• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Silah sektörünün gözü savunma sanayinde
11 Ekim 2011 Salı 17:35

Silah sektörünün gözü savunma sanayinde

Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Üzümlü ve Huğlu beldelerinde üretim yapan silah fabrikalarının savunma sanayine yönelik üretim yapmak istediği bildirildi.
Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Üzümlü ve Huğlu beldelerinde üretim yapan silah fabrikalarının savunma sanayine yönelik üretim yapmak istediği bildirildi.
    
Beyşehir Silah Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Metin Aknarçay, gazetecilere yaptığı açıklamada, halen yivsiz av tüfeği imalatının yapıldığı Beyşehir ilçesi ile Huğlu ve Üzümlü beldelerinde faaliyet gösteren silah firmalarının gözünün savunma sanayine yönelik üretimde olduğunu belirtti.
     Beyşehir, Üzümlü ve Huğlu'da dünyanın her kıtasına av tüfeği ihracatı yapan 8 büyük firma bulunduğunu belirten Aknarçay, ''Yılda, ihracatla beraber 110-120 bin arasında bir üretim söz konusu. Sektörde yarı otomatik, yarı pompalı, tek tüfek, çifte ve süper pozze olmak üzere 5 kalem mal üretimi yapılıyor. Silah sanayi olarak geldiğimiz noktada; 2010 rakamlarıyla yılda 20 milyon liralık vergi veren bir sektör haline geldik'' dedi.
     Sektörün yıllık 11-12 milyon liralık bir ihracat gerçekleştirdiğini anlatan Aknarçay, şunları kaydetti:
     ''En fazla ihracat ABD ve Avrupa ülkelerine yapılıyor. Bu rakamların önümüzdeki dönem daha da artacağına inanıyoruz. Hedefimiz ise savunma sanayine yönelik üretim yapabilmek. Savunma sanayinin hafif silah üretimine talibiz. Bu konuda verilen sözler var. Bunu gerçekleştirebilirsek bölgemizin kaderi de değişecek. Dört gözle bunu bekliyoruz.''
     Derneği kurduktan sonra silah sektörünün daha da büyüyüp iyi noktalara gelebilmesi için önemli çalışmalara imza attıklarını dile getiren Aknarçay, son dönemde bölgede milli savunmaya yönelik üretim yapabilmenin yüksek sesle dillendirilmeye başlandığını hatırlatarak, şöyle devam etti:
     ''Bunun gerçek olabilmesi için ilgili yerlerle birtakım girişimlerde bulunduk. Yerli silah sanayi olarak savunma sanayinin hafif silahlarını üretmeye talip olduk. Bunu gerçekleştirebilirsek bölgemizin kaderi de değişecek. Dört gözle bunu bekliyoruz. Bölgemizin savunma sanayinin merkezi olması için şu an çalışmalar yapılıyor. Bölge milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve sivil toplum kuruluşlarımızın desteğiyle savunma sanayine yönelik üretimi Beyşehir'e getirmenin gayretini gösteriyoruz.''
     Silah sanayinin içerisinde bulunduğu sorunlara da değinen Aknarçay, dernek olarak 2011 yılı Mayıs ayına kadar ÖTV konusunda yaşanan sıkıntıları aşmak için gayret gösterdiklerini, silah sanayinin vergi yükünün çok ağır olduğunu savundu.
     Teknik eleman yönünden de sıkıntı yaşadıklarına dikkati çeken Aknarçay, bu sorunun çözümü ve talep ettikleri okulların açılması hususunda da gerekli girişimlerde bulunduklarını, ayrıca, ihracatçı firmaların da gelişen teknolojiye ayak uydurabilmeleri için dernek olarak çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.
 
 
 
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA