• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sille barajı göl oluyor
13 Kasım 2011 Pazar 14:30

Sille barajı göl oluyor

Selçuklu Belediyesine devredilen Sille Himmet Ölçmen barajı, uygulanacak proje ile göl haline gelecek.
Selçuklu Belediyesine devredilen Sille Himmet Ölçmen barajı, uygulanacak proje ile göl haline gelecek.
·        
Sille Himmet Ölçmen Barajının işletme, bakım ve yönetim sorumluluğu Selçuklu Belediyesine devredildi. Sille Himmet Ölçmen Barajı rekreasyon sahası, Selçuklu Belediyesi tarafından yeniden düzenlenerek işletilecek. Bölge yeniden düzenlendikten sonra Konya yeni bir piknik ve mesire alanına kavuşacak. Sille Barajı göl olacak.
 
DSİ 4. Bölge Müdürlüğü ve Selçuklu Belediyesi tarafından yapılan protokol ile Sille Himmet Ölçmen Barajı Selçuklu Belediyesine devredildi. Himmet Ölçmen Barajının işletme, bakım, ağaçlandırma ve yönetimi Selçuklu Belediyesine devredilirken, Selçuklu Belediyesi uygulayacağı proje ile baraj ve çevresini yeniden düzenleyerek Konya halkının hizmetine sunacak. Barajın çevresi 1.056.853 m² (106 hektar) alana sahipken, su bulunan alanı ise 139.635 m² (14 Hektar) den oluşuyor.
Sille Himmet Ölçmen Barajının imza töreni DSİ 4. Bölge Müdürlüğünde yapıldı. İmza törenine Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, DSİ 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun ve Sille Sulama Kooperatifi Başkanı Mehmet Sak katıldı.
DSİ 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun, yapılan protokolle Selçuklu Belediyesine devredilen baraj ve çevresinin Konya’ya daha iyi hizmet vereceğini söyledi. DSİ 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun, “Konya Sille Himmet Ölçmen Barajı park ve rekreasyon tesisinin daha güzel daha iyi halka hizmet verecek şekle getirilmesi amacıyla Selçuklu Belediyesi’ne devretmiş bulunuyoruz. Selçuklu Belediyemiz en kısa sürede muhteşem bir proje geliştirerek Konya halkının hizmetine sunacak. Bizlerde vatandaş olarak bu hizmetlerden faydalanacağız. Hayırlı olmasını diliyor ve Selçuklu Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” dedi.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yapılan protokolle büyük bir sorumluluk aldıklarını belirterek, Konya halkının rahat hareket edeceği ve suyla buluşacağı bir alan oluşturmak istediklerini söyledi.
Başkan Altay, “Bugün burada DSİ 4. Bölge Müdürümüz Mustafa Uzun ve Sille Sulama Kooperatifi Başkanı Mehmet Sak ile önemli bir imza attık. Sille Himmet Ölçmen Barajının DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından Belediyemize devrinin imzası atıldı. Böylece Konya ili içinde bizim mahallemiz olan Sille de bulunan Himmet Ölçmen Barajı Selçuklu Belediyesine devredilmiş oldu.” dedi.
Konya halkı su ile buluşacak
Altay, “Baraj çevresinde Konyalı hemşehrilerimizin daha rahat hareket edebilecekleri rekreasyon planlaması yaparak hizmete sunacağız. Bu konuda bize desteklerini esirgemeyen DSİ Bölge Müdürlüğümüze ve Sille Sulama Kooperatifine teşekkür ediyoruz. Burada hepimizin hayal ettiği Konya halkının rahat nefes alacağı ve suyla buluşacakları güzel bir tesis olması için çalışmalara hemen başlayacağız. Selçuklu Belediyesi olarak büyük bir sorumluluk üstlenmiş oluyoruz. İnşallah alnımızın akıyla bu işi en iyi şekilde sonuçlandıracağız.” dedi.
Kent ormanı oluşturulacak
Selçuklu Belediyesi Sille Himmet Ölçmen barajı ve çevresinin tüm Konya halkı tarafından en iyi şekilde kullanılması için geniş kapsamlı proje çalışması yapıyor. İlk etapta proje ihalesi yapılacak. Projede, her yaştan her insanın kullanabileceği alanlar oluşturulurken, baraj çevresinde ki ağaç sayısı artırılarak bölge kent ormanına dönüştürülecek.
Sille barajı göl oluyor
Sille Barajını göl haline getirecek proje kapsamında Sille Barajı ve çevresi dinlenme, piknik ve mesire alanı olarak kullanılmasının yanı sıra birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapması da hedefleniyor. Yapılması hedeflenen çalışmaların tamamlanmasından sonra baraj büyük bir göle dönüşecek.
Baraj çevresinde piknik alanları, yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları, tırmanma parkurları yer alacak. Öğrenciler ve izcilere yönelik olarak kullanılması amacıyla kamp alanları oluşturulacak. İskeleler kurularak amatör balıkçılık yapılabilecek. Ayrıca göl içinde kayıkla gezinti ve kano sporu yapılabilecek. Göl içinde yer alan adaya kafeterya kurularak, çevresinde tabi hayvan varlığı sağlanacak. Göl içinde yaşayan balık çeşidi ve sayısının artırılması da yapılacak olan çalışmalar arasında yer alıyor. Su ve ışık oyunları planlanan baraj çevresinde ayrıca kum banyosu ile suni plaj da yapılacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA