• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şimdi gözler siyanür havuzlarında
20 Mayıs 2011 Cuma 10:57

Şimdi gözler siyanür havuzlarında

Kütahya Simav'da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından gözler geçen hafta hasar gören siyanür havuzlarına çevrildi

Kütahya'da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem, gözleri geçtiğimiz günlerde hasar meydana gelen siyanür havuzlarına çevirdi. Yetkililer sızma yok desede, uzmanlar temkinli.

Aliköy Belde Belediye Başkanı Kemal Tunç, Kütahya'nın Simav ilçesindeki depreminin siyanür barajına etki edip etmediği konusunda, "Burada bir problem olmadığını, korkulacak bir durum olmadığını söyleyebilirim. Şu anda korkulacak bir problemimiz yok" dedi.

Bir süre önce siyanür sızıntısı tehdidiyle gündeme gelen gümüş barajının bulunduğu yerin depremin merkez üssü Simav'a 100-120 kilometre uzaklıkta olduğunu belirten Tunç, şunları kaydetti:

"Burada bir problem olmadığını, korkulacak bir durum olmadığını söyleyebilirim. Barajda önceden de bir risk yoktu. Biraz medyanın abartısı vardı. Şu anda korkulacak bir problemimiz yok. Buralarda deprem fazla hissedilmedi zaten. Artçı gibi geldi. Bizde problem yok. Deprem bu bölgede, fabrika bölgesinde fazla hissedilmedi. Bizde bir problem olmadığını açıkça söyleyebilirim. Bölgemizde deprem fazla hissedilmediği için bizde herhangi bir panik olmadı. Her şey sakin, hayat devam ediyor."

OLUMSUZ BİR DURUM BEKLEMİYORUZ

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu, merkez üssü Kütahya'nın Simav ilçesindeki depremin siyanür barajına etki edip etmediğini araştırmak üzere, bölgeye ayrıca bir ekip gönderildiğini bildirdi.

Nurlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Simav'daki depremin 24.46 kilometre derinliğinde meydana geldiğine işaret etti. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının bölgeye arama ve kurtarma ekiplerini yola çıkardığını kaydeden Nurlu, depremin siyanür barajına etki edip etmediğini araştırmak üzere de ayrıca bir ekip gönderildiğini söyledi. Nurlu, "Olumsuz bir durum beklemiyoruz, ancak ekibi o bölgeye tedbir amaçlı olarak gönderiyoruz" diye konuştu.

ATIK BARAJLARIMIZDA HERHANGİ BİR SIZMA YOK

Yıldızlar Holding Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Grup Başkanı Sertaç Nuri Gücüyener, Simav ilçesinde meydana gelen deprem sonucunda Kütahya merkeze bağlı Gümüş köyü yakınındaki siyanürlü su bulunan atık barajlarında herhangi bir sızma, çatlak ya da benzeri bir sorun bulunmadığını söyledi.

Gücüyener, Simav'daki depremin şiddetli olduğunu, buna rağmen barajlar üzerinde kılcal çatlaklar bile gerçekleşmediğini, bunu rahatlıkla ve net bir şekilde ifade ettiğini kaydetti.

UZMANLAR TEMKİNLİ

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "Umarım bu deprem, son günlerde bölgede bir barajla ilgili gündeme gelen siyanür sızıntısını artırmaz, ancak olumsuz etkilemesi kuvvetle ihtimaldir" dedi.

Görür, Simav'da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremle ilgili yaptığı açıklamada, Simav bölgesinde, kuzeybatı güneydoğu doğrultusunda "Simav Fayı"nın olduğunu belirtti.

Naci Görür, bu fay hattının çok sayıda irili ufaklı faylardan meydana geldiğini ve çok aktif bir kuşak olduğunu dile getirdi.

Bu kuşak üzerinde zaman zaman irili ufaklı depremlerin meydana geldiğini kaydeden Görür, kuşağın Gediz yöresini de kapsadığını ifade etti.

Görür, şunları söyledi:

"Şu an çok net bilgiler daha ulaşmadı, ancak deprem 25-30 kilometre derinlikte meydana gelmiş. 5.7-5.9 büyüklükleri arasında. Bu tür depremlerde genelde can veya mal kaybı olması beklenmez, ancak, bizim ülkemizde özellikle kırsal kesimlerde yapıların depreme dayanıksız olmasından dolayı bu tür kayıpları yaşayabiliyoruz. Umarım bu deprem, son günlerde bölgede bir barajla ilgili gündeme gelen siyanür sızıntısını artırmaz, ancak olumsuz etkilemesi kuvvetle ihtimaldir."

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA