi Konyada da en önemli sorunun başında gıda denetimlerinin yetersiz olduğu belirtiliyor.
Türkiye genelinde olduğu gibi Konya’da da en önemli sorunun başında gıda denetimlerinin yetersiz olduğu belirtiliyor. Vatandaşların ne yediklerini bilmesi gerektiğini dile getiren Lokantacılar Oda Başkanı Ali Osman Karamercan, ‘‘Nasıl simitçileri kaldırdılarsa bu seyyarları da kaldırmalılar’’ dedi. Gıda ve Yem Müdürü Ramazan Sobayoğlu ise denetimci sayısının yetmediğini bildirdi.
Konya’da gıda denetimi sınıfta kaldı. 8600 gıda satan ve dağıtan işyeri için toplamda 30 kişilik bir ekip çalışıyor. Lokantacılar Odası Başkanı denetimlerin yetersiz olduğundan yakınırken, Gıda ve Yem Müdürü Ramazan Sobayoğlu denetim yapan eleman sayısının Konya için yetersiz olduğunu düşünüyor.
Karamercan; Sıkı denetim istiyoruz
Konya’da denetimlerin çok zayıf olduğunu savunan Lokantacılar Oda Başkanı Ali Osman Karamercan, ‘‘şu anda lokantacılar odası olarak düşüncemiz denetimlerin zayıf olduğunu düşünüyoruz. Konya’da herkes yediğini de bilecek, ödediğini de bilecek. Ama maalesef vatandaş ne yediğini biliyor, ne ödediğini biliyor. Biz oda olarak daha iyi ve sık sık denetim istiyoruz. Özellikle lokantalarımızın mutfakları denetlensin. Bunun yanında ne olduğu belirsiz kanunda yeri bile olmayan seyyarlar aldı başını gidiyor. Bunlara kimse çıkıp denetim yapamıyor, gidip selam bile veremiyorlar çünkü her an bir tehlike ile karşılaşabilirler. Biz bunu defalarca Konya valiliğine, Belediyelere, tarım il müdürlüğüne bildirdik fakat sonuç alamadık.’’ Dedi.
Simitçiler gibi seyyarlar da kaldırılmalı

Ucuz etin suyunun kara olacağını herkesin bildiğine dikkat çeken Başkan Karamercan, ‘‘denetimin içine lokantacıları denetlerken bizim odayı da alsınlar. Fırıncılar denetlenirken Fırıncılar Oda Başkanı da denetime dahil olmalıdır. Biz üzerimize düşen görev varsa yapmaya hazırız. Yeter ki sağlık olsun. İnsan sağlığı her şeyden önemlidir, gittiği zaman yerine gelmez, Bosna Hersek mahallesinden başlayıp anıta kadar her yerde bu seyyar köftecileri ve kokoreççileri görüyorum, fakat şimdiye kadar ne zabıta ne de tarım il müdürlüğü gıda denetimcisi görmedim, ‘Nasıl simitçileri kaldırdılarsa bu seyyarları da kaldırmalılar’ ’’ şeklinde konuştu.
Herkes işini yapsın

Büfeciler konusunda da sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Karamercan, ‘‘ Büfelerde kuruyemiş, tekel ürünleri dışında çorba, ızgara gibi gıda maddeleri satılıyor. Biz nu duruma karşıyız. Herkesin kendi işini yapması görüşündeyiz. Bu tür yerlerde sağlık ve hijyen yok’’. Bu konuda gerekli birimlerle defalarca görüştük ama sonuç alamadık diyen Karamercan’ın son mesajı da şu oldu, ‘‘İnsan sağlığı her şeyden önemlidir ucuza yönelip sağlığımızdan olmayalım.
Sobayoğlu; Denetçi sayısı yetersiz

Konya’nın hem üretim hem de tüketim açısından büyük bir şehir olduğuna vurgu yapan Gıda ve Yem Şube Müdürü Ramazan Sobayoğlu, Konya’da geçtiğimiz yıl üretim yapan işletme sayısı 1500 civarında. Üretilen ürünleri satan Market, manav, kantin, otel, restaurant, büfe vb. toplam 8600 işletmenin denetiminden sorumluyuz. Biz denetime ilk olarak kayıt altına aldığımız firmalardan başlıyoruz. Gerekli koşulları taşıyorsa üretim veya satış yapmasına izin veriyoruz. Merkezde 30 tane denetçimiz var. Biz bunu yeterli bulmuyoruz. Biz bu sayıyla hepsine yetişemiyoruz. Geçen yıl toplamda 7bin civarında bir denetim yapmışız. Bu yıl geçen sene yaptığımız denetim sayısını artırmayı düşünüyoruz. Bu denetimde ağırlıklı olarak yeni kayıt altına alınmış yerlere öncelik veriyoruz.  Ayrıca (Alo 174) ve (Bimer) aracılığıyla gelen şikâyetleri de bizi denetim konusunda yönlendiriyor. Üretim yerlerini yılda 2 defa, tüketim yerlerini de en az yılda 1 defa denetlemek için elimizden geleni yapıyoruz. Eleman sayısına göre denetim süresini düşüremiyoruz.’’ Şeklinde konuştu.
Denetçi sayısını artıracağız

Yeni kanuna göre denetçilerin de eğitim alması gerekli hale geldiğini söyleyen Sobayoğlu, ‘‘Biz denetçileri sırayla eğitime gönderdik. Ordan aldığı bilgiler doğrultusunda arkadaşlar yeni sisteme uygun hale geldi.  Konya’nın avantajı bu denetimleri yapacak kişiler konusunda kurslar açılması planlandı. Konya’da bu illerin arasında yer alıyor. Bu kurslarla denetici sayısını artırmayı düşünüyoruz. Şu anda denetleyici sayısındaki düşüklük denetlemeyi de düşürüyor. Bazı yerlerde özel uygulamalar oluyor. Et ve süt ürünlerini gıda mühendisi ve veteriner hekimler denetleyebiliyor. Yem üreten yerleri de sadece ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler denetleyebiliyor. Şu anda gıda mühendisi konusunda açığımız bulunuyor’’dedi.

Denetime gidilen yerlerden numune aldıklarını ve laboratuvarlarda incelediklerini dile getiren Sobayoğlu, ‘‘ denetime gittiğimiz yerlerden numune alıyoruz.  Geçen yıl 1200 civarında numune aldık. Bu numuneler yemek numunesinden tutunda üretim yerindeki ürünlere kadar olabiliyor. Numuneleri iki şekilde alıyoruz, biri rutin denetlemeler diğeri ise gelen şikâyetler doğrultusunda alınıyor. Son günlerde güncel olarak sucuk konusunu inceleyelim. Geçen ay 15 ayrı yerden sucuk numunesi aldık. Bu denetimlerde tek tırnaklı veya domuz eti tespit etmedik fakat üzerinde yüzde yüz dana eti yazan sucuklarda kanatlı eti olduğunu tespit ettik.  Firmalar şahit hakkını kullanmak istedi. Başka bir laboratuvara daha gönderildi. Onun sonucunda çıkan duruma göre gerekli işlemler uygulanacaktır. İşlem sonucunda firma hatalı bulunursa Taklit ve tağşişden dolayı ceza uygulanıyor, Bakanlıkta bu firmaları afişe ediyor. Tüketiciyi kandıran firmalar afişe edilmeye devam edecek. Numune alımlarımız devam ediyor, firmaların artık daha dikkatli davranması gerekiyor.’’
BİZ SEYYARLARI DENETLEMİYORUZ

Seyyar satıcıların kendileri tarafından denetlenmediğini ifade eden Gıda ve Yem Müdürü Ramazan Sobayoğlu, ‘‘Biz zabıta değiliz, biz belediye tarafından ruhsat verilmiş yerleri denetleriz.  Ruhsatsız iş yapan seyyar satıcıların kolluk kuvvetleri tarafından kapatılması gerekir. Zaten seyyarların bizde izni yok. Bu tür yerlere belediyenin engel koyması gerekir. Bu tür yerlerin denetimi zehirlenme falan olursa olabilir. Yoksa elimizdeki personel sayısı zaten gece çalışmaya yetersiz kalıyor. Bu konuda vatandaşımızın bilinçli olması gerekir. Nerde ne tüketmesi gerektiğini bilmesi lazım. Bir şeyin maliyetini bilmesi lazım. Vatandaş 3liraya peynir 5 liraya sucuk alıyorsa bunda sıkıntı olduğunu düşünmesi gerekir. Halkla ortak hareket edersek, sıkıntılı yerleri bildirirse bizde gerekeni yaparız’’dedi.

 Hijyen ve son kullanma tarihi konusunda çok şikâyet aldıklarını belirten Sobayoğlu, ‘‘Konya Alo 174 şikâyet hattı sıralamasında 4. Sırada yer alıyor. Biz 2012 yılının ilk 4 ayında 441 tane şikâyeti denetlemişiz ve gereğini yapmışız. 2011 yılında 1002 adet şikâyet gelmiş. Konya’da gelen şikâyetlerin çoğunluğu üniversite öğrencilerinden geliyor. Üniversite gençliğinin bilinçli olduğunu düşünüyorum’’ şeklinde sözlerine son verdi.

Konya İl Müftü Vekili Hamza Küçük ise konuyu dini yönden değerlendirdi. Küçük, ‘‘İnsan sağlığını hiçe sayıp para kazanma uğruna sağlığa zararlı gıda üretmek veya satmanın dinden onay alması mümkün değildir’’ diyerek dinimizdeki yerini belirtti.
HABER MERKEZİ
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da pazarcının ısınmak için yaktığı soba canından etti
  • Angı: "Hayırlar getirmesini dilerim"
  • Akkaya'ya Afrin'den günaydın mesajı
  • Davutoğlu’ndan Konyaspor’a tebrik
  • Konya'da otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA