• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Silifke Kalesini Konyalılar ayağa kaldıracak
15 Ağustos 2011 Pazartesi 11:04

Silifke Kalesi'ni Konyalılar ayağa kaldıracak

Selçuk Kazı Ekibi, Silifke Kalesini Gün Yüzüne Çıkarıyor
Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Silifke Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Ali Boran, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle bu yıl başladıkları Mersin Silifke Kalesi’ndeki kazı çalışmalarının sürdüğünü, hedeflerinin Kale’yi turizme kazandırmak olduğunu söyledi.      
 

“ÖNEMLİ BULGULARA ULAŞTIK”
Bakanlar Kurulu kararıyla Silifke Kalesi’nde kazı ve restorasyon çalışmasının Selçuk Üniversitesi’ne verildiğini belirten Doç. Dr. Boran, “Burada 5 öğretim görevlisi, yüksek lisans öğrencileri ve 25 işçiyle geçen ay çalışmalara başladık. Kazıda önemli bulgulara ulaştık. Bunlardan biri de kalelerde ilk kez gördüğümüz 3 su sarnıcı arası su geçişini sağlayan su taksimleri oldu. Bu bulgu bölgenin tek örneğidir. Kale içerisinde Osmanlı dönemine ait tek katlı, üzeri ahşap kaplı evlere ulaştık. Çalışmamızda Osmanlı dönemine ait sırlı ve sırsız seramik parçaları, çeşitli renklerde metal çiviler bulduk. Bu bulgularda Evliya Çelebi, Seyahatnamesi'nde  kale içinde 60 ev ve  Beyazıt Cami olduğundan bahseder. Kazı sonrasında  bunların tümünü ortaya çıkarmaya çalışacağız.” dedi.

“TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARIYORUZ”
Kale içerisinde 29 bin metrekarelik bir kazı alanı olduğu ve şu ana kadar henüz 600 metrekarelik kazı çalışması yaparak tarihi gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını vurgulayan Boran, “Kale etrafı hendekle ve 16 burçla tahkim edilmiş. Deprem geçirmiş görüntüsü veren kale içinde açığa çıkarılmayı bekleyen yüzlerce yapı kalıntısı, sokak dokusu, sarnıçlar, su sistemi, barınma, toplantı ve ibadet mekanları bulunduğunu tahmin ediyoruz. Bu yapıların tamamı moloz taşların altında kalmış. Kazı çalışmaları yapacağımız alanın yüzeyi tamamen taşlarla kaplı olduğu için çalışmalarımızda zorlanıyoruz.” diye konuştu.

“SİLİFKE HALKI’NDAN  DAHA FAZLA DESTEK BEKLİYORUZ”
Doç. Dr. Boran, “Kazı çalışmasının bitmesi ve kalenin turizme kazandırılması için Silifkelilerin bu kaleye sahip çıkması gerekir.  Silifke belediyesi ve sivil toplum örgütlerinin maddi destekleriyle çalışmalar daha kısa sürede bitirilebilir. Bu nedenle Silifke halkından daha fazla destek bekliyoruz. Kaledeki kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından, kale kültürel etkinliklerin yapılabileceği bir mekan haline gelecek. Bunun da bölge turizmine büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA